Boks dla kobiet. Nowy trend w treningu

Boks kojarzy się często z brutalną walką i treningiem nieprzystosowanym dla kobiet. Jednak nie każdy wie, że to w nim nauczysz się wyczucia rytmu, koordynacji oraz wyrzeźbisz piękne ciało. O boksie, jako o formie tańca, rozmawia z nami trenerka kalisteniki i boksu, Debora Saleh.
Gigi Hadid zamiast pilatesu wbrała boks. Dziewczyny trenują równie ciężko co mężczyźni. Godzinne zajęcia są bardzo wyczerpujące i angażują wszystkie mięśnie. Gigi Hadid zamiast pilatesu wbrała boks. Dziewczyny trenują równie ciężko co mężczyźni. Godzinne zajęcia są bardzo wyczerpujące i angażują wszystkie mięśnie. instagram.com/gigi hadid

Trening boksu dla dziewczyn

Dlaczego dziewczyny powinny zacząć ćwiczyć boks?

Boks, oczywiście trenowany z odpowiednim podejściem, wzmacnia nie tylko nasze ciało, ale i charakter. W boksie ogromną rolę odgrywa psychika . Kobietom szczególnie polecałabym treningi boksu, ponieważ budują one pewność siebie oraz zdecydowanie, widoczne już w samej postawie ciała.

Debora Saleh, boks, fitnessinstagram.com/fitness.sport.pl

Debora Saleh od dzieciństwa związana jest ze sportem. Trenowała taekwondo, później piłkę nożną, a wieku 15 lat zaczęła boks. Startowała w Mistrzostwach Polski Juniorek pod okiem Wielokrotnego Medalisty Mistrzostw Polski i byłego Trenera Młodzieżowej Kadry Polski, Ryszarda Wasilewskiego. Obecnie prowadzi indywidualne lekcje boksu, czyli treningu siłowego, wytrzymałościowego i szybkościowego, a przez ostatnie lata intensywnie trenuje też kalistenikę.

Polub fanpage Debory na Facebooku

Debora trenuje w Centrum Walki www.centrumwalki.pl

Modelka Victoria's Secret Kelly Gale Modelka Victoria's Secret Kelly Gale www.wasfatnowfit.co.uk

Jak działa trening bokserski dla sylwetki? Jakie partie ćwiczymy?

- Często największa zmorą kobiet są słabe ręce. Trening bokserski oczywiście mógłby całkowicie zniwelować ten problem, jednak boks to nie tylko ręce. W boksie najważniejsze są właściwie nogi, ponieważ siła ciosu idzie z nóg, z bioder - z bardzo ważnej w boksie - rotacji tułowia. Trenując boks usprawniamy nasze ciało holistycznie, wszystkie nasze mięśnie pracują symultanicznie (ponieważ nie da się zadać ciosu "z miejsca"). Bardzo ciężko jest więc o jakiekolwiek dysproporcje w naszej sylwetce. Boks uczy koordynacji, zwinności oraz wytrzymałości siłowej. Jednakże osobiście uważam, że technika jest najważniejszą składową tej dyscypliny. Wypracowana technika, własny styl, płynność oraz gracja ruchów, mogą sprawić, że walka przypominać będzie piękny taniec, a nie brzydką bijatykę - mówi Debora.

Modelka Romee Strijd Modelka Romee Strijd www.wasfatnowfit.co.uk

Jak wyglądają pierwsze zajęcia? Czego się trzeba spodziewać?

- Treningi bokserskie są bardzo różnie prowadzone, głównie ze względu na poziom zaawansowania grupy oraz wybranej metodyki prowadzącego. Jednak pewne standardowe podstawy każdego treningu bokserskiego to: skakanka, praca nad prawidłową pozycją bokserską, nauka kroków bokserskich, nauka ciosów prostych, sierpowych, podbródkowych, nauka kombinacji bokserskich, obron, zbić, uników, zejść, praca nad kondycją, szybkością, siłą etc. Tak jak we wszystkim, bardzo dużo zależy od naszego podejścia. Ktoś przychodzi na trening boksu, ponieważ jest kibicem, który regularnie chodzi na "ustawki", a ktoś inny, dajmy na to jakiś zmęczony urzędnik, przychodzi trochę poboksować, bo chce zapomnieć o swoim ciężkim dniu, czy tygodniu pracy... a ktoś jeszcze inny chodzi na boks, bo naoglądał się za dużo Rockiego i myśli, że może wszystko - mówi Debora.

Dlaczego porównujesz boks do tańca?

- W boksie liczy się precyzja i dokładność. Bokser różni się od zwykłego awanturnika przede wszystkim tym, że ma wypracowaną technikę (pomijając to, że bokser nie potrzebuje sprawdzać swoich sił, gdzie się da, byle gdzie i z byle kim) - twierdzi Debora.

- O boksie często myśli się, że jest niewymagający (dla prostych ludzi, może nawet z nizin społecznych). Po części to prawda, jeśli mówimy o oszukanych bokserach - mam tu na myśli tych, którzy nie trzymają się żadnych zasad, ani technicznych ani moralnych. Ten ?boks? nas nie interesuje, temu wizerunkowi wychodzimy naprzeciw. Jednak jeśli mowa o prawdziwym boksie (który chcę promować) to tutaj precyzja i dokładność, technika i estetyka, są na pierwszym miejscu (dokładnie tak jak w tańcu). Taki boks jest wymagający i jest dla każdego, kto ma siłę charakteru i potrzebę podjęcia się pracy nad wyżej wymienionymi cechami - dodaje trenerka.

- W boksie uczysz się wyczucia rytmu, koordynacji, zmiennego tempa. I tak jak w tańcu akcentuje się poszczególne ruchy, tak w boksie akcentuje się niektóre ciosy (różnicuje się siłę ciosów). Trenujesz pewną postawę nie tylko postawę ciała (pozycja bokserska), ale też wypracowujesz wewnętrzny stan ducha (spokój, opanowanie, pewność siebie, zdecydowanie). Tak jak łatwo rozpoznać baletnicę/tancerkę wśród tłumu, tak łatwo rozpoznać jest boksera/fightera. I w jednym, i drugim przypadku nie chodzi tylko o ukształtowane przez trening ciało, ale też wypracowane w treningu cechy charakteru - mówi.

Karlie Kloss uwielbia boks. Dzięki niemu czuje się silniejsza i dodaje jej on pewności siebie. Kiedy podróżuje i jej plan dnia jest bardzo napięty, nawet na chwilę wskakuje w adidasy i ćwiczy z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Karlie Kloss uwielbia boks. Dzięki niemu czuje się silniejsza i dodaje jej on pewności siebie. Kiedy podróżuje i jej plan dnia jest bardzo napięty, nawet na chwilę wskakuje w adidasy i ćwiczy z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Karlie Kloss, instagram.com/karliekloss

Z jakich części składa się trening bokserski? Jak to wygląda jak uczysz kogoś pierwszy raz?

- Kiedy uczę kogoś boksu po raz pierwszy, to najwięcej czasu poświęcamy na skakankę. Bokserskie skakanie na skakance (odpowiednie ułożenie głowy, rąk, tułowia oraz lekkie skakanie na samych palcach) uczy nasze ciało pewnych schematów ruchowych, które są na późniejszym etapie treningowym niezbędne. Praca nóg, tak jak już wspomniałam, jest najważniejsza, więc od tego zaczynamy. Poza tym skakanka to też dużo zabawy i satysfakcji, bo szybko zauważać można na niej swój progres. Bardzo lubię pracować ze swoimi klientami z ich ulubioną muzyką, ponieważ boks to przede wszystkim poczucie rytmu, więc jednocześnie tańczymy i boksujemy, ciężko pracujemy i dobrze się bawimy - mówi Debora.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.