Trening zdrowotny a trening sportowy. Różnice i zasady

Trening zdrowotny to po prostu trening oparty na indywidualnym planie ćwiczeń. Jego nadrzędnym celem jest nie zrzucenie zbędnych kilogramów, a poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej i sprawności ruchowej. Oczywiście lepszy wygląd i utrata masy jest także konsekwencją treningu zdrowotnego.

Trening zdrowotny a trening sportowy. Różnice

Trening zdrowotny różni się bardzo od treningu sportowego. Trening sportowy zakłada z jednej strony utratę zbędnych kilogramów, a z drugiej uzyskiwanie jak najlepszych, maksymalnych wyników w danej dyscyplinie. Nadrzędnym celem treningu zdrowotnego jest natomiast poprawa ogólnej kondycji fizycznej. Trening zdrowotny jest tak ułożony, że nie przekracza naszych możliwości. Ograniczenia osoby ćwiczącej są brane pod uwagę i respektowane na każdym kroku. Efekty uzyskujemy więc nie przez wzmożone ćwiczenia, a dzięki systematyczności, częstotliwości i pracy. 

Warto wspomnieć, że trening zdrowotny oprócz poprawy sprawności ruchowej, ma na celu jednocześnie przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym. Mowa tu przede wszystkim o otyłości, osteoporozie, chorobom układu krążenia, w tym przede wszystkim zawałowi serca.
Trening zdrowotny pomaga nam wzmocnić układ kostny, polepszyć ukrwienie, poprawić strukturę mięśni i stawów, wpłynąć na lepsze samopoczucie. Dodatkowo możemy liczyć na obniżenie złego cholesterolu LDL i podwyższenie tego dobrego – HDL.


Przy regularnym treningu zdrowotnym czeka nas także poprawa funkcjonowania układu odpornościowego i zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji ze strony układu oddechowego.
Osoby, które dotychczas nie ćwiczyły, zauważają także wiele usprawnień w życiu codziennym. Nagle wejście na drugie piętro po schodach nie będzie stanowiło żadnego problemu, dźwiganie zakupów także stanie się wręcz naturalną czynnością.

Trening zdrowotny – zasady

Trening zdrowotny, tak jak każdy inny trening, wymaga wdrożenia kilku podstawowych zasad. Warto wszystko dokładnie rozplanować na początku, aby późniejsza realizacja planu treningowego przebiegała bez zastrzeżeń.
Trenerzy personalni i fizjoterapeuci rozpisali kilka podstawowych zasad treningu zdrowotnego. Mowa tu między innymi o zasadzie specyficzności wysiłku, zasadzie wszechstronności treningu, zasadzie systematyczności treningu, zasadzie stopniowania obciążeń treningowych (progresywności), zasadzie indywidualizacji treningu.

Te zasady – mimo specyficznych nazw – niczym nie różnią się od postaw, które obowiązują przy wszystkich treningach sportowych. Stawiamy bowiem na wybrany, konkretny trening dostosowany do potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej. Ponadto wybrana aktywność fizyczna musi być wszechstronna, rozwijać wszystkie partie i mięśnie ciała w podobny, równoległy sposób. Trenować należy systematycznie, bo tylko tak zauważmy efekty naszej pracy. Dodatkowo nie można zapominać o wprowadzaniu stopniowo wszelkich utrudnień – czy to tych związanych z pogłębianiem jakieś pozycji, czy to tych wynikających z ćwiczeń z większym niż dotychczas ciężarem.

Eksperci przekonują, że istotna zasada treningu zdrowotnego to oparcie się na regule „bodziec-reakcja”. Tylko „bodziec” o odpowiedniej intensywności, sile, charakterze, pobudzi nasze ciało do zmian. Tym bodźcem jest oczywiście wysiłek fizyczny dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Trening zdrowotny – tętno

Tętno w treningu zdrowotnym jest tak samo ważne, jak przy każdej innej aktywności fizycznej. Teoretycznie powinno mieć cały czas stały poziom. Praktycznie niestety jest to niemożliwe. Tętno zmienia się podczas treningu zdrowotnego. Warto je nawet stopniowo podnosić, aby zwiększać intensywność ćwiczeń.

Trening zdrowotny – konspekt

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze sportem, warto wiedzieć, że pomocny będzie plan ćwiczeń. Konspekt treningu zdrowotnego pomoże nam podzielić pracę na trzy etapy – ćwiczenia początkowe, entuzjastyczne i racjonalne.

Ćwiczenia początkowe w konspekcie treningu zdrowotnego to te, podczas których przekonujemy się o celowości aktywności fizycznej, uczymy się zasad i stopniowo je wdrażamy. Ćwiczenia entuzjastyczne to etap, kiedy rozpiera nas energia, widzimy efekty naszej pracy. Bardzo ważne jest tu skupienie się na technice i niwelowaniu błędów. Ostatnia część – trening racjonalny – to ćwiczenia, które powinny towarzyszyć nam już zawsze. Dochodzimy do pewnej rutyny, która pozwala nam dbać o zdrowie, cieszyć się lepszą sprawnością i powinniśmy przy niej wytrwać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.