Sucha sauna - właściwości i zalety. Jak korzystać z sauny suchej?

Sauna sucha staje się coraz popularniejsza. Przez lata niedoceniana, w ostatnim czasie zyskała wielu zwolenników. To bardzo przyjemny, a przy tym skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn. Sauna sucha zapewnia także niesamowite odprężenie. Dlaczego warto korzystać z sauny suchej? I jak to robić prawidłowo?

Sucha sauna – właściwości i zalety

Sucha sauna największą popularnością cieszy się w krajach skandynawskich. Finowie i Szwedzi bardzo chętnie spędzają czas w drewnianych – zbudowanych z jodły kanadyjskiej lub cedru – pomieszczeniach. Sauna sucha czasem jest wolnostojąca, czasem wbudowana w większy budynek. W środku znajdziemy wyłącznie drewniane ławeczki, na których możemy przysiąść i zażyć parowej kąpieli.

Takie warunki w saunie suchej wykazują wiele prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim pobyt w saunie suchej poprawia znacząco krążenie krwi i korzystnie wpływa na pracę naszego serca. Wysoka temperatura i niska wilgotność dobrze działa także na naszą skórę. Otwierają się pory, skóra oczyszcza się, staje się miękka, wygładzona, bardziej elastyczna.

Nasz organizm wraz z potem wyzbywa się toksyn. Wszystko, co zanieczyszczone, a wprowadzane do naszego organizmu wraz z jedzeniem, wodą czy powietrzem, ma szansę znaleźć się na zewnątrz. Sprawia to także, że wzrasta nasza odporność. Organizm hartuje się w wysokiej temperaturze. Z tego powodu seanse w saunie suchej są częstą rekomendacją lekarzy przy nawracających przeziębieniach i chorobach górnych dróg oddechowych. W okresie częstszych zachorowań na grypę czy infekcje, warto więc wybrać się chociaż raz na dwa tygodnie na seans w saunie suchej.

Regularny pobyt w saunie suchej pomoże nam także zmierzyć się z bólami stawów, mięśniowymi, reumatycznymi. A na dodatek sauna sucha stosowana systematycznie, podnosi naszą wydolność. Wzrasta także tempo metabolizmu.

Sauna sucha to także sposób na relaks. Odprężenie, ukojenie i rozluźnienie jest wręcz gwarantowane. Niektórzy uważają, że to doskonały sposób, aby pozbyć się stresu i odreagować wydarzenia minionego tygodnia czy miesiąca. Odnajdą się więc w niej osoby przemęczone, narażone na przewlekły stres, niewyspane. Sauny suchej powinni jednak unikać osłabienie, wycieńczeni chorobami.

Sucha sauna – temperatura

Seans parowy zakłada wylewanie na gorące kamienie wody. W tym samym czasie temperaturę wzmaga piec na drewno lub piec elektryczny. Dzięki niemu temperatura w saunie suchej sięga od 60 do 90 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że efekt oczyszczenia organizmu podkręca także niska wilgotność – oscyluje ona na poziomie 10-15 proc. W saunie jest więc bardzo sucho i gorąco.

Sucha sauna – jak korzystać?

Korzystanie z suchej sauny wcale nie jest trudne. A jednak bardzo często – czy to na forach internetowych, czy w gabinetach kosmetycznych w SPA – pojawia się pytanie o to, jak korzystać z suchej sauny. Zacznijmy od podstaw, do korzystania z sauny suchej potrzebne są: dwa ręczniki kąpielowe, szlafrok, klapki, żel pod prysznic i ewentualnie gąbka.

Przed wejściem do sauny suchej należy się porządnie umyć. Stąd potrzebujemy żelu pod prysznic i gąbki. Rozbieramy się, zdejmujemy nawet biżuterię (może parzyć w saunie), zmywamy makijaż i bierzemy porządny prysznic. Ważne – z prysznica korzystamy tuż przed wejściem do sauny. Nie wystarczy wykąpać się w domu. Wycieramy ciało do sucha. Nie wklepujemy żadnych kremów czy balsamów. Musi być czyści. Włosy warto wysuszyć.

Drugi ręcznik służy nam do okrycia się. Owijamy się nim i zmierzamy w klapkach do sauny. Zostawiamy je jednak tuż przed drzwiami. Do sauny wchodzimy boso.
Ręcznik, którym byliśmy owinięci, kładziemy na drewnianej ławeczce i siadamy na nim. W suchej saunie przebywamy bez ubrań. Oczywiście wyjątkiem są sauny suche w kompleksach SPA. Tam jest niższa temperatura, możemy wejść w kostiumie kąpielowym i nic nam się nie stanie.

Po wyjściu z suchej sauny myjemy się chłodną wodą. Następnie warto zażyć 15-20 minut relaksu. Pijemy wtedy dużo wody. Warto wiedzieć, że przed wizytą suchej saunie warto zjeść posiłek około 2 godzin wcześniej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.