Dieta objętościowa. Schudnij bez liczenia kalorii

Dietę objętościową stosuje sama Angelina Jolie! Trudno się dziwić: możesz jeść ile chcesz, nie licząc przy tym kalorii, spożywając głównie produkty bogate w wodę. Dieta objętościowa została opracowana przez lekarzy, więc pozwala bezpiecznie schudnąć.
Dieta objętościowa bazuje na produktach bogatych w wodę. Dieta objętościowa bazuje na produktach bogatych w wodę. Fot. Shutterstock

Dieta objętościowa - na czym polega?

Dieta objętościowa, inaczej zwana wolumetryczną. Została stworzona przez dr Barbarę Rolls i R. A. Burnetta. Sprowadza się do jednej prostej zasady - spożywania produktów, które mają jak najwięcej wody, a przy tym mało kalorii.

Dieta objętościowa pozwala gubić kilogramy powoli lecz skutecznie (od 0.5 do 1 kilograma tygodniowo), dbając jednocześnie o nasze zdrowie i samopoczucie.

Dieta jest dobrze zbilansowana, bogata w dobrze przyswajane wartości odżywcze. Ponadto zawiera mało soli i tłuszczów, co sprawia, że jest korzystna dla naszego układu krążenia i chroni nas przed cukrzycą.

Zobacz: Śniadania - smaczne i zdrowe do 300 kcal [5 PRZEPISÓW]

Sprawdź: Jak podkręcić metabolizm? Dietetyk radzi

 

została opracowana przez dr Barbarę Rolls i dziennikarza R.A. Burnetta już 14 lat temu, ale dopiero teraz stało się o niej naprawdę głośno. Wszystko dlatego, że dieta wolumetryczna to dieta odchudzająca wyjątkowo dobrze zbilansowana pod względem wartości odżywczych. Dzięki niej nie tylko możesz odchudzać się w przyzwoitym tempie, gubiąc co tydzień przynajmniej jeden zbędny kilogram, ale również dbasz o zdrowie. Niska zawartość soli i tłuszczów nasyconych przy braku ograniczeń w spożywaniu owoców i warzyw sprawia, że dieta wolumetryczna jest korzystna dla układu krążenia i chroni przed cukrzycą.

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/odchudzajace/dieta-wolumetryczna-skuteczna-dieta-objetosciowa_40341.html

W trakcie diety objętościowej należy ograniczyć spożycie soli i cukru, a także tłuszczów. W trakcie diety objętościowej należy ograniczyć spożycie soli i cukru, a także tłuszczów. .

Dieta objętościowa - zasady

- Należy jeść jedynie produkty bogate w wodę (zobacz TUTAJ) (powyżej 75 proc.), o tzw. niskiej gęstości energetycznej.

- Picie 3 litry wody dziennie to minimum.

- Możemy spożywać dowolną ilość pokarmów.

- Powinniśmy ograniczyć sól i cukier. Warto je zastąpić świeżymi ziołami.

- Należy jeść regularnie. Najlepiej co 3 godziny.

- Pamiętajmy o aktywności fizycznej.

- Dieta objętościowa może być stosowana przez 14 dni, co 2 miesiące.

Sprawdź: Dieta if - rewolucyjna metoda na odchudzanie

Zobacz: Fast foody na zdrowie? Da się!

Warzywa i owoce można jeść bez ograniczeń. Warzywa i owoce można jeść bez ograniczeń. .

Dieta objętościowa - produkty dozwolone i zakazane

W diecie wolumetrycznej (objętościowej) najważniejsze są produkty bogate w wodę. Woda zwiększa objętość produktu, przy czym nie podnosi jego kaloryczności. Przykładowo, zupy składają się w 80-95 proc. z wody, warzywa i owoce podobnie, zaś  jogurty z 75 proc. wody.

Produkty możemy podzielić na 4 grupy:

I grupa: warzywa, owoce, beztłuszczowe mleko, które zawierają najmniej kalorii - można je spożywać bez ograniczeń

II grupa: to warzywa i owoce o nieco wyższej wartości kalorycznej, produkty zbożowe, rośliny strączkowe i chude mięso - również można je spożywać bez ograniczeń

III grupa: produkty średniokaloryczne - mięso, sery, pieczywo - na nie trzeba uważać, najlepiej je ograniczyć do minimum bądź wcale po nie nie sięgać

IV grupa: są to między innymi słodycze, masło, krakersy, chipsy, cukierki czekoladowe, orzechy, olej - te produkty powinniśmy wyłączyć z diety

Zobacz: Keton malinowy - cudowny środek na odchudzanie?

Sprawdź: Dieta oczyszczająca. Jak stosować ją bezpiecznie?

 Dieta objętościowa może być dla niektórych monotonna. Dieta objętościowa może być dla niektórych monotonna. .

Dieta objętościowa - wady

- W trakcie diety wolumetrycznej nie można spożywać produktów wysokokalorycznych. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich są bardzo zdrowe i bogate w cenne dla naszego zdrowia wartości odżywcze, jak na przykład orzechy (nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, składniki mineralne).

- Nie trzeba uważać na wielkość porcji, co jest plusem, bo nie chodzimy głodni, ale także minusem, bo po zakończeniu diety ciężko będzie wrócić do jadania mniejszych ilości jedzenia.

- Dieta może być dla niektórych monotonna. Niestety każdego dnia jemy praktycznie to samo.

- Dowolna wielkość porcji może się przyczynić to tego, że pewnych składników mineralnych będziemy dostarczać naszemu organizmowi za mało, a niektórych za dużo.

Zobacz: Dietetyk radzi: Dieta dla urody

Sprawdź: Co jeść, żeby mieć płaski brzuch [4 ZASADY]

Mała ilość soli, cukru i tłuszczów sprawia, że możemy zachować prawidłowe ciśnienie krwi i cholesterol na odpowiednim poziomie. Mała ilość soli, cukru i tłuszczów sprawia, że możemy zachować prawidłowe ciśnienie krwi i cholesterol na odpowiednim poziomie. Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl

Dieta objętościowa - dlaczego warto?

Dieta wolumetryczna ma wiele zalet:

- Przede wszystkim na tej diecie nie czujemy się głodni. Ze względu na niską kaloryczność, możemy spożywać dowolną ilość jedzenia.

- Wprowadzamy zdrowe nawyki żywieniowe (jemy więcej warzyw i owoców), zaś rezygnujemy z  niezdrowych, kalorycznych przekąsek (chipsy, paluszki, ciasta, itp.).

- Stopniowo tracimy zbędne kilogramy. Przeważnie od 0.5 do 1 kilograma tygodniowa, dzięki czemu nie obciążamy naszego organizmu.

- Możemy w odpowiedni sposób zbilansować dietę, dobierając różnorodne produkty, zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Wtedy będziemy mieli pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

- Mała ilość soli, cukru i tłuszczów sprawia, że możemy zachować prawidłowe ciśnienie krwi i cholesterol na odpowiednim poziomie.

- Dieta bazuje na naturalnych produktach, jest bogata w antyoksydanty i w błonnik, który ułatwia trawienie.

Zobacz: 4 sekrety zdrowej diety

Sprawdź: 5 podstawowych błędów w diecie

Dieta objętościowa - przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: jogurt beztłuszczowy, świeże owoce, plasterki chudej szynki, kromka pełnoziarnistego chleba (opcjonalnie)

Przekąski: świeże owoce, jogurt niskotłuszczowy

Obiad: gotowane warzywa lub zupa warzywna, grillowane chude mięso lub pieczona ryba, 3 łyżki pełnoziarnistego ryżu (opcjonalnie)

Kolacja: jogurt odtłuszczony, warzywa świeże albo gotowane, chuda ryba lub kawałek piersi z kurczaka.

Zobacz: Witaminowe shoty. Samo zdrowie [5 PRZEPISÓW]

Sprawdź: Fit obiady bez mięsa [5 PRZEPISÓW]

Więcej o:
Copyright © Agora SA