Kryzys w związku: metody na jego przezwyciężenie

Badania pokazują, że średnio, każdego dnia częściej dotykamy swojego smartfona niż partnera. Jak przywrócić chemię w związku? I czy kryzys oznacza koniec związku? Radosław Jerzy Utnik, ekspert marki Durex, odpowiada na pytania o problemy w związku.
Przytulanie, całowanie Przytulanie, całowanie Monkey Business Images/Shutterstock

Kryzys w związku nie oznacza końca

rusz sie

Panuje powszechna opinia, że każdy związek prędzej czy później przeżywa kryzys? To prawda?

Tak. Kryzysy są nieodłączną częścią naszego życia, a jednocześnie impulsem do podsumowań, planowania i ewentualnej rewizji dotychczasowych działań. Gdyby nie one nie rozwijalibyśmy się. To samo dotyczy również kryzysów w związkach, z tą różnicą, że duże kryzysy w tym obszarze życia zazwyczaj mocno przeżywamy. Wbrew powszechnej opinii, nie każdy kryzys zagraża dalszemu istnieniu związku. Wiele z nich, zwłaszcza łagodniejszych, wywiera na związek pozytywny wpływ i przyczynia się do niewielkich zmian na korzyść obojga parterów

Radosław Jerzy Utnik psycholog-seksuolog współpracujący z marką Durex

Małżeństwo Małżeństwo Shutterstock

Przyczyny kryzysu w związku

Jakie są dziś najczęstsze przyczyny tego, że związek dwojga ludzi znajduje się na zakręcie? Czy jedną z przyczyn może być utrata bliskości na skutek np. natłoku pracy bądź stresu?

Jak najbardziej tak. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, zabiegani. Nierzadko zmęczenie związane z pracą zawodową, zakupami, staniem w korkach, późnymi powrotami do domu sprawia, że mamy coraz mniej czasu dla partnera. Jeśli do tego dojdą inne czynniki: jak na przykład brak możliwości spędzania ze sobą weekendów, długi wyjazd służbowy czy choroba, to może okazać się, że miejsce partnera w naszym życiu zostało przynajmniej częściowo zajęte, że potrzeby bezpieczeństwa, przynależności i bliskości zaspokajamy w dużej mierze w inny sposób. Czasem w tle współwystępują jeszcze inne przyczyny, na przykład trudne relacje z rodzicami lub teściami albo konflikt osobowości partnerów, mający swój początek w mniej lub bardziej przypadkowym doborze partnerskim, dokonanym w czasie, kiedy jeszcze nie byliśmy na niego należycie przygotowani.

Dobrze jest mieć przyjaciół Dobrze jest mieć przyjaciół Fot. shutter

Przytulanie oznacza zaufanie

Jak pary mogą sobie radzić w trudnych chwilach? Czy jedną z metod poprawiania sytuacji może być, najzwyczajniejsze, przytulenie?

Przytulenie jest oznaką bliskości i przywiązania. Wzbudza zaufanie i w przypadku mniejszych kryzysów pomaga partnerom uwierzyć, że sobie nadal ufają, że są zainteresowani dalszym trwaniem związku i że zechcą znaleźć czas, aby ze sobą porozmawiać o swoich sprawach.

Tegoroczne badania przeprowadzone na zlecenie marki Durex pokazują, że ponad połowa badanych osób dorosłych pozostających w związkach chciałaby, żeby partner poświęcał im więcej czasu na dotykanie. Tymczasem znaczna część populacji stosuje unikanie dotyku jako jeden ze sposobów ukarania partnera. Tego typu zachowanie utrudnia nawiązane kontaktu i rozwiązanie problemu, który może być mniejszy, niż z daleka mogłoby się to wydawać.

Osoba cierpiaca na depresję wymaga opieki, cierpliwości, zrozumienia, spokoju. Nie każdy umie poradzić sobie z taką sytuacją. Co trzecia kobieta z depresją traci parnera. Fot. Shutterstock Osoba cierpiaca na depresję wymaga opieki, cierpliwości, zrozumienia, spokoju. Nie każdy umie poradzić sobie z taką sytuacją. Co trzecia kobieta z depresją traci parnera. Fot. Shutterstock Osoba cierpiaca na depresję wymaga opieki, cierpliwości, zrozumienia, spokoju. Nie każdy umie poradzić sobie z taką sytuacją. Co trzecia kobieta z depresją traci parnera. Fot. Shutterstock

Dotyk pozwala przełamać trudne chwile w związku

Czy bliskość fizyczna w formie, np. czułego dotyku może pomagać przełamywać trudne chwile, jakie napotyka związek?

Tak, jednak do dotyku, jak też do każdego innego zachowania, nie należy się przymuszać. Czuły dotyk może być i zaproszeniem do odnalezienia pozytywów w relacji z partnerem. Olbrzymiej większości respondentów (96 proc.) dotyk kojarzył się z pozytywnymi odczuciami, działał kojąco, uspokajająco lub był przyjemnym doznaniem. 87 proc. badanych potwierdziło, że dotyk pozwolił im przełamać trudne chwile w związku.

Osoby mało kłócące się z partnerem częściej wierzą w tradycyjne, długotrwałe małżeństwa niż osoby z par silnie skonfliktowanych. / Fot. Shutterstock Osoby mało kłócące się z partnerem częściej wierzą w tradycyjne, długotrwałe małżeństwa niż osoby z par silnie skonfliktowanych. / Fot. Shutterstock Osoby mało kłócące się z partnerem częściej wierzą w tradycyjne, długotrwałe małżeństwa niż osoby z par silnie skonfliktowanych. / Fot. Shutterstock

Naruszenie zaufania zazwyczaj kończy się rozstaniem

Dla wielu osób fundamentem budowania relacji jest zaufanie. Czy jego spadek albo całkowity brak może powodować kłopoty dla związku?

Podstawową funkcją związku intymnego jest zaspokajanie potrzeby bezpieczeństwa. Potrzeby tej nie da się zaspokoić bez przynajmniej podstawowego poziomu zaufania. Dlatego też nadużycie zaufania partnera jest odbierane jako działanie godzące w sam fundament związku. Poważne nadużycie zaufania, takie jak np. zdrada, oznacza co najmniej poważne kłopoty i w połowie przypadków kończy się rozpadem związku. Drugiej połowie związków udaje się sporym wysiłkiem przejść przez kryzys tego rodzaju, wypracowując przy tym nowe zasady wzajemnego funkcjonowania.

Seks Seks Fot. Shutterstock.com

Gadżety erotyczne pomagają budować silniejsze relacje

Czy bliskość jest także receptą na budowanie zaufania i poczucie bezpieczeństwa pomiędzy partnerami?

Bliskość, poczucie bezpieczeństwa i zaufanie to czynniki ze sobą powiązane. Bliskość i kontakt fizyczny przyczyniają się do powstania zaufania, a wraz z nim do wytworzenia się i utrzymania poczucia bezpieczeństwa. Aż 93 proc. badanych stwierdziło, że dotyk pełni dla nich istotną rolę w związku; 76 proc., że pozwala wzmocnić relację między partnerami. Dodatkowym elementem budowania relacji są także gadżety erotyczne, które pozwalają przełamać barierę dotyku. Przyjemność płynąca ze zbliżeń z użyciem np. żeli intymnych Durex Lovers Connect jest wtedy dużo większa i odczuwana przez obojga partnerów. Mogą oni jeszcze bardziej oddać się intymnym uniesieniom, poznając swoje ciało i budując silniejsze relacje między sobą.

Seks Seks Shutterstock

Smartfon ważniejszy niż partner

Badania pokazują, że średnio, każdego dnia częściej dotykamy swojego smartfona niż partnera. A związek wymaga czasu. Co zrobić, żeby związek na tym nie ucierpiał?

Przede wszystkim wypadałoby zatrzymać się na chwilę, przyjrzeć się swojemu życiu i zadać sobie pytanie: jak chcemy, aby ono wyglądało. Czy jest dla nas satysfakcjonujące? Jakie sprawy są dla nas najważniejsze, a jakie są drugoplanowe? Jeśli priorytetem są rozrywki, to pewnego dnia może okazać się, że choć w wielu dziedzinach życia odnieśliśmy sukces, to brakuje nam bliskiej osoby, z którą moglibyśmy nimi się dzielić. Jeśli brakuje nam czasu na relację z partnerem, zaplanujmy z wyprzedzeniem wspólne spędzenie czasu albo wyjazd na weekend. W zaplanowanym czasie miejmy czas dla siebie. Rozmowy telefoniczne, telewizja czy praca przy komputerze niech poczekają na inny dzień. Podobnie jak w innych sytuacjach, kluczem jest odnalezienie złotego środka. Jeśli poświęcamy uwagę, aby zadbać np. o zbilansowaną dietę, to zadbajmy również o zbilansowany tryb życia, w którym znajdzie się miejsce na kilka rodzajów ważnych aktywności.

seks seks fot. Shutterstock

Budowanie relacji w zimnych miesiącach

Przed nami jesień i zima, pory roku, które w opinii wielu nie służą emocjom w związku. Co zrobić, żeby tak nie było?

Jesień i zima to czas, gdy wieczór przychodzi szybciej, a i my mamy mniej energii. Jeśli chcemy więcej czasu spędzić w domu, to zadbajmy, by był to czas dobrej jakości. Zamiast po pracy wegetować przy telewizorze, odpocznijmy na całego, weźmy kąpiel, czy nawet utnijmy sobie drzemkę. Po godzinie intensywnego relaksu poczujemy się lepiej i odnajdziemy w sobie energię, której nam wcześniej brakowało. Znajdziemy również wówczas chęć do tego, by mieć czas dla siebie nawzajem: porozmawiać o swoich sprawach czy też po prostu przytulić się do siebie i pobyć tylko ze sobą, napełnić czas intensywną bliskością należytej jakości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA