Dieta wolumetryczna, czyli objętościowa. Dla kogo będzie najlepsza?

Dieta wolumetryczna, inaczej nazywana także objętościową, opiera się na wyborze produktów po ich kaloryczności. Najważniejsze w diecie wolumetrycznej są te, które zawierają dużo wody. Czy to skuteczny model żywienia? Ile można schudnąć stosując dietę wolumetryczną?

Dieta wolumetryczna (objętościowa)

Dieta wolumetryczna jest inaczej nazywana dietą objętościowa. Została opracowana przez doktor Barbarę Rolls i dziennikarza R.A. Burnetta. Lekarka zadbała o to, aby dieta była bogata pod względem składników i wartości odżywczych. Stosując ją nie musimy się martwić o żadnej niedoboru, jest bezpieczna i zdrowa. Na dodatek chudniemy w dość szybkim i oczywiście zdrowym tempie. W ciągu tygodnia możemy stracić kilogram masy ciała.

Dieta objętościowa ma wiele zalet. Wśród ważniejszych należy wymienić niską zawartość soli, tłuszczów nasyconych. A to wszystko przy braku ograniczeń w spożywaniu warzyw czy owoców. Dzięki temu czynią ją świetnym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na ochronie przed cukrzycą i wsparciu układu krążenia.
Warto wiedzieć, że dieta wolumetryczna zakłada sprawdzanie kaloryczności produktów. Ale dość szybko przestanie być to dla nas męczące, ponieważ czeka za to nagroda. Tych produktów, które mają mniej kalorii, możemy zjeść więcej. To sprawia, że chudniemy, a przy tym nie odczuwamy pustki w żołądku. Jesteśmy cały czas najedzeni. Produkty, które z założenia mają mniej kalorii, to te z dużą zawartością wody. Na diecie wolumetrycznej warto więc spożywać dużo zup, jogurtów, warzyw i owoców.
Przyjrzyjmy się teraz produktom, które można spożywać na diecie objętościowej. Można je podzielić na cztery grupy.

Grupa pierwsza to produkty, które możemy spożywać w każdej ilości. Są to w zasadzie głównie niskokaloryczne warzywa i owoce – przykładowo: sałata, ogórki, papryka, pomidory, maliny, truskawki, jabłka, cytrusy. Na liście znajdą się także: odtłuszczone mleko i jogurty, zupy ugotowane na bulionie warzywnym.

Druga grupa to produkty dozwolone, ale należy je jeść z rozsądkiem i umiarem. Tutaj zakwalifikujemy: wszystkie produkty pełnoziarniste, niektóre owoce i warzywa – dokładniej te bogate w cukry (na przykład ziemniaki, rośliny strączkowe, kukurydza, banany) - chude mięsa - drób, ryby - oraz tłuszcze – olej i oliwa.
W trzeciej grupie znajdziemy produkty, które należy ograniczyć. Jeść je na przykład wyłącznie w postaci dodatku, a nie samodzielnego dania. Mowa tu o tłustych i półtłustych serach, jogurtach, białym pieczywie, wieprzowinie, kaczkach i gęsiach.
Jak łatwo się domyślić, czwarta grupa to produkty, które trzeba bezwzględnie należy wyeliminować. Wśród nich znajdują się słodycze, masło, słone przekąski.

Kiedy już wiemy, co jeść, a czego unikać, musimy poznać już ostatnie zasady diety wolumetrycznej (objętościowej). Jemy co trzy godziny dość obfity posiłek, ale składający się produktów niskokalorycznych, o dużej zawartości wody. Warto zwrócić uwagę na gęstość energetyczną produktów. Im jest ona niższa, tym lepiej dla nas.
Posiłki warto spożywać pod postacią zupy, sałatek, a warzywa na surowo i ugotowane al dente. Dobrym pomysłem jest także włączenie do diety soków i koktajli bez dodatku cukru.

Dieta wolumetryczna – dla kogo?

Dieta wolumetryczna sprawdzi się dla tych, którzy lubią się najeść. Duże porcje gwarantują brak głodu na trzy godziny spokojnie. Warto wiedzieć, że dieta wolumetryczna została stworzona z myślą o osobach, które lubią jeść owoce i warzywa. Jeśli potrafisz ograniczyć spożycie mięsa, to dieta wolumetryczna jest dla ciebie.

Dieta wolumetryczna – opinie

Jak każda, dieta wolumetryczna ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak ogólnie cieszy się ona dobrymi opiniami. Orędownicy tego sposobu żywienia jako zaletę wymieniają duże porce, brak uczucia głodu, przyspieszony metabolizm i zdrowe tempo odchudzania.
Wśród wad pojawia się głównie jedna - ograniczenie produktów wysokokalorycznych, wpływa na zmniejszenie ilości dostarczanych do organizmu tłuszczów nasyconych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA