Na czym polega dieta Cambridge? Poznaj stopnie i efekty tego modelu żywienia

Dieta Cambridge to znana na całym świecie kuracja odchudzająca. Od lat stosują ją na przykład gwiazdy Hollywood. Opiera się na gotowych produktach w proszku. Jest prosta, przynosi szybkie rezultaty, jednak łatwo o efekt jo-jo. Poznaj zasady diety Cambridge.

Dieta Cambridge - co to jest?

Na czym polega dieta Cambridge? I dlaczego jest tak popularna? Dieta Cambridge swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim prostocie. To model żywienia oparty na sześciu stopniach energetycznych. Dzięki nim można zredukować masę ciała i, zdaniem wielu, nie mieć później problemu z efektem jo-jo. Prawda może wyglądać jednak nieco inaczej.
Dieta Cambridge może być stosowana przez osoby z nadwagą i zmagające się z otyłością. Niekiedy jest zalecana także osobom, które muszą stracić szybko dużo kilogramów - na przykład przed operacją.
Na czym polega dieta Cambridge? To połączenie gotowych, niskokalorycznych produktów Cambridge z normalnymi posiłkami. To jak ułożyć plan diety Cambridge zależy od stopnii energetycznych. Czym są stopnie energetyczne diety Cambridge?

Zasady diety Cambridge - stopnie diety Cambridge

Nie można mówić o zasadach dieta Cambridge, bez omówienia stopni energetycznych. Zacznijmy od tego, że każdy etap diety Cambridge ma odrobinę inne zasady.
Najtrudniejszy, najbardziej restrykcyjny jest etap pierwszy. Może być on stosowany tylko pod nadzorem lekarza. Dopuszcza się do niego osoby tylko o wskaźniku BMI większym niż 25. Podczas jego trwania można zjeść trzy, maksymalnie cztery gotowe produkty Cambridge. Koniecznym warunkiem jest picie minimum dwóch litrów wody. Stopień I trwa od jednego do trzech tygodni. Każdego dnia dostarczamy organizmowi od 400 do 615 kalorii.

Stopień II to niewielkie rozluźnienie zasad. Można spożywać jeden normalny posiłek, ale o nie większej zawartości kalorycznej niż 260. Dodatkowo można wypić 340 ml mleka, kefiru lub naturalnego jogurtu oraz trzy produktów diety Cambridge. Wciąż należy pić chociaż dwa litry wody niegazowanej. Nie można przekroczyć 810 kalorii każdego dnia. To czas, kiedy ograniczamy aktywność fizyczną do minimum.
Stopień II, który pozwala na większą aktywność fizyczną, zakłada spożywanie dwóch tradycyjnych posiłków oraz dwóch gotowych produktów w proszku diety Cambridge. Dzienna ilość kalorii wynosi 1000.
Wraz z kolejnym stopniem, wartość kaloryczna wzrasta. I tak w stopniu IV liczba kalorii wynosi już 1200. Według zasad diety Cambridge na tym etapie można spożywać trzy posiłki tradycyjne i cztery produkty Cambridge.
Stopień V to już cztery zwykłe posiłki i tylko jeden produkt Cambridge. W ciągu dnia można przyswoić 1500 kcal.

Podczas stopnia VI należy starannie zaplanować jadłospis i wykorzystywać zdobytą wiedzę. Ważne są także intensywne ćwiczenia. Nie trzeba jeść gotowych produktów Cambridge.

Dieta Cambridge - co można jeść?

Co można jeść podczas diety Cambridge? Jadłospis diety Cambridge powinien być skomponowany w taki sposób, aby dostarczał nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych i pokarmowych. Nie możemy pozwolić sobie absolutnie na żadne niedobory. Dieta Cambridge musi więc zadbać o to, aby w naszych przepisach nie zabrakło przede wszystkim wysokiej jakości białka, które ma zapobiegać ubytkowi mięśni. Dodatkowo ważne są węglowodany, które przede wszystkim mają zniwelować uczucie głodu. Oczywiście nie może zabraknąć witamin, składników mineralnych oraz ważnych kwasów tłuszczowych, które są odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę lipidową.

Dieta Cambridge - opinie

Opinie dotyczące kuracji Cambridge są podzielone. Oczywiście produkty, zgodnie z zaleceniami producenta, są zdrowe, uznane przez naukowców, jednak przynoszą różne efekty. Niekiedy zdarzają ubytki cennych wartości mineralnych, a to powoduje gorszy stan zdrowia. Warto wiedzieć, że przed takimi sposobami odchudzania ostrzegają dietetycy.
Wiele osób żali się też w opinii dotyczących diety Cambridge, że bardzo łatwo, wbrew twierdzeniom producentów, wpaść w efekt jo-jo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.