Próbujesz schudnąć, a waga stoi w miejscu? [7 PRZYCZYN]

Kolejny raz bezskutecznie próbujesz schudnąć? Masz za sobą kilka różnych diet, które mimo ogromnych starań okazały się nieskuteczne? Robiłaś setki brzuszków, odmawiałaś sobie przyjemności, liczyłaś każdą kalorię, a twoja waga stoi w miejscu? O błędach, które możesz popełniać pisze Magdalena Hajkiewicz z Wiem co jem.
. . www.mydeal.pl

1. Jesz zbyt mało

Wszyscy wiemy, że jedzenie zbyt dużych ilości jedzenia powoduje przybieranie na masie. Analogicznie wprowadzenie diety niskokalorycznej powinno być skuteczną metodą utraty kilogramów. Dlaczego często tak to nie działa?

Nasz organizm to o wiele bardziej skomplikowana maszyna niż nam się wydaje. Jeżeli z dnia na dzień drastycznie obcinamy wartość kaloryczną naszej diety, nasze ciało stara się zaadaptować do nowej sytuacji i ogranicza naszą aktywność do minimum.

Dodatkowo głodzenie się wpływa na pogorszenie samopoczucia, zmniejszenie aktywności fizycznej, grozi ryzykiem niedoborów składników mineralnych, co w efekcie sprzyja napadom głodu i efektowi jo-jo. Pamiętaj, żeby schudnąć trzeba jeść! To podstawowa zasada, o której najczęściej zapominamy.

Niepohamowany apetyt jest jedną z przyczyn nadwagi. Niepohamowany apetyt jest jedną z przyczyn nadwagi. Fot. pixabay.com

2. Podjadasz między posiłkami

Rano, budząc się w pełni zmotywowana postanawiasz, że od dzisiaj zaczynasz dietę. Twój pierwszy krok to mniejsze, niż dotychczas śniadanie. Następnie planujesz lekką przekąskę na II śniadanie, niezbyt duży obiad, po którym serwujesz dietetyczną sałatkę na kolację. W międzyczasie dopada cię głód, który zajadasz dietetycznymi przekąskami. Błąd!

Prawda jest taka, że jeżeli zliczysz kaloryczność wszystkich przekąsek, po które sięgasz między posiłkami, okaże się że na liczniku masz kilkaset dodatkowych kalorii. Pamiętaj, że dużo lepiej zjeść 4-5 solidnych, sycących posiłków, które sprawią że nie będziesz czuć głodu w ciągu dnia.

3. Twoje posiłki są monotonne

Komponując odpowiednią dietę odchudzającą powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jej kaloryczność, ale również smak, estetykę i różnorodność posiłków. Jeżeli twoja dieta opiera się głównie na ryżu, kurczaku, wodzie i sałacie- nic dziwnego, że tak łatwo się poddajesz. Postaraj się wygospodarować trochę więcej czasu na kuchenne eksperymenty i nie bój się łączyć nowych smaków. Dieta wcale nie musi być nudna i niesmaczna!

Warto sięgać po wysokiej jakości fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty naturalne, kefir, maślanka. Warto sięgać po wysokiej jakości fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty naturalne, kefir, maślanka. Fot. Shutterstock.com / Carmen Steiner

4. Sięgasz po produkty light

Będąc na diecie wiele osób sięga po dietetyczne produkty, które kuszą obniżoną kalorycznością. Niestety napis light wcale nie oznacza, że od tego produktu nie przytyjemy. Wręcz przeciwnie - badania pokazują, że dużym minusem żywności dietetycznej jest to, że jemy jej zbyt dużo! Wychodzimy z założenia, że możemy zjeść jej więcej, bo ona nie tuczy.

Dodatkowo żywność light jest żywnością w wysokim stopniu przetworzoną, ponieważ tłuszcz i cukier w tego typu produktach zastępuje się słodzikami, wypełniaczami, wzmacniaczami smaku i innymi substancjami, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan twojego zdrowia.

Pamiętaj, że podstawą diety odchudzającej powinny być produkty naturalne i jak najmniej przetworzone.

napoje napoje Fot. Shutterstock

5. Pijesz słodzone napoje i soki owocowe

Kalorie, które dostarczasz swojemu organizmowi znajdują się nie tylko w posiłkach. Pamiętaj, że płyny to także kalorie. Czy wiesz, że szklanka słodzonego napoju to nawet 200 dodatkowych kalorii w ciągu dnia? A przecież na jednej szklance zwykle się nie kończy.

Jeżeli chcesz cieszyć się szczupłą sylwetką, zamień wszelkiego rodzaju słodkie napoje na wodę, herbatę i napary ziołowe. Dzięki temu poprawie ulegnie nie tylko twój wygląd, ale przede wszystkim zdrowie i samopoczucie.

6. Traktujesz dietę jako okres przejściowy

Niestety często wychodzimy z założenia, że możemy jeść wszystko, bo lada dzień przechodzimy na dietę. To błędne założenie, które często traktujemy jako usprawiedliwienie, by zjeść coś niezdrowego i kalorycznego. Jeżeli chcesz zrzucić zbędne kilogramy i nie dopuścić do efektu jo-jo, musisz potraktować dietę jako powolny, ale stały proces zmiany nawyków żywieniowych.

Jeżeli, przykładowo przez trzy miesiące trzymasz się planu i jadłospisu, a potem wracasz do pizzy i ciastek, pamiętaj, że twoja ciężka praca pójdzie na marne. Nie traktuj diety jako ciągłych zakazów, ograniczeń, które za jakiś czas się skończą. Potraktuj ją, jako inwestycję we własne zdrowie i nowy styl życia.

Zamiast skupiać się na szybkich dietach, które przynoszą chwilowe efekty, nastaw się na całkowitą zmianę nawyków żywieniowych. Niech ubywające kilogramy będą tylko skutkiem ubocznym zmian, które wprowadziłaś.

Zobacz: Trening Ady Palki. 20 minut na superbrzuch

'Ujemne kalorie' 'Ujemne kalorie' fot. za pixabay.com

7. Brakuje Ci wiary w siebie

Często jest tak, że problemem w czasie odchudzania nie jest dieta, ale nasze podejście do niej. Jeżeli z góry nastawiasz się, że i tak znowu się nie uda -  nie czekaj na efekty.

Zanim zaczniesz zrzucać zbędne kilogramy zmień swoje nastawienie i potraktuj dietę, jako nową przygodę, która pozytywnie cię zaskoczy i pozwoli poznać samą siebie.

Nastawiając się pozytywnie do diety, zaczniesz szukać sposobów, by ci się udało, a nie kolejnej wymówki. Wyciągnij wnioski ze wszystkich nieudanych prób odchudzania i staraj się nie popełniać tych samych błędów. Mądrzejsza o poprzednie doświadczenia będziesz lepiej radzić sobie z trudnościami i tym razem na pewno ci się uda.

Karolina Hajkiewicz - Wiem co jem - Odwiedź jej profil na Facebooku

Zobacz: Trening z Katarzyną Dziurską. 5 ćwiczeń dla leniwych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.