Mambo fitness a mambo taniec. Na czym polega różnica? Poznaj kroki tańca mambo i zobacz, jak urozmaicić sobie siłownię z mambo

Od tańca do fitnessu już tylko jeden krok! Nic dziwnego, że elementy kroków tanecznych coraz częściej przenikają do układów choreograficznych wykorzystywanych podczas ćwiczeń w klubach lub siłowniach. Jednym z takich kroków jest mambo. Mambo to także nazwa tańca. Czym się różnią między sobą? Co je łączy? Poznajcie taniec mambo i kroki fitness mambo.

Mambo – taniec

Mambo to taniec towarzyski, który wywodzi się z Kuby. Ukształtował się tam w latach 30. XX wieku. Charakteryzuje się parzystym metrum i przypomina nieco swing. Można powiedzieć, że taniec mambo to zmysłowe połączenie swingu i rytmicznej, gorącej muzyki kubańskiej. Dzięki tak wybuchowej mieszance powstał właśnie taniec mambo.

Największą popularność tańca mambo mogliśmy zauważyć w latach 40. i 50. ubiegłego wieku. Tańczono go wszędzie. Taniec mambo widać było na kubańskich ulicach, domowych imprezach, w restauracjach. Wielkim powodzeniem cieszył się także w Stanach Zjednoczonych.

Jego olbrzymi sukces zawdzięczamy tak zwanemu „królowi mambo” – Eddiemu Torresowi. Tancerz uchodzi za prekursora tańca mambo. On wymyślił kroki i rozpropagował taniec na cały świat. Taniec mambo może scharakteryzować jako mieszankę, nagromadzenie wręcz płynnie prowadzonych figur. Wszystkiemu towarzyszą bardzo efektowne shinesy, czyli kroki solo, które są wykonywane jako swoista interpretacja muzyki. Dużo w tańcu mambo zawdzięczamy właśnie samodzielnej improwizacji muzyki. Mambo to taniec improwizowany. To tancerz decyduje o kolejnych krokach, może więc wprowadzić do swojej choreografii nieskończoną ilość kombinacji. A po zapoznaniu się z podstawowymi krokami, może tańczyć dosłownie z każdą – nawet dopiero co poznaną – osobą.

Z czasem niestety taniec mambo stracił na popularność. Wyparły go takie rodzaje tańca jak salsa i cha-cha.  Ale do czasu! Wraz premierą filmy „Dirty Dancing”, która odbyła się w roku 1987, przypominano sobie o rytmicznym tańcu mambo. Później, na fali sukcesu hitu kinowego, kiedy premierę miała druga część tanecznego filmu (w 2004 roku), także ponownie zainteresowano się tańcem mambo. Przeszedł on oczywiście wiele modyfikacji od lat 30. XX wieku. Teraz najczęściej znany jest jako odmiana salsy. W szkołach tańcach i na prestiżowych konkursach tanecznych taniec mambo nazywa się salsą w stylu New York lub Mambo on 2.

Mambo – fitness

O ile taniec mambo został wyparty przez inne gatunki, o tyle nikt tak naprawdę o nim na dobre nie zapomniał. Bardzo szybko wkroczył do fitness klubów, gdzie stał się elementem układów choreograficznych takich zajęć jak na przykład step aerobic. Zajęcia na stepie stały się popularne w latach 90. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ogólnie polegają na wchodzeniu i schodzeniu z platformy o regulowanej wysokości. Ćwiczenia odbywają się w rytm muzyki i bardzo często pojawia się na nich krok mambo.

Fitness z krokami mambo to świetny pomysł, aby stracić zbędne kilogramy. Liczy się samozaparcie, wyprostowana sylwetka, a kalorie spalają się w przyjemny sposób.

Mambo – kroki

Kroki mambo w fitnessie różnią się oczywiście od tych, które znamy z tańca. Bazują na nich, częściowo je powielają, ale nie ma mowy tu oczywiście o swobodzie i dowolności. To instruktor układa cały plan, a my powielamy wraz z innymi uczestnikami zajęć układ chorograficzny.

I tak kroki mambo w fitnessie polegają a wysunięciu nogi do przodu. Przenosimy na wysuniętą nogę ciężar ciała. Odciążamy ją – na przykład przez położeniu akcentu na biodro. Następnie wysuwamy nogę do tyłu i przenosimy na nią ciężar ciała i odciążamy ją przez akcent na biodro. Z czasem wykonujemy ten ruch wchodząc i schodząc ze stepu. Step na regulowaną wysokość, więc na początek możemy oczywiście zacząć od najniższej pozycji i z czasem pójść krok dalej, postawić step na kolejne podpórce czy nóżce (zależy to oczywiście od modelu stepu)

Mambo – siłownia

Mambo możemy tańczyć sami, możemy tańczyć w fitness klubach, możemy na siłowni. Wiele siłowni czy fitness klubów oferuje zajęcia, w których wykorzystywane są podstawy tańca mambo. Jeśli chcemy nauczyć się tańca mambo, a nie zależy nam na fitnessie z elementami mambo, warto poszukać szkoły tańca, która oferuje tego typu zajęcia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA