Kuchnia ZERO WATE w wersji FIT. Wypróbuj przepisy z bestsellerowej książki "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku"

Autorka książki przekonuje czytelniczki myfitness.pl, że kuchnia zero waste to zasady gotowania, zgodnie z którymi można przygotowywać także zdrowe i lekkie potrawy dla tych, którzy dbają o linię! Sprawdź sama!
'Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku', Sylwia Majcher,  Wydawnictwo Buchmann 'Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku', Sylwia Majcher, Wydawnictwo Buchmann Materiały partnera

Coś dla tych, którzy nie chcą marnować jedzenia!

Każdego dnia, na całym świecie do śmietników trafia 1,3 miliarda ton żywności. Sylwia Majcher, zdecydowanie nie zgadza się z takim stanem rzeczy! Jako znak sprzeciwu,  napisała książkę "Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Buchmann i szybko stała się bestsellerem! Zobacz, w jaki sposób możesz przygotowywać zdrowe i lekkie potrawy z tego, co masz w lodówce i kuchennych szafkach!

Sylwia Majcher - autorka książki 'Gotuję, nie marnuję - kuchnia zero waste po polsku' Sylwia Majcher - autorka książki 'Gotuję, nie marnuję - kuchnia zero waste po polsku' Anna Ulanicka

Czy kuchnia zero waste może być fit? Sylwia Majcher przekonuje, że tak!

Czy gotując według zasad kuchni zero waste, jesteśmy w stanie przygotowywać niskokaloryczne, lekkie i zdrowe potrawy dla tych, którzy się odchudzają? Spytaliśmy o to Sylwię Majcher - autorkę książki 'Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku'

Kuchnia kręcąca się w rytmie zero waste czerpie z tego, co mamy najbliżej, a więc smakuje sezonem i lokalnością. Wiosną sporo w niej nowalijek i doceniania całego ich potencjału - także liści i obierek. Pesto z natki marchewki serwuje nam porządną dawkę witaminy C i z powodzeniem zastępuje ciężkie kanapkowe pasty. Doprawione chociażby siemieniem lnianym idealnie wspiera  metabolizm. Latem oklapłe maliny i zwiędłe sałaty można połączyć w energetycznym koktajlu, który ma potencjał, by na diecie zastąpić drugie śniadanie. Ze skórek cytrusów warto robić orzeźwiające, wyzwolone od cukru lemoniady. Dojrzałe banany wystarczy zamrozić, a potem wyjąć i zmiksować z gorzką czekoladą lub owocami i bez wyrzutów cieszyć się lekkim, zaskakującym lodowym deserem. Jesienią kuszące są  owoce zapiekane pod kruszonką z resztek płatków owsianych lub zupy gotowane z czekających wciąż na swoją szansę w lodówce warzyw takich, jak pomarszczona cukinia lub pietruszka. Zimą dietę i florę bakteryjną urozmaicą  dobroczynnie działające kiszonki.  Kuchnia zero waste ma więc moc, która będzie skutecznie motywowała na diecie.
Przepis na deser jogurtowy z orzechami i miodem Przepis na deser jogurtowy z orzechami i miodem Dorota Krysińska

Deser jogurtowy z orzechami i miodem

deser / łatwe / 5 minut

Zachwycają mnie wytworne desery, w których widać talent cukierniczego artysty. Żal mi czasem burzyć tę misternie układaną kompozycję. W ramach zagłuszania wyrzutów sumienia delektuję się więc każdym elementem opieszale. Sama nie mam ani talentu, ani zdolności, by odtwarzać je w domu. W swojej kuchni stawiam na banalne desery. To nieprzekombinowanie wychodzi mi najlepiej.

składniki: jogurt naturalny, miód, orzechy włoskie lub laskowe, świeży tymianek lub mięta

Garść orzechów upraż na suchej patelni, po czym posiekaj, ale niezbyt drobno. Na dno miseczki lub szklanki wsyp 1/3 orzechów i polej odrobiną miodu. Wlej 2 łyżki jogurtu i posyp 1/2 łyżki posiekanego tymianku lub mięty. Na jogurt wysyp znowu warstwę orzechów i wlej miód, zalej kolejnymi 2 łyżkami jogurtu. Wierzch udekoruj orzechami, miodem i tymiankiem lub miętą.

Przepis na karmelizowane marchewki z sezamem Przepis na karmelizowane marchewki z sezamem Dorota Krysińska

Karmelizowane marchewki z sezamem

przystawka / łatwe / 15 minut

Marchewka gra zwykle drugie skrzypce. W surówce albo zupie. W mojej kuchni pozwalam jej na śmielsze występy. Takiej, która zaczyna się marszczyć, nie szkoda mi porządnie udusić. W tej zbrodni jest paradoks, bo zamiast kary odbieram nagrodę w postaci interesującej przystawki.

składniki: marchewki, miód, masło, sezam, natka pietruszki lub kolendry, sól Marchewki obierz, pokrój wzdłuż na cieńsze kawałki. Jeśli masz młodą albo z cienką skórką - nie obieraj, tylko dobrze umyj, bo w skórce jest najwięcej witamin. W garnku zagotuj wodę ze szczyptą soli, wrzuć marchewki i gotuj 3 minuty. Potem odcedź i delikatnie osusz. Na patelni lub w garnku roztop 3 łyżki masła, dodaj kawałki podgotowanej marchewki i przesmaż przez 5 minut. Po tym czasie wlej łyżkę miodu i duś kolejne 2 minuty, tak by marchewki się nim pokryły. Jeszcze ciepłe posyp sezamem i natką. Możesz też polać je maślano-miodowym sosem, który został na patelni.

Przepis na carpaccio z głąba kapusty Przepis na carpaccio z głąba kapusty Dorota Krysińska

Carpaccio z głąba kapusty

przystawka / łatwe / 10 minut

Danie nazwę ma wytworną nie przez przypadek. Chciałam nią odczarować tę część kapusty, na którą zazwyczaj nie zwraca się uwagi. Niesłusznie, bo łodyga wcale nie jest bezwartościowa - ma więcej witaminy C niż liście. Z przyjemnością odnajdzie się w sałatce, rumianych plackach czy właśnie carpaccio.

składniki: głąb kapusty, cytryna, oliwa, sól, pieprz, ząbek czosnku, parmezan, pestki granatu lub maliny do dekoracji

Głąb kapusty umyj i bardzo cienko pokrój w plastry - najwygodniej obieraczką do warzyw. Plastry ułóż na talerzu. Oliwę wymieszaj ze startym ząbkiem czosnku i sokiem z 1/2 cytryny. Tak przygotowanym sosem polej carpaccio, a następnie oprósz je pieprzem i solą oraz startym parmezanem. Warto je posypać wybranymi owocami.

Wskazówka:

Z głąba szybko zrobisz też placuszki. Wystarczy zetrzeć go na tarce o grubych oczkach, dodać jajko, 2-3 łyżki mąki, doprawić solą i pieprzem. Ciasto powinno być gęste jak śmietana, jeśli nie jest, trzeba dodać więcej mąki, panko lub ziemi razowej. Przygotowane ciasto nakładaj porcjami na rozgrzany na patelni olej i smaż do zrumienienia z obu stron.

Przepis na lody bananowe Przepis na lody bananowe Dorota Krysińska

Lody bananowe

deser / łatwe / blender / 5 minut + 3 godziny na mrożenie banana

W zamrażalniku zawsze trzymam kilka zamrożonych bananów. Zwykle są mocno dojrzałe, zmęczone czekaniem na swoją szansę. Kroję je w grube plastry, wszystkie wkładam do woreczka i przypominam sobie o nich, gdy w domu brakuje pomysłu na deser. Wyciągają mnie zawsze z opresji, bo nie są wymagające. Wystarczy im do pary dobrać jeden inny owoc, kawałek przyschniętej chałwy albo dużo czekolady i już urozmaicają nudne popołudnie.

składniki: banan, maliny lub inne owoce

Banan pokrój, włóż do woreczka i mroź minimum 3 godziny. Po tym czasie wyjmij go, przełóż do blendera, dodaj 2 łyżki świeżych lub mrożonych owoców i zmiksuj. Podaj zaraz po zrobieniu - nie zamrażaj ponownie.

wskazówka:

Dojrzałe banany - nawet te z ciemną skórką - mogą być też bazą koktajlu. Wystarczy wymieszać je z garścią innych ulubionych owoców, dolać wody, doprawić sokiem z cytryny i zmiksować. Jeśli napój ma zastąpić śniadanie lub podwieczorek, do owoców warto dodać ugotowaną kaszę jaglaną, ryż albo płatki owsiane czy ryżowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA