Te diety znowu będą modne! Ranking diet 2018 roku

Postanowiłaś, że w tym roku jeszcze mocniej zadbasz o sylwetkę i zastanawiasz się, jaka dieta pomoże ci skutecznie zrzucić zbędne kilogramy? Oto 6 diet, które znowu w tym roku będą supermodne. Poznaj ich zasady i wybierz najlepszą dla siebie!
. . Fotolia

Dieta MIND poprawi pamięć i zmniejszy ryzyko Alzheimera

Dieta MIND jest połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH. Opiera się na zdrowych, pełnowartościowych produktach, które wspomagają pracę naszego mózgu i zmniejszają ryzyko Alzheimera. Została opracowana przez lekarzy i jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. Stworzono ją z myślą o osobach cierpiących na choroby układu krążenia. 

Dieta MIND jest odpowiednio zbilansowana, a dodatkowo dogodna w stosowaniu na co dzień. Pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu, głównie ze względu na dużą ilość witamin (zwłaszcza z grupy B), przeciwutleniaczy i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Podstawowe zasady:

- Należy jeść przynajmniej 3 razy dziennie pełnowartościowe produkty zbożowe.

- 3 razy dziennie na talerzu powinny się znaleźć zielone warzywa (np. brokuły, brukselka, kalarepa), w tym liściaste (szpinak, jarmuż, sałata, itp.)

- Zalecana jest dodatkowo 1 porcja innych warzyw.

- Orzechy powinny być traktowane jako przekąska w ciągu dnia (minimum 5 razy w tygodniu).

- Nasiona roślin strączkowych (np. fasola, cieciorka, soczewica, groch) należy spożywać minimum 3 razy w tygodniu. Zwłaszcza fasolę, która jest źródłem białka i błonnika pokarmowego.

- Drób i jagody (wspomagają pracę mózgu i układu krwionośnego, dostarczą mnóstwo przeciwutleniaczy, które spowalniają starzenie organizmu) powinny pojawiać się dwa razy w tygodniu.

- Przynajmniej raz w tygodniu powinno się jeść ryby (zawarte w nich dobre tłuszcze chronią i usprawniają funkcje mózgu).

- Tradycyjne tłuszcze zastępujemy oliwą z oliwek (jest ona podstawowym źródłem tłuszczów w diecie MIND, więc spokojnie możemy jej dodawać do potraw).

- Warto pić dużo czystej wody mineralnej (zaleca się wypijanie 2 litrów dziennie).

- Zalecane jest wypijanie kieliszka czerwonego wina raz w tygodniu.

- Ważna jest regularna aktywność fizyczna.

Dieta MIND - dozwolone produkty

Wskazane jest spożywanie:

- dużych ilości warzyw (zwłaszcza zielonych liściastych)

- orzechów

- owoców leśnych

- produktów pełnoziarnistych

- drobiu

- oliwy z oliwek

- roślin strączkowych.

. . Fotolia

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej pomoże zrzucić zbędne kilogramy

Dieta warzywno-owocowa, nazywana inaczej postem Daniela, jest kuracją żywieniową opracowaną przez lekarza dr Ewę Dąbrowską, specjalistkę od chorób wewnętrznych. Stosowanie diety pomogło już tysiącom jej pacjentów, którzy skutecznie wychodzą z wszelkich chorób cywilizacyjnych. Jest to ścisła dieta wegańska, opierająca się wyłącznie na spożywaniu owoców i warzyw, zwłaszcza w postaci surowej.

Podstawowe zasady diety dr Ewy Dąbrowskiej

Dieta owocowo-warzywna dr Dąbrowskiej powstała na podstawie jej wieloletnich obserwacji. Doszła ona do wniosku, że przekarmianie i nieprawidłowe odżywianie jest często przyczyną wielu przewlekłych chorób, które można uleczyć zdrowotną głodówką. Nasz organizm przy mocnym ograniczeniu pokarmu wchodzi w tryb tzw. żywienia endogennego, czyli wewnętrznego. Inaczej mówiąc - w pierwszej kolejności organizm zaczyna zużywać niepotrzebne złogi, nadmiary i stare komórki, co prowadzi do oczyszczenia organizmu i jego samoleczenia.

Dr Ewa Dąbrowska zaleca stosować post przez okres 6 tygodni. Pokarm powinien być spożywany w jak najbardziej naturalnym stanie, czyli jak najmniej przetworzony. Dietę zaczynamy od kilku tygodniowej kuracji oczyszczającej, opierającej się jedynie na warzywach i owocach. W drugim etapie stopniowo wprowadzamy żywienie oparte na pełnym ziarnie, na roślinach strączkowych, warzywach i owocach z dodatkiem mleka - przede wszystkim zsiadłego i twarogu.

Dieta owocowo-warzywna jest kuracją restrykcyjną, pomimo tego, że warzywa możemy jeść do woli dzienna kaloryczność diety wynosi około 800 kcal.

Tak wygląda przykładowy jadłospis zalecany przez dr Ewę Dąbrowską:

Śniadanie: szklanka soku pomidorowego lub jabłkowego, marchwiowego, słaba nie słodzona
herbata, 2 jabłka, surówka.

Obiad: zupa jarzynowa, kilka surówek, ugotowany burak, ogórek kiszony, sałata, bigos z
kapusty i pomidorów na ciepło.

Kolacja: herbata ziołowa, jabłko; surówka.

. . Fotolia

Dieta dr Ornisha - w zgodzie z własnym metabolizmem

Dieta dr Ornisha jest dietą leczniczą, która dodatkowo pomaga rozprawić się ze zbędnymi kilogramami i jest dzisiaj jedną z najczęściej stosowanych diet w Stanach Zjednoczonych.

To niskotłuszczowa dieta wegetariańska bogata w białko i węglowodany złożone oraz warzywa i owoce. Została opracowana przez amerykańskiego kardiologa Deana Ornisha w latach 70., który zasłynął z leczenia osób chorych na miażdżycę naturalnymi metodami, bez stosowania leków.

Lata 70. to nie jest przypadkowy czas - świat oszalał na punkcie modelki Twiggy Lawson z jej chłopięcą szczupłą figurą, a kobiety robiły wszystko, żeby się do niej upodobnić. W tym samym czasie powstała pierwsza dieta paleo, zaś coraz więcej mieszkańców USA zaczęło zmagać się z otyłością. Lekarze i naukowcy zainteresowali się wtedy tym, jak żywili się nasi przodkowie i jak kształtował się nasz metabolizm. Dieta dr Ornisha wywodzi się właśnie z tego nurtu.

Będąc na niej nie musisz liczyć kalorii, jednak jest dosyć rygorystyczna. Stosując ją miesięcznie możesz zrzucić około 5 kilogramów. Jest zalecana przy chorobach serca i cukrzycy.

Dieta dr Ornisha - główne zasady

1. Podstawą tej diety są produkty pochodzenia roślinnego.

2. Twój posiłek powinien składać się z: 10% tłuszczów, 15% białek i 75% węglowodanów.

3. Nie musisz liczyć kalorii, jesz tyle, aż poczujesz się najedzony.

4. Jesz tylko dozwolone produkty - często i w małych porcjach.

5. Niezbędna jest aktywność fizyczna. Najlepiej dobrać trening, który będzie spokojny, ale wyczerpujący (na przykład pilates lub joga). Powinniśmy ćwiczyć 30 minut każdego dnia lub godzinę co drugi dzień.

6. Podczas diety zalecana suplementacja. Powinniśmy przyjmować witaminę B12.

7. Staraj się pić dużo czystej wody i ziołowych herbat.

Dieta dr Ornisha - 5 grup produktów

Dozwolone w diecie produkty dr Ornish podzielił na 5 grup. Grupa 1 należy do najbardziej zdrowych, zaś grupa 5 do najmniej. Zaleca się spożywanie głównie produktów z trzech pierwszych grup (m.in. ze względu na jej nacisk na wegetarianizm).

Grupa 1 (najzdrowsze, możesz je jeść bez ograniczeń) - warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż, nasiona roślin strączkowych, produkty sojowe, beztłuszczowe produkty mleczne, białko jaja.

Grupa 2 (jedz z umiarem) - awokado, orzechy, nasiona, oleje (zwłaszcza olej rzepakowy), odtłuszczone produkty mleczne, warzywa w puszkach, bezkofeinowe napoje.

Grupa 3 (nie powinno się ich jeść codziennie) -  owoce morza, węglowodany rafinowane, słodycze w umiarkowanej ilości, niskotłuszczowe produkty mleczne, margaryny miękkie, oleje z wysokim stosunkiem kwasów omega-3 i omega-6.

Grupa 4 (jedz sporadycznie) - drób, ryby, pełnotłuste produkty mleczne, margaryna, majonez, ciasta, ciastka, placki.

Grupa 5 (najmniej zdrowe, zrezygnuj z nich całkowicie) - czerwone mięso, żółtko jaj, smażony drób, smażone ryby, podroby, masło, śmietana.

. . Fotolia

Dieta DASH unormuje ciśnienie

Dieta DASH ma na celu przede wszystkim profilaktykę chorób związanych z ciśnieniem. Nie jest dietą odchudzającą, nie skupia się na zrzucaniu zbędnych kilogramów, ale na poprawie stanu zdrowia. Została opracowana przez amerykańskich naukowców z Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego. Doszli oni do wniosku, że dzięki odpowiednim zasadom codziennego żywienia i dobrze dobranemu jadłospisowi można obniżać ciśnienie tętnicze, ale stosując ją można również zapobiegać powstawaniu chorób związanych z nadciśnieniem. DASH w języku angielskim to skrót od 'Dietary Approaches to Stop Hypertension', co przetłumaczyć można jako 'dietetyczne podejście do obniżania ciśnienia'.

Dieta DASH poprzez zmianę sposobu odżywiania, ma za zadanie obniżyć ciśnienie, wspomóc leczenie chorób serca, czy nerek, które często są konsekwencją nadciśnienia. Dieta DASH pomaga również normalizować masę ciała, co jednak nie oznacza, że stanie się skutecznym sposobem odchudzania, ale z pewnością pomoże wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe.

Osiem kategorii produktów w diecie DASH

Dieta zakłada spożywanie nie więcej niż 2000 kalorii dziennie. Produkty i zasady na których się opiera nie są zbyt restrykcyjne, z łatwością więc można zastosować dietę DASH na co dzień. Twórcy podzielili produkty na 8 kategorii:

I grupa: kasze i zboża,

II i III grupa: warzywa i owoce,

IV grupa: chudy nabiał,

V grupa obejmuje ryby i chude mięso

VI grupa to orzechy (laskowe, włoskie, nerkowca), nasiona i rośliny strączkowe,

VII grupę: zdrowe tłuszcze roślinne,

VIII grupa to słodycze, na które możemy sobie pozwolić - miód, gorzka czekolada.

Co i jak często jeść?

Produkty zbożowe, kasze oraz nabiał: powinniśmy je spożywać kilka razy dziennie. Warto zamienić białe pieczywo na żytnie,  a zwykły makaron na razowy. W diecie DASH powinniśmy spożywać od 4 do 5 porcji produktów zbożowych. Porcję może stanowić np. kromka chleba czy garść płatków owsianych. Nabiał również powinien być obecny w diecie. Produkty mleczne uznaje się często za dobre głównie dla dzieci ze względu na obecność wapnia. Dieta DASH zaleca spożywanie około 3 porcji nabiału dziennie, może to być chude mleko, twaróg, czy jogurt.

Orzechy, warzywa i owoce: w diecie obecne są nasiona, warzywa strączkowe, różnego rodzaju orzechy, które wzmacniają nasze serce. Te produkty powinniśmy zjadać około 4-5 razy w tygodniu. Warzywa i owoce kilka razy dziennie. Warto przygotowywać surówki, wyciskać soki warzywne lub owocowe. Owoce sezonowe np. maliny, jagody, czy jabłka, mogą stanowić zamiennik deseru lub przekąskę.

Ryby i drób: w diecie DASH kładziony jest nacisk na spożywanie przede wszystkim ryb oraz chudego mięsa np. kurczaka lub indyka. Ryby warto jeść ze względu na zawartość kwasów omega-3. Jest to powszechnie wiadome, ale mimo to wciąż w naszym jadłospisie znajduje się zbyt mało ryb. W diecie DASH ryby pojawiają się w różnej postaci: duszone, pieczone, gotowane. Dziennie powinniśmy zjadać około 2 porcji ryb lub chudego mięsa.

. . Fotolia

Dieta 90/10 podkręci metabolizm

Dieta 90/10 staje się coraz bardziej popularna! Nic dziwnego, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów, jednocześnie nie odmawiając sobie małych przyjemności. 90 proc. odpowiednio zbilansowanej diety i 10 proc. ulubionych przysmaków, które nie zaszkodzą figurze? Brzmi kusząco! 

Dieta 90/10 - na czym polega

Dieta 90/10 stała się hitem wśród gwiazd i trenerek fitness. To plan żywieniowy, który uwzględnia nie tylko zdrowe posiłki, ale także nasze jedzeniowe zachcianki. 90 proc. odpowiednio zbilansowanych i zaplanowanych posiłków + 10 proc. ulubionych przysmaków, które do najzdrowszych nie należą. Na tzw. oszukany posiłek pozwala sobie Kasia Dziurska, Sylwia Szostak, czy Ewa Chodakowska.

Taka dieta nie tylko doskonale motywuje, ale także mocno podkręca przemianę materii i pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Przestrzegając kilku prostych zasad, w przyjemny sposób można zrzucić kilka kilogramów. Zobaczcie, dlaczego warto wypróbować diety 90/10, która w Stanach Zjednoczonych jest już wielkim dietetycznym hitem.

Dieta 90/10 - zasady

Najważniejszą zasadą diety 90/10, o której należy pamiętać jest ta dotycząca tzw. oszukanego posiłku, czyli cheat meal. Należy mieć na uwadze, że chodzi tylko i wyłącznie o jeden oszukany posiłek, a nie o cały dzień, podczas którego możemy sobie folgować.

Cheat meal powinien być częścią twojego dietetycznego planu, w innym wypadku twoje starania pójdą na marne. Tak więc, w 90 proc. twoja dieta powinna się opierać wyłącznie na zdrowej żywności, zaś 10 proc. możesz przeznaczyć na ulubione przysmaki, które niekoniecznie zaliczamy do zdrowych.

Na ile oszukanych posiłków możesz sobie pozwolić? Najlepiej na 1, maksymalnie 2 w tygodniu. Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których należy przestrzegać na każdej diecie:

1. Jedz regularnie.

Najlepiej 4 posiłki dziennie, co 3-4 godziny. Nie podjadaj między nimi i staraj się ich nie opuszczać.

2. Pij minimum 2 litry wody dziennie.

Woda pomoże oczyścić organizm z toksyn i zapewni uczucie sytości.

3. Pamiętaj o aktywności fizycznej.

Nie oszukujmy się, bez regularnych ćwiczeń nie zobaczysz pożądanych efektów. Treningi nie tylko poprawią wygląd twojego ciała, ale także dodadzą wigoru i energii.

. . Fotolia

Dieta objętościowa pomoże schudnąć bez liczenia kalorii

Dietę objętościową stosuje sama Angelina Jolie! Trudno się dziwić: możesz jeść ile chcesz, nie licząc przy tym kalorii, spożywając głównie produkty bogate w wodę. Dieta objętościowa została opracowana przez lekarzy, więc pozwala bezpiecznie schudnąć.

Dieta objętościowa - na czym polega?

Dieta objętościowa, inaczej zwana wolumetryczną. Została stworzona przez dr Barbarę Rolls i R. A. Burnetta. Sprowadza się do jednej prostej zasady - spożywania produktów, które mają jak najwięcej wody, a przy tym mało kalorii.

Dieta objętościowa pozwala gubić kilogramy powoli lecz skutecznie (od 0.5 do 1 kilograma tygodniowo), dbając jednocześnie o nasze zdrowie i samopoczucie.

Dieta jest dobrze zbilansowana, bogata w dobrze przyswajane wartości odżywcze. Ponadto zawiera mało soli i tłuszczów, co sprawia, że jest korzystna dla naszego układu krążenia i chroni nas przed cukrzycą.

Dieta objętościowa - zasady

- Należy jeść jedynie produkty bogate w wodę (zobacz TUTAJ) (powyżej 75 proc.), o tzw. niskiej gęstości energetycznej.

- Picie 3 litry wody dziennie to minimum.

- Możemy spożywać dowolną ilość pokarmów.

- Powinniśmy ograniczyć sól i cukier. Warto je zastąpić świeżymi ziołami.

- Należy jeść regularnie. Najlepiej co 3 godziny.

- Pamiętajmy o aktywności fizycznej.

- Dieta objętościowa może być stosowana przez 14 dni, co 2 miesiące.

Dieta objętościowa - produkty dozwolone i zakazane

W diecie wolumetrycznej (objętościowej) najważniejsze są produkty bogate w wodę. Woda zwiększa objętość produktu, przy czym nie podnosi jego kaloryczności. Przykładowo, zupy składają się w 80-95 proc. z wody, warzywa i owoce podobnie, zaś  jogurty z 75 proc. wody.

Produkty możemy podzielić na 4 grupy:

I grupa: warzywa, owoce, beztłuszczowe mleko, które zawierają najmniej kalorii - można je spożywać bez ograniczeń

II grupa: to warzywa i owoce o nieco wyższej wartości kalorycznej, produkty zbożowe, rośliny strączkowe i chude mięso - również można je spożywać bez ograniczeń

III grupa: produkty średniokaloryczne - mięso, sery, pieczywo - na nie trzeba uważać, najlepiej je ograniczyć do minimum bądź wcale po nie nie sięgać

IV grupa: są to między innymi słodycze, masło, krakersy, chipsy, cukierki czekoladowe, orzechy, olej - te produkty powinniśmy wyłączyć z diety

Więcej o:
Copyright © Agora SA