Przyczyny bólu mięśni nóg to nie tylko zakwasy. Jak złagodzić ból mięśni?

Ból mięśni nóg potrafi przysporzyć naprawdę wielu trudności. Nie dość, że męczymy się z powodu uciążliwego bólu, to na dodatek możemy mieć trudność z chodzeniem, wstawaniem czy nawet z siedzeniem. Bóle mięśni mogą być objawem wielu chorób. Najczęściej jednak ból mięśni nóg dotyczy przetrenowania. Jakie inne przyczyny mogą wywoływać ból i mięśni i co pomoże na ból mięśni nóg?

Ból mięśni w nogach - przyczyny

Bóle mięśni i stawów (tak zwane mięśniowo-stawowe) mogą być objawem wielu dolegliwości. Jednak najczęstszymi przyczynami bólu mięśni i stawów są przeciążenia, nadmierne rozciąganie i urazy.

Inną przyczyną bólu mięśni w nogach mogą być ostre infekcje wirusowe. Towarzyszą grypie, przeziębieniom, ospie wietrznej czy różyczce. Mogą także zwiastować liczne choroby reumatyczne – na przykład zapalenie wielomięśniowe, zapalenie skórno-mięśniowe, polimialgię reumatyczną, fibromialgię czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Warto wiedzieć, że ból mięśni nóg to może być także groźna borelioza! Jeśli więc dodatkowo zauważymy u siebie rumień wędrujący, gorączkę, złe samopoczucie, bóle głowy, które wystąpiły w ciągu kilku dni lub tygodni od ukąszenia przez kleszcza, koniecznie zgłośmy się do lekarza. Niestety ból zazwyczaj występują w późniejszym stadium choroby.

Ból mięśni nóg dodatkowo może być jednym z objawów zespołu przewlekłego zmęczenia, a nawet towarzyszyć niedoczynności tarczycy czy zespołowi niespokojnych nóg. Naszą czujność powinny wzbudzić także nieprawidłowe wyniki badań. Ból mięśni nóg jest skorelowany także z poziomem potasu we krwi. Pierwiastek ten odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. Jest odpowiedzialny Choćby za prawidłową pracę mięśni, także serca. Kiedy pojawiają się niedobory potasu, szybko skutkuje to bólem i skurczami mięśni – zwłaszcza nóg.

Jednak do najczęstszych przyczyny bólu mięśni nóg należy zaliczyć urazy, na przykład skręcenia, zwichnięcia stawów, naciągnięcie mięśni, oraz ból mięśni po treningu.

Ból mięśni nóg po treningu, czyli popularne zakwasy

Zakwasy każdy z nas miał choć raz w życiu. Doskonale wiemy, że pojawiają się po przetrenowaniu danej partii mięśni. Często dotykają nóg. Występują mniej więcej po dobie od intensywnego wysiłku fizycznego. Apogeum bólu przypada na między 24. a 48. Godziną po wzmożonej aktywności fizycznej. Co ciekawe, ból mięśni nóg po treningu może utrzymywać się nawet do tygodnia! Czasem pojawia się opuchlizna, sztywność stawu objętego zakwasami oraz zmniejszony zakres ruchu w tym stawie.

Ból mięśni nóg po treningu — najlepszy sposób to zapobieganie

Co pomaga na ból mięśni? Nie oszukujmy się, najlepszym sposobem na ból mięśni nóg po treningu, to prewencja. Liczne badania potwierdzają, że zakwasy występują tylko wtedy, gdy mięśnie nie są przystosowane do treningu. Jednym więc absolutnie skutecznym sposobem na ból mięśni nóg po treningu jest niedopuszczenie do niego. Możemy to zrobić stopniowo, bardzo powoli przyzwyczajając organizm do wysiłku.

Co pomaga na ból mięśni? Niesteroidowe leki przeciwzapalne nie pomogą od razu

Jeśli szukasz gotowego rozwiązania możesz sięgnąć po tabletki. Warto wiedzieć, że tradycyjne pastylki przeciwbólowe czy przeciwzapalne nie rozwiążą jednak sprawy. Choć zmniejszają ból mięśni nóg po treningu, to jednak nie działają zapobiegawczo. Mogą przy tym wydłużać czas potrzebny na regenerację mięśnia. Pamiętajmy, że ból to zupełnie naturalna reakcja obronna organizmu.

Jak złagodzić ból mięśni? Leczenie ciepłem i zimnem

Dopadły cię zakwasy i zastanawiasz się, jak pomóc sobie w cierpieniu? Badania wykazały, że ciepłe okłady, gorące kąpiele czy nawet relaks w jacuzzi mogą być bardzo pomocne. Równocześnie warto wiedzieć, że tak samo dobrze sprawdza się chłodny prysznic czy kąpiel w lodzie.

Co na ból mięśni nóg? Dobrze skomponowana dieta

Ból mięśni nóg po treningu można osłabić właściwą dietą. Liczne naukowe doniesienia potwierdzają, że przy zmniejszeniu bólu mięśni nóg sprawdzi się olej i sos rybny – przede wszystkim ze względu na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które ograniczają stany zapalne i przyspieszają regenerację mięśni. Warto także dodawać do dań kurkumę. Przyprawa ta zmniejsza ból, redukuje stan zapalny i przyspiesza regenerację. A w sezonie letnim warto do codziennego jadłospisu włączyć arbuza. Wpływa na redukcję bólu i osłabienie po treningu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA