Co to jest hatha joga? Czy naprawdę sprawdzi się jako pomoc w odchudzaniu?

Hatha joga jedna z najstarszych odmian indyjskiej jogi. W jej skład wchodzą przede wszystkim ćwiczenia oddechowe i fizyczne. Wyróżnia ją na tle innych praktyk jogi podział na trzy kluczowe elementy - asanę, kriję i pranajamę. Czy można praktykować jogę hatha w domu? I czy faktycznie jest ona pomocna w walce ze zbędnymi kilogramami?

Hatha joga – co to jest?

Joga vinyasa, ashtanga, kundalini… Rodzajów jogi jest naprawdę wiele. Hatha joga jest jednak szczególną odmianą. Przede wszystkim dlatego, że jest uważana za najstarszą wśród wszystkich. Podczas praktykowania hatha jogi największy nacisk kładzie się na godzenie praktyki ezoterycznej z ćwiczeniami fizycznymi, które są bardzo wymagające. Wymagają bowiem siły i dobrej kondycji. I tu warto wspomnieć o tym, że „hatha” oznacza właśnie siłę. Założenie więc pewnej dyscypliny i sprawności jest już nawet w nazwie tej jogi.

Hatha joga – ćwiczenia

Ćwiczenia hatha jogi bazują na trzech elementach. Już o nich wspominaliśmy – to asana, krija i pranjama. Asana to pozycje ciała, krija to sześć procesów oczyszczających ciało, a pranajama to nauka kontroli oddechu.
I tak asana zakłada wykonywanie ćwiczeń, pozycji jogi. Ich celem i głównym zadaniem jest wzmocnienie wszystkich partii ciała. Wykładnia jogi hatha zakłada przy tym, że osoby praktykujące regularnie powinny dzięki ćwiczeniom osiągnąć wewnętrzną harmonię. Asany, zdaniem joginów tradycjonalistów, mają uzdrawiające właściwości. Wielu z nich wierzy, że dzięki praktyce jogi możemy ustabilizować wszystkie procesy zachodzące w organizmie.
Krija to techniki oczyszczające. Podstawą jest dyscyplina i wytrwałość. Ważna jest także medytacja i autorefleksja. Na końcu mówimy o ofiarowaniu i puszczeniu wszystkich myśli swobodnie. Wtedy następuje całkowite oczyszczenie.

Pranajama to nic innego techniki oddychania. Oddychanie w każdej odmianie jogi jest kluczowe. To podstawa ćwiczeń. Niestety właściwy oddech nie przychodzi nam łatwo. Nauka może zająć nawet wiele miesięcy. Ale tylko dzięki właściwemu oddychaniu, możemy mieć kontrolę nad swoimi emocjami, swoim życiem. Pozwala nam się to wyciszyć i wsłuchać w głos wewnętrzny.
Ćwiczenia jogi hatha stawiają jednak nie na metafizykę – jak to bywa w przypadku innych praktyk jogi. Tu liczy się przede wszystkim sprawność fizyczna. Joga hatha więc stawia na siłę, ale oczywiście nie można zapomnieć o całym aspekcie głębokiej medytacji.

Hatha joga – odchudzanie

Czy joga hatha pomaga w odchudzaniu? Zdecydowanie tak, ale nie są to efekty natychmiastowe. Utrata tkanki tłuszczowej i rzeźba mięśni to w tym wypadku procesy długotrwałe. Zmiany jednak są zauważalne już po kilku miesiącach regularnych ćwiczeń hatha joga.
Joga hatha ma jednak więcej zalet niż tylko odchudzanie. Pomaga dotlenić organizm, wpływa na naszą postawę ciała. Dzięki praktykowaniu asan, łatwiej utrzymać nam prostą sylwetkę. Nasze ciało staje się smuklejsze, zgrabniejszej, a my czujemy się bardziej pewni siebie.
Pierwsze efekty wizualne jogi hatha można zaobserwować po pierwszym miesiącu regularnych ćwiczeń. Najlepiej ćwiczyć hatha jogę trzy razy w ciągu tygodnia. Jeśli zależy ci na szybszych efektach odchudzania, połącz hatha jogę z innym treningiem – na przykład cardio lub interwałem.

Hatha joga – ćwiczenia dla początkujących

Osoby początkujące powinny wiedzieć, że ćwiczenia hatha joga najlepiej rozpocząć podczas zajęć zorganizowanych w szkole jogi lub klubie fitness. Wystarczy bowiem zły kąt ułożenia ciała lub niewłaściwe napięcie mięśni, a ćwiczenia będą zupełnie nieefektywne, a czasem nawet niebezpieczne.
Jeśli chcemy ćwiczyć w domu i zależy nam na ćwiczeniach dla początkujących, to musimy pamiętać, aby ćwiczyć zgodnie ze swoimi wadami postawy. Nie możemy robić nic na siłę. Ważny jest także oddech. Nie należy wstrzymywać oddechu. A niestety osobom początkującym się to zdarza. Zbyt skupiają się na technice i odbywa się to kosztem oddychania. Nasze mięśnie muszą jednak cały czas mieć dostawę tlenu. Inaczej nie będą się właściwie rozwijać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA