Czy olej palmowy jest szkodliwy? Właściwości oleju palmowego

Olej palmowy to olej roślinny, który jest produkowany z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego, czyli palmy oleistej. Skoro pochodzi z naturalnego źródła to dlaczego wszyscy starszą jego szkodliwością? Poznaj właściwości oleju palmowego i dowiedz się, czy faktycznie należy go unikać w swojej diecie.

Olej palmowy – właściwości

Naturalny olej palmowy, nierafinowany, ma bardzo gęstą konsystencję. Jest jednak substancją ciekłą. W temperaturze pokojowej ma żółtobrązowy kolor. Ten w czystej postaci, podkreślmy, nierafinowanej, jest zdrowym, pełnowartościowym produktem. Na dodatek bardzo bogatym w składniki mineralne i cenne witaminy. Niestety w produktach spożywczych nie mamy do czynienia z takim olejem. Ten, z którym spotykamy się zazwyczaj w przemyśle spożywczym jest rafinowany i utwardzony. Ma masę białą, ewentualnie jasnożółtą.

W przemyśle spożywczym, wyłącznie ze względów ekonomicznych, stosowany jest rafinowany i utwardzony olej palmowy. Jest tańszy i ma bardzo długą datę przydatności do spożycia. Nie zawiera absolutnie żadnych wartościowych składników odżywczych. Jest szkodliwy.

Olej palmowy – szkodliwość

Wpływ oleju palmowego na zdrowie jest olbrzymi. Rafinowany olej palmowy jest niestety szkodliwy do zdrowia. Zawiera wiele tłuszczy trans, które powstają w procesie tak zwanego uwodornienia oleju palmowego. A to przyczynia się przede wszystkim do odkładania się cholesterolu. A więc w konsekwencji wielu lat może nas łatwo doprowadzić do zmian miażdżycowych i rozwoju wielu groźnych chorób.
Szkodliwość oleju palmowego można zauważyć także w zaburzeniach metabolizmu. Przyczynia się więc do nadwagi, pogłębiania otyłości. Szczególnie jest to widoczne u małych dzieci, które zajadają się każdego dnia niezdrowymi przekąskami – na przykład słodyczami, lodami czy słonymi paluszkami i chipsami.

Kiedy mówimy o szkodliwości oleju palmowego, musimy także wspomnieć o tym, jak powstaje. Produkcja oleju palmowego jest możliwa tylko na olbrzymich plantacjach palm olejowych. W związku z ich powstawaniem karczuje się i wycina naturalne lasy deszczowe. Cierpi na tym nasze środowisko naturalne, zaburza się ekosystem, jest to przyczyną zmian klimatu. Dodatkowo wiele zwierząt zostaje pozbawionych naturalnych siedlisk – miedzy innymi zagrożone wyginięciem orangutany.

Olej palmowy – produkty

Olej palmowy znajdziemy przede wszystkim w słodyczach. Dlaczego? Produkowane są one masowo. A olej palmowy jest stosunkowo tani, bardzo trwały, ma długo datę przydatności i przy okazji świetnie współgra z kakao. Z to drugi najpopularniejszy składnik wszystkich słodyczy.

Olej palmowy jest składnikiem wszelkich ciast, ciastek, chipsów. We wszystkich paczkowanych produktach powinniśmy zwracać uwagę na skład. Jeśli na etykietach widnieje „zawiera olej palmowy”, nie kupujmy produktu. Wybierzmy zamiennik. Na pewno będzie droższy, ale znacząco zdrowszy i przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego.

Co ciekawe rafinowany olej palmowy znajdziemy także w nieoczywistych na pierwszy rzut oka produktach – na przykład lodach. Jest składnikiem także margaryn, paczkowanym pieczywie, pieczywie tostowym.
Kiedy zastanawiamy się, czy dany produkt zawiera olej palmowy, podpowiedzią może być cena. Im tańszy produkt, tym pewniejsza obecność oleju palmowego.

Olej palmowy a kokosowy

Co ciekawe, olej palmowy bywa często mylony z kokosowym. To tak naprawdę zupełnie inne produkty. Olej kokosowy bywa nazywany także tłuszczem kokosowym lub masłem kokosowym. Ma biały lub kremowy kolor, bardzo tłustą, oleistą konsystencję. Wykorzystujemy go w kuchni do smażenia naleśników, najróżniejszych placków, możemy dodawać do ciast i ciasteczek.

Wytwarza się go z kopry, czyli miąższu orzechów z palmy kokosowej. Dla przypomnienia - olej palmowy powstaje z miąższu olejowca gwinejskiego. A to zupełnie inna roślina niż palma kokosowa. Może wprowadza nas w błąd nazwa „palmowy”. Podświadomie z palmą kojarzymy występowanie kokosów. Oleju kokosowego możemy używać bez strachu. Jest zdrowy i wskazany szczególnie na diecie odchudzającej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.