Trening kondycyjny - jaki wybrać dla siebie? Na siłowni, w domu czy na rowerze?

Trening kondycyjny ma na celu oczywiście podniesienie naszej wytrzymałości. Zależy nam na zwiększonej wydolności, szybkości oraz zwinności. Aby zauważyć najlepsze i najszybsze efekty, najlepiej wybrać trening kondycyjny typu cardio. Sprawdzi się więc trening kondycyjny na rowerze, na siłowni, w domu oraz bieganie.

Trening kondycyjny – ogólne zasady

Trening kondycyjny nie różni się w wielu aspektach niczym od klasycznego treningu. Musimy przestrzegać wielu zasad. Zaczynamy oczywiście od rozgrzewki. Jej celem jest podniesienie temperatury ciała i przygotowania naszych mięśni oraz stawów do obciążeń treningowych. Rozgrzewka musi być intensywna, jednak nie na tyle, abyśmy nie dali rady przeprowadzić normalnego treningu. Ciekawym urozmaiceniem rozgrzewki jest stretching dynamiczny i rolowanie.

Część zasadnicza treningu kondycyjnego może wyglądać różnie. Jest zależna od naszego planu treningowego, który powinniśmy układać z myślą o celach, które chcemy osiągnąć, a także z uwzględnieniem własnych możliwości.

Wśród różnych metod na przeprowadzenie treningu kondycyjnego można wyróżnić dwie podstawowe, a przy tym najbardziej skuteczne – metodę ciągłą i interwałową. Pierwsza – czyli metoda ciągła – zakłada przeprowadzenie określonych ćwiczeń w sposób ciągły, pilnując przy tym odpowiedniego tempa i czasu. Czas wysiłku i jego tempo będzie nam pokazywać naszą zwiększającą się wytrzymałość. Jeśli decydujemy się na bieganie jako trening kondycyjny, wygląda to następująco: zwiększamy czas biegu z trening na trening. Pilnujemy przy tym, aby rosło tempo naszego treningu. Mierzymy je podczas aktywności fizycznej.

Drugim sposobem jest metodą interwałowa. Jest zdecydowanie bardziej wymagająca od osoby ćwiczącej. Zakłada krótszy wysiłek, ale na innych zupełnie zasadach. Najpierw – zostając w przykładzie biegania jako treningu kondycyjnego – biegniemy bardzo intensywnie przez krótką chwilę, aby następnie zwolnić i oddać się wysiłkowi o zmniejszonej intensywności. Tłumacząc prościej – sprint przeplatamy z truchtem. Ważne jednak, aby nie był to sprint na maksimum naszych możliwości. Zazwyczaj w treningach kondycyjnych nie przeprowadza się ćwiczeń na maksimum.

Trening kondycyjny – siłownia

Trening kondycyjny nie musi być tylko oparty na bieganiu. Doskonałym pomysłem jest także trening kondycyjny na siłowni. Możemy korzystać tu z najróżniejszych urządzeń, które są dedykowane przecież budowaniu kondycji organizmu.
Jeśli chodzi o najlepsze i także najszybsze efekty treningu kondycyjnego na siłowni, to szczególnie polecane będą ćwiczenia na bieżni, rowerku stacjonarnym, wiosłach, orbitreku oraz stepperze. Warto wybierać te siłownie, które wyposażone są w najnowszy sprzęt. To właśnie nowoczesne urządzenia będą wyposażone czytniki, które zmierzą nasze bieżące tętno i ewentualnie nas ostrzegą, jeśli zbliży się ono do wartości maksymalnej.

Wielu trenerów personalnych przekonuje, że najlepsze efekty zauważymy łącząc trening kondycyjny na siłowni razem z ćwiczeniami cardio. Trening kondycyjny na siłowni będzie więc idealnym uzupełnieniem biegania.

Trening kondycyjny w domu

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby trening kondycyjny przeprowadzać w domu. Oczywiście w przypadku ćwiczeń w domowym zaciszu, bez użycia dostępnych na siłowni urządzeń, musimy nieco zmodyfikować zestaw treningowy.
W ramach treningu kondycyjnego w domu najefektywniejsze będą więc wszelkiego rodzaju podskoki, pajacyki, skakanie na skakance, bieg bokserski w miejscu, wykroki, trucht.
Trening kondycyjny na rowerze
Kolejnym ciekawym pomysłem – szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym – jest trening kondycyjny na rowerze. Ruch na świeżym powietrzy ma także jeszcze jedną zaletę – dotleni nasz organizm i skutecznie poprawi nasze samopoczucie.
Trening kondycyjny na rowerze także warto przeprowadzać w formie interwałowej. Taka jazda na rowerze powinna być przeplatana - wysoką intensywność łączymy z niską. Czas, gdy jedziemy wolniej, to czas tak zwanego odpoczynku. Powinien być więc nieco dłuższy od jazdy o wysokiej intensywności.

Więcej o:
Copyright © Agora SA