Witarianizm. Surowa dieta oczyszczająca organizm

Ostatnio jest o niej bardzo głośno. Stała się popularna wśród gwiazd i propagatorów zdrowego stylu życia. Ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Mowa o raw food - witarianizmie, czy inaczej - diecie surowej.
Nieprzetworzone jedzenie pomaga utrzymać szczupłą figurę i młodzieńczy wygląd. Nieprzetworzone jedzenie pomaga utrzymać szczupłą figurę i młodzieńczy wygląd. www.jedzabyzyc.blox.pl

Witarianizm - dieta młodości

Witarianizm, nierzadko nazywany dietą młodości, zyskuje coraz większą popularność. Często słyszy się zdania, że to nie dieta, lecz styl życia. Świeże, nieprzetworzone jedzenie pomaga cieszyć się nim w pełni i zachować szczupłą sylwetkę, a także młody i promienny wygląd.

Jest to dieta stosunkowo nowa. Rozpowszechnił ją Paul Nison, finansista ze Stanów Zjednoczonych, który zauważył, że styl życia jaki prowadzi i dieta źle wpływają na jego samopoczucie i kondycję, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Zaczął miewać problemy ze zdrowiem i czuł się coraz gorzej. Postanowił zmienić swoje podejście i wprowadzić nowe nawyki żywieniowe.

Zaczął jeść dużo świeżych warzyw, owoców i wyeliminował ciężkostrawne produkty. Postawił na żywność, która ma zasadowy odczyn, czyli warzywa, owoce, kiełki, soja, zioła, zaś odstawił te o odczynie kwasowym (kawa, alkohol, przetworzona żywność, produkty mleczne).

Efekty były dla niego zaskoczeniem. Odzyskał zdrowie, energię i kondycję. Dzisiaj jest jednym z głównych orędowników diety surowej.

Dieta nutritariańska - jesz warzywa i chudniesz

Dlaczego warto zacząć dzień od szklanki wody z cytryną?

Piramida żywienia witarian Piramida żywienia witarian www.mojweganski.wordpress.com

Co jedzą witarianie?

Podstawą diety witariańskiej są surowe (minimum w 70%), nieprzetworzone produkty, które mogą być podgrzane do maksymalnie 42 stopni Celsjusza. Nie wolno ich gotować, piec ani smażyć. Dlaczego? Według zwolenników diety surowej, pod wpływem temperatury niszczone są ważne składniki odżywcze, a witaminy tracą swoje właściwości. Witarianizm dopuszcza jedynie suszenie, rozdrabnianie i marynowanie.

Dieta surowa ma kilka odmian. Jej najbardziej ortodoksyjną wersją jest dieta surowa wegańska (witarianizm wegański), która dopuszcza spożywanie jedynie  surowych roślinnych produktów.

Występują też odmiany, które dopuszczają włączenie do swojego jadłospisu na przykład mleka i jego surowych przetworów, surowych ryb czy mięsa. Tak czy inaczej główną pozycję w menu witarian zajmują świeże warzywa i owoce -  są one podstawą diety. Istotną rolę odgrywają kiełki, orzechy i nasiona (główne źródła tłuszczu w tej diecie). Dania witarian często są polane roślinnymi olejami, tłoczonymi na zimno.

Zupy, od których nie utyjesz [6 PRZEPISÓW]

Witarianizm. Surowa dieta oczyszczająca organizm Witarianizm. Surowa dieta oczyszczająca organizm Fitness.sport.pl

Jak zostać witarianinem?

Nie chodzi o to, żeby z dnia na dzień odstawić wszystkie niedozwolone produkty i zostać witarianinem. Warto wprowadzić stopniowe zmiany i zobaczyć, jak nasz organizm na nie reaguje.

Najlepiej zrobić to w kilku krokach:

1. Zacznij spożywać coraz więcej świeżych warzyw, najlepiej tych zielonych. Zacznij dodawać do potraw kiełki i sięgnij po spirulinę (algi, bogate w składniki odżywcze).

2. Kolejnym krokiem jest wyłączenie z diety ulepszaczy, barwników, konserwantów.

3. Odstaw używki - kawę, alkohol, herbatę. Zacznij pić duże ilości czystej wody. Dzięki temu zaczniesz oczyszczać swój organizm.

4. Przestań jeść produkty zawierające gluten. Krótko mówiąc - jęczmieniowi i pszenicy powiedz nie.

5. Odstaw mleko i przetwory mleczne (zakwaszają one nasz organizm).

6. Postaraj się wyeliminować mięso i ryby ( Chyba, że postanowisz jednak je jadać - w surowej wersji. Jednak, tak naprawdę witarianizm wyklucza te produkty).

7. Na końcu odrzuć gotowane dania (czyli przykładowo kasze).

Surowa dieta działa oczyszczająco na nasz organizm Surowa dieta działa oczyszczająco na nasz organizm www.surowo.pl

Dieta surowa - oczyszcza i odchudza

Dieta surowa jest niskokaloryczna i lekka. Oczyszcza organizm, podkręca metabolizm i pozwala w krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów. Wyklucza ona przetworzone produkty i zawiera minimum soli i cukru, więc jest mało toksyczna i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych.

Uważana jest za najlepszą dietę antyrakową. Dodatkowo chroni nasze serce i minimalizuje szanse zachorowania na cukrzycę. Widocznie poprawia stan skóry, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i przyczynia się do podniesienia naszej życiowej energii.

Oczyszczanie organizmu - menu na cały dzień

Ekologiczne owoce i warzywa można jeść ze skórką. Ekologiczne owoce i warzywa można jeść ze skórką. GETTY IMAGES

Dieta surowa - może zaszkodzić?

Mówiąc o witarianizmie trzeba wziąć pod uwagę możliwe skutki uboczne. Przede wszystkim mogą wystąpić braki niektórych witamin i mikroelementów w naszym organizmie, zwłaszcza witaminy B12, żelaza, witaminy D, kwasów omega 3 i magnezu. Prowadzić to może do anemii i ogólnego osłabienia.

Możliwe są też niedobory białka i aminokwasów. Zwraca się uwagę na mogącą wystąpić niską gęstość kości, która prowadzi do osteoporozy i częstych złamań. Niedobór białka jest szczególnie szkodliwy w przypadku dzieci, gdyż może spowodować zaburzenia wzrostu, obniżenie odporności.

U części osób stosujących surową dietę stwierdzono zbyt niski poziom cholesterolu. Ponadto witarianie mogą szybciej się przeziębiać, częściej chorować i dłużej leczyć infekcje.

Dieta surowa nie jest polecana dzieciom i kobietom w ciąży. W niektórych przypadkach może prowadzić do niedowagi.

Trzeba też pamiętać, że produkty spożywane przez nas na surowo muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła. Najlepiej z ekologicznych upraw, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nie były wcześniej pryskane.

Dieta długowieczności. Co jeść, żeby dożyć setki

Wyjątkowo ważne jest spożywanie dużej ilości zielonych warzyw, które oczyszczają organizm z toksyn i dostarczają mu niezbędnych witamin. Wyjątkowo ważne jest spożywanie dużej ilości zielonych warzyw, które oczyszczają organizm z toksyn i dostarczają mu niezbędnych witamin. www.fitnow.pl

Najczęściej popełniane błędy

Dieta surowa stosowana w nieodpowiedni sposób może wyrządzić więcej krzywdy, niż przynieść pożytku. Warto zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy.

Wyjątkowo ważne są zielone warzywa. Oczyszczają nasz organizm z toksyn i zawierają dużo niezbędnych witamin, mikroelementów i błonnika pokarmowego. Powinny być stałym elementem posiłków osób będących na diecie surowej.

Kolejna rzecz - dieta rozdzielna i sposób komponowania posiłków. Im bardziej różnorodne i urozmaicone potrawy - tym lepiej. Ważne jest odpowiednie łączenie tłuszczów, białek, owoców i produktów skrobiowych i nieskrobiowych.

Spożywając jedynie produkty surowe istotne jest zapamiętanie jednej zasady - nie powinno się nic jeść około 4 godzin przed snem. Nasz organizm musi mieć czas, by wszystko prawidłowo strawić i się zregenerować.

By w pełni cieszyć się efektami diety warto odstawić wszelkie używki, ograniczyć ilość używanych kosmetyków i  pić duże ilości czystej wody i ziołowych herbat.

Dlaczego warto zacząć dzień od szklanki wody z cytryną?

Czy warto przejść na surową dietę?

Dieta surowa ma zarówno wiele wad, jak i zalet. Pomaga oczyścić organizm, sprzyja utracie masy ciała, podnosi poziom energii życiowej.

Z drugiej strony może być przyczyną niedoborów witamin i mikroelementów, a także licznych przeziębień, gdyż wychładza nasz organizm.

Jednak pomimo swojej restrykcyjności, daje nam wbrew pozorom wiele możliwości kulinarnych. Zupa pomidorowa, kolorowe warzywne spaghetti bolognese czy falafel w wersji raw. Brzmi apetycznie, prawda?

Z całą pewnością warto bliżej przyjrzeć się diecie surowej. Nawet jeżeli nie sprawdzi się w naszym przypadku to być może przyczyni się do wprowadzenia do naszej diety pewnych nowych i zdrowych nawyków żywieniowych. Jeżeli jesteśmy zaś pewni, że chcemy przejść na dietę surową, warto poradzić się specjalisty - dietetyka.

Więcej o: