7 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim rozpoczniesz dietę eliminacyjną

Dieta eliminacyjna powinna być rozpisana przez specjalistę i trwać od dwóch do ośmiu tygodni. Alergie pokarmowe są poważne, ale zwykle łatwe do zdiagnozowania. Natomiast nietolerancja na żywność jest bardziej subtelna i występuje z opóźnioną reakcją. Jeśli chcesz podjąć się diety eliminacyjnej, oto siedem rzeczy, które powinieneś wiedzieć.

W diecie eliminacyjnej nie chodzi o utratę wagi

Najważniejszą rzeczą, którą musisz wiedzieć o diecie eliminacyjnej, jest to, że nie jest ona przeznaczona do utraty wagi. Powinno się ją stosować jedynie przy alergiach pokarmowych oraz nietolerancji na konkretne produkty spożywcze. Często oznacza to bardzo ograniczoną dietę podczas jej trwania. Celem jednak jest powrót do diety, która jest zróżnicowana, zbilansowana i bogata w składniki odżywcze.

Zobacz: "Czysta dieta" - wyeliminuje przetworzone jedzenie i schudnij [6 PRZEPISÓW]

Można być tylko na jednej diecie, pod okiem specjalisty

Aby określić, które pokarmy są przyczyną problemów, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Nie zawsze udaje się nam samym dobrze to odgadnąć, co może prowadzić do wyeliminowania żywności, która tak naprawdę nie stanowi dla nas zagrożenia. Wówczas rozwija się u nas strach przed jedzeniem czegokolwiek.

Objawy nietolerancji na żywność, takie jak wzdęcia, biegunki lub migreny, mogą równie dobrze być oznaką czegoś bardziej poważnego i całkowicie nie związanego z dietą.

Źle dobrana dieta eliminacyjna może prowadzić do poważnych problemów żywieniowych, co jest szczególnie problematyczne dla osób z cukrzycą, dzieci lub osób starszych. Dietetyk jest w stanie pomóc znaleźć substytuty produktów wyeliminowanych, aby zapewnić organizmowi wszelkie produkty odżywcze, których potrzebuje do dobrego funkcjonowania.

Zobacz: Dieta Taco Cleanse. 9 rzeczy, które powinnaś wiedzieć zanim zaczniesz ją stosować

Detoks organizmu Detoks organizmu Detoks organizmu

Istnieje wiele rodzajów diet eliminacyjnych

Dieta eliminacyjna powinna zostać dobrana konkretnie dla danej osoby. Oznacza to, że jedna osoba może być na diecie eliminującej nabiał i gluten, natomiast inna eliminuje soję oraz niektóre rodzaje cukrów. Osobom, którym doskwiera zespół jelita drażliwego zaleca się dietę, która koncentruje się na usuwaniu fermentujących cukrów. U osób z tą dolegliwością, cukry mogą powodować wzdęcia oraz bóle brzucha, dlatego wyeliminowanie ich prowadzi do złagodzenia objawów.

Zobacz: Dieta objętościowa. Schudnij bez liczenia kalorii

Foodsharing Foodsharing Materiały organizatorów

Każda z diet eliminacyjnych wymaga dużo pracy

Należy być przygotowanym na to, aby prowadzić szczegółowy dziennik posiłków i występujących objawów zarówno przed rozpoczęciem diety, jak i w trakcie jej trwania.

To dość intensywna praca, dlatego każdy, kto się tego podejmie musi być systematyczny i precyzyjny, aby zobaczyć efekty swojej pracy. Samo zapisywanie posiłków i objawów to nie wszystko. Podczas trwania diety trzeba poświęcić wiele czasu na zakupy oraz planowanie posiłków. Wreszcie, przed rozpoczęciem diety eliminacyjne należy rozważyć swój styl życia. Nie poleca się rozpoczynania jej osobom dużo podróżującym albo żyjącym w dużym stresie ? takie czynniki mogą powodować złą pracę jelit.

Zobacz: Dieta TLC - sposób na zdrowy styl życia

Gluten szkodzi? Gluten szkodzi? Fot. 123rf.com

Nie ma gwarancji złagodzenia symptomów

Dla wielu osób z nietolerancją na konkretne produkty żywnościowe, dieta eliminacyjna przynosi rezultaty. Jednak nie działa na każdego. Dla tych, dla których dieta ta się nie sprawdza, zaleca się zdrowe oraz zrównoważone posiłki.

Zobacz: Dieta if - rewolucyjna metoda na odchudzanie

Wieprzowina z dynią i czosnkiem Wieprzowina z dynią i czosnkiem Fot. Marcin Klaban

Kiedy dieta działa możesz spodziewać się długotrwałych i zaskakujących efektów

Dieta eliminacyjna jest bardzo dobrym sposobem, aby dotrzeć do źródła przyczyn zaburzeń w organizmie. Jest również dużo bezpieczniejsza i może spowodować mniej szkód, niż leki. Dlatego ważne jest, aby nie sięgać po nie do razu. Warto na początku zastosować bardziej naturalne sposoby, takie jak wykluczanie szkodliwych produktów żywnościowych z diety.

Zobacz: Dieta grejpfrutowa. Cytrusy pomogą ci schudnąć [10 ZASAD]

Ryż z zielonym groszkiem na sposób orientalny Ryż z zielonym groszkiem na sposób orientalny Fot. BBS

Możliwe, że będzie trzeba powtórzyć dietę

Alergie pokarmowe i nietolerancje mogą zmieniać się wraz z wiekiem, z powodu ciąży lub innych czynników środowiskowych. Oznaczać to może, że właśnie wtedy, kiedy uważasz, że twoje problemy zostały zażegnane, mogą wrócić w innej postaci lub może pojawić się nowa alergia.

Z drugiej strony, kiedy poprawi się stan zdrowia, organizm jest w stanie nauczyć się tolerować produkty, przynajmniej w małych dawkach, które wcześniej zostały wyeliminowane. Może to trwać nawet kilka miesięcy. Trzeba jednak się uzbroić w cierpliwość.

Zobacz: Dieta oxy - nowa dieta białkowa święci triumfy

Więcej o:
Copyright © Agora SA