Ćwiczenia na haluksy. Jak ćwiczyć haluksy? Najlepsze ćwiczenia korygujące na haluksy i ćwiczenia po operacji haluksów

Haluksy to bolesna deformacja stawów stóp. Niemożliwe jest wyleczenie ich domowymi sposobami. Jednak skuteczną ulgę przyniosą systematycznie wykonywane ćwiczenia. Warto jednak rozróżnić je na ćwiczenia korygujące haluksy i ćwiczenie, które można wykonywać po operacji haluksów.

Jak ćwiczyć haluksy? Co to są haluksy? I skąd się biorą?

Haluksy to bardzo powszechna deformacja stóp. Oznacza nienaturalne wygięcie dużego palca stopy. Palec odstaje znacząco od pozostałych. Dodatkowo tworzy bardzo bolesne zgrubienie po zewnętrznej stronie stopy.

Skąd się biorą haluksy? Okazuje się, że główną przyczyną powstawania haluksów jest wieloletnie noszenie ciasnego, niewygodnego obuwia. Z tego powodu na haluksy częściej narzekają kobiety niż mężczyźni. Noszenie wysokich szpilek o wąskich noskach bardzo często kończy się właśnie powstaniem bolesnych zmian zwyrodnieniowych. Ponadto możemy mieć genetyczną skłonność do haluksów. Jeśli nasi rodzice mają tę bolesną dolegliwość, jest naprawdę realna szansa na to, że i my będziemy się z nią borykać. Ostatnią przyczyną powstawania haluksów są zapalenia stawów.

Co możemy zrobić? Już zawczasu możemy oczywiście ćwiczyć. Jeśli dopadną nas haluksy, warto pomyśleć o operacji. Jednak na początek skupmy się na samych ćwiczeniach.

Haluksy – ćwiczenia

Naprawdę dobrym pomysłem na haluksy są ćwiczenia. Sprawdzają się zarówno jako forma profilaktyki, jak i sposób na walkę z nimi, kiedy nas dopadną. Są także niezbędnym elementem rehabilitacji po przebytej operacji na halusy.

Ćwiczenia na haluksy dzielimy na czynne i bierne. Zacznijmy od tych biernych. Wykonujemy je siedząc na krześle lub na podłodze. Nogi powinny być wyprostowane maksymalnie. Stopy kierujemy w stronę łydek lub do góry. Duży palec stopy łapiemy dłonią. Odginamy go jak najdalej od pozostałych. Rozluźniamy po chwili. I zaczynamy wszystko od początku. Powtarzamy minimum dwadzieścia razy i przechodzimy do ćwiczeń na drugą stopę.

Innym przykładem biernego ćwiczenia na haluksy będzie rozcapierzanie palców stopy. To ćwiczenie na haluksy wykonujemy stojąc lub siedząc na krześle. Nogi trzymamy maksymalnie wyprostowane. W tym samym czasie rozszerzamy palce stóp. Zależy nam na maksymalnym zakresie ruchu. Próbujemy pogłębić ćwiczenie. Rozluźniamy i po chwili wykonujemy je ponownie.

Natomiast ćwiczeniem na haluksy należącym do grupy aktywnych będzie ćwiczenie z paskiem. Potrzebujemy taśmy, bandaża, wstążki. Czegokolwiek, w co możemy zaczepić palec. Dodatkowo to ćwiczenie na haluksy wymaga wsparcia drugiej osoby. Siadamy na podłodze. Prostujemy nogi. Na stopie kładziemy przygotowaną taśmę. Palce stóp kierujemy do góry. Druga osoba siada naprzeciwko nas i łapie za końce bandaża. Ciągniemy palce w swoją stronę. Pomocnik stawia nam opór. W trakcie ćwiczenia na haluksy warto starać się rozstawiać palce stóp na boki. Im szerzej nam się to uda, tym lepiej.

Ćwiczenia po operacji haluksa

Ćwiczenia po operacji haluksa powinny wyglądać nieco inaczej. Zacznijmy jednak od tego, że ćwiczenia po operacji haluksa są niezbędnym elementem skutecznej rehabilitacji. Tylko w ten sposób uda nam się wrócić do pełni sił i sprawnie poruszać na nowo.

Przykładowym ćwiczeniem  po operacji haluksa będzie wzmacnianie mięśni czworogłowych uda. Kładziemy się na łóżku. Prostujemy całe ciało. Nogi są maksymalnie wyprostowane, a ręce kładziemy wzdłuż tułowia. Napinamy mięśnie czworogłowe uda tak mocno, aby pięta uniosła się nieco nad łóżko. Zatrzymujemy pozycję na około pięć sekund. Rozluźniamy i odpoczywamy przez kolejnych pięć sekund. Powtarzamy ćwiczenie przynajmniej dziesięć razy. Warto wykonać dziesięć serii ćwiczenia.

Haluksy - ćwiczenia korygujące i sposoby na zapobieganie

Ćwiczenia korygujące na haluksy to tylko jeden  element profilaktyki. Warto jednak już zawczasu pomyśleć o sposobach na zapobieganie powstaniu haluksów. Zacznijmy od unikania noszenia butów o wąskich noskach i wąskich czubkach. W przypadku kobiet sprawdzi się także rzadkie noszenie obuwia na wysokim obcasie. Dodatkowo nie nośmy raczej przez cały dzień płaskich sandałów, japonek czy klapek.

Wart też uprawiać sporty, które nie obciążają naszych stóp. Sprawdzi się tu pływanie, jazda na rowerze czy jazda konno. Lekarze zalecają także chodzenie boso. Warto nie zakładać butów ani skarpetek, kiedy jesteśmy w domu. Stopy muszą odpoczywać!

Więcej o:
Copyright © Agora SA