Puchnięcie nóg, obrzęki, zatrzymywanie wody w organizmie. Jak pozbyć się tego problemu

Najczęstszą przyczyną zatrzymywania wody w organizmie jest niewłaściwa dieta. Dietetyczka z Wygodnadieta.pl Kaja Karwowska radzi, jak jeść, żeby się tego problemu pozbyć.
Ważne jest ograniczenie soli. Ważne jest ograniczenie soli. Fot. Shutterstock

Odstaw solniczkę

Sól kuchenna składa się z jonów sodu i chloru - to właśnie nadmierna ilość sodu jest odpowiedzialna za powstawanie obrzęków.

Ale nie chodzi tylko o sól, którą masz w solniczce. Znajdziesz ją przede wszystkim w produktach przetworzonych: w fast foodach i wszelkiego rodzaju daniach typu instant, wędlinach, serach, przetworach warzywnych i słonych przekąskach (prawdziwą "skarbnicą" soli są chipsy, precelki i paluszki), a także w pieczywie. Po takiej uczcie w płynach ustrojowych pojawia się zbyt dużo sodu, który nie pozwala na prawidłowe odprowadzenie wody z komórek.

Sód może się znajdować w dużych ilościach również w wodzie mineralnej. Pamiętaj, żeby uważnie czytać etykiety i wybierać tę niskosodową.

Często nadmiar sodu wiąże się z niedoborem potasu, przez co gospodarka wodna organizmu jest jeszcze bardziej zaburzona. Warto wtedy sięgnąć po produkty będące źródłem tego pierwiastka, np. suszone owoce, banany czy awokado.

picie wody picie wody Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl

Pij małymi łyczkami

I przez cały dzień. Wypicie połowy butelki, kiedy złapie nas pragnienie, nie załatwia sprawy.

Pamiętaj, że wodę dostarczasz organizmowi również z zupami, owocami i warzywami, ale w przypadku niektórych chorób (np. przy niewydolności nerek) ilość przyjmowanych płynów powinna być ograniczona (informuje o tym lekarz)

Picie zbyt dużej ilości alkoholu Picie zbyt dużej ilości alkoholu Fot. Shutterstock

Alkohol - nie codziennie

Najlepiej raz w tygodniu kieliszek wina. Regularne picie alkoholu prowadzi do zwiększonej diurezy, a tym samym - odwodnienia organizmu, który, chcąc się przed tym bronić, zatrzymuje wodę. Narządem szczególnie narażonym na działanie alkoholu jest wątroba, dlatego jeśli po jego spożyciu zaobserwujesz u siebie opuchliznę, nie bagatelizuj tego, tylko koniecznie zwróć się do lekarza z prośbą o badania.

Dieta redukcyjna nie jest zdrowa dla naszych paznokci Dieta redukcyjna nie jest zdrowa dla naszych paznokci fot. Shutterstock

Skończ z głodówkami i niezdrowymi dietami

Jeśli dostarczasz sobie zbyt mało białka, bo akurat stosujesz dietę bez konsultacji z dietetykiem albo postanowiłaś żyć o listku sałaty, marchewce i koktajlu warzywnym przez cały dzień, to płyny fizjologiczne przedostają się przez ściany naczyń krwionośnych i limfatycznych, co może powodować obrzęki. Białko wiąże wodę i zapobiega temu problemowi.

Pij herbatki ziołowe i fioletowe koktajle

Pomóc mogą produkty działające moczopędnie, np. żurawina, która dodatkowo chroni drogi moczowe, a także napar z pokrzywy, skrzypu, pietruszki czy fiołka trójbarwnego. Żeby wzmocnić naczynia, pij soki lub koktajle ze zmiksowanych owoców i warzyw w kolorze czerwonym, różowym i fioletowym. Dostarczają antocyjanów, przeciwutleniaczy, które chronią ściany żył i nie dopuszczają do wzrostu ich przepuszczalności.

Arbuzy zawierają aż 92 proc. wody i dużo potasu Arbuzy zawierają aż 92 proc. wody i dużo potasu Fot. 123RF

Polub arbuza

To dobry sposób na dostarczenie sobie wody w pyszny sposób. Arbuzy mają 92 proc. wody i dużo potasu, którego niedobory też mogą wywoływać obrzęki.

Natka selera Natka selera Shutterstock

Jedz seler naciowy

Nie tylko działa on moczopędnie, ale także ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm, ma też mało kalorii. Z selera naciowego możesz zrobić zielony koktajl albo jeść go jako przekąskę.

Pamiętaj o roślinach strączkowych

- fasoli, soczewicy, grochu czy soi. Zawierają potas, który reguluje gospodarkę wodną organizmu. Działa antagonistycznie do sodu i zmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych. Dzięki temu także kontroluje ciśnienie krwi i pracę nerek. Potas tracimy z potem.

Pij olej z wiesiołka

Kwas GLA (gamma-linolenowy) i magnez, które w nim występują, korzystnie wpływają na gospodarkę hormonalną, łagodząc dolegliwości przedmiesiączkowe. Dodatkowo kwas GLA obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.

Pilnuj witamin z grupy B

Np. witamina B6 bierze udział w regulacji ciśnienia krwi i ma korzystny wpływ na układ moczowy. Znajdziesz ją w produktach pełnoziarnistych, wątróbce, rybach, a także ziemniakach i bananach.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.