Frisbee. Jak rzucać frisbee? Zasady gry i rodzaje frisbee

Gra we frisbee to bardzo przyjemny, relaksujący sport. Zazwyczaj wybieramy go jako formę letniej aktywności. Zabieramy ze sobą frisbee na plażę, nad jezioro czy do parku. Nigdy nie grałeś we frisbee? Nic straconego! Poznaj zasady gry frisbee i złap bakcyla.

Frisbee gra

Na początek odrobina podstaw. Frisbee to nazwa aktywności fizycznej, która polega na rzucaniu okrągłym, lekkim, plastikowym dyskiem. Nazywanie gry frisbee to lekka przesada. Jednak już grą towarzyską można jak najbardziej. Gra frisbee świetnie sprawdzi się podczas spotkań towarzyskich – z rodziną czy też z przyjaciółmi. Nie tylko świetnie spędzicie czas, ale także stracicie trochę kalorii. Rewelacyjne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Jeśli chodzi o historię tej gry frisbee, należy wiedzieć, że sięga ona lat 50. XX wieku. Grę frisbee wymyślił Amerykanin, Walter Frederick Morrison. Inspiracją była… metalowa tortownica. Nie żartujemy. Mężczyzna wraz z żoną często spędzali czas wolny rzucając do siebie okrągłą blaszką do ciasta. Wpadł na pomysł frisbee, ponieważ szukał czegoś bardziej praktycznego i jednak lżejszego. Na dłuższą metę tortownica była niezbyt elastyczna. Zanim frisbee nazwano frisbee, nosiło ono nazwę Pluto Platter. Morrison stwierdził, że wygodniej będzie rzucać plastikowym, elastycznym talerzem. Nazwa, jak łatwo się domyślić wszystkim fanom bajek, została zaczerpnięta od psa Pluto. Amerykanin szybko sprzedał prawa do wynalazku firmie Wham-O, która nazwała okrągły plastikowy krążek właśnie frisbee. Już od lat 60. znamy go właśnie pod tą nazwą.

Właśnie lata 60. i 70. przyniosły frisbee największą popularność. Okrągłym „talerzem” rzucali wszyscy – i dzieci, i dorośli.  Bardzo szybko frisbee przestało być grą jedynie rodzinną. Ustalono i wprowadzono jasne zasady gry frisbee. Co ciekawe, pierwszy oficjalny turniej frisbee miał miejsce w 1975 roku.

Od tamtego czasu minęło już kilka dekad. Obecnie frisbee niczym nie przypomina metalowej tortownicy. Najczęściej to plastikowy dysk o średnicy około 20-25 cm. Unosi się pięknie w powietrzu dzięki ruchowi obrotowemu, który nadaje osoba rzucająca. Siła nośna, która działa na frisbee zostaje wytworzona pod i nad krążkiem, sprawia, że talerz dolatuje do drugiej osoby.

Jak rzucać frisbee?  Frisbee zasady

Gdy gramy z przyjaciółmi w parku, nie musimy przestrzegać absolutnie żadnych zasad gry frisbee. Jednak, gdy dochodzi do profesjonalnych rozgrywek, sprawy mają się inaczej. W ultimate frisbee zazwyczaj biorą udział dwie drużyny. Każda z nich liczy po siedem osób. Boisko do ultimate frisbee powinno mieć wymiary 100x37 metrów. Punkt zdobywa ta drużyna, której zawodnik złapie frisbee w strefie przeciwnika. Oczywiście cały czas obie drużyny starają się przeszkodzić sobie w złapaniu krążka. Zadanie utrudnia fakt, że z dyskiem nie wolno biegać, odrywać jednej nogi. Istotne jest, że kiedy frisbee spada na ziemię poza boiskiem lub przechwycone przez drużynę będącą w obronie, skutkuje to przejściem tej drużyny do ataku.

Ważną zasadą gry frisbee jest brak sędziów. Drużyny na bieżąco muszą dojść do porozumienia. Jeśli im się to nie uda, powtarza się daną partię rozgrywki.

Rodzaje frisbee - ultimate frisbee, freestyle frisbee i frisbee dla psa

Istnieje kilka rodzajów frisbee. Przede wszystkim wyróżnia się wspomniane powyżej ultimate frisbee. To, jak opisaliśmy powyżej, gra zespołowa. W jakimś stopniu można powiedzieć, że jest to połączenie rugby, piłki nożnej i koszykówki. Zawodnicy muszą wykazać się sprytem i szybkością. Drużyny mogą być mieszane.

Drugim popularnym rodzajem jest freestyle frisbee. To bardziej zabawa niż gra. Nie ma żadnych zasad. Może grać każdy, w dowolnej konfiguracji. Dyskiem się rzuca, kręci, podkręca. Jeśli ktoś ma wprawę, freestyle frisbee może wyglądać naprawdę spektakularnie.

Należy też wspomnieć o frisbee dla psa, czyli dog frisbee. Frisbee dla psa to oczywiście zabawa z psem. Człowieka rzuca dysk, pies stara się złapać. Co ciekawe, tutaj także jest kilka odmian! Możemy między innymi grać w longdistance – staramy się rzucić frisbee jak najdalej;  timetrial – rzucamy krążek dwa razy na odległość 20 metrów; superminidistance – pupil aportuje w specjalnie wyznaczonym korcie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.