7 produktów, których nigdy nie zjadłaby trenerka fitness

Regularny trening i zdrowa dieta, to klucz do osiągnięcia pięknej sylwetki. Jeżeli myśli, że ćwicząc codziennie możesz pozwolić sobie na przetworzone i wysokokaloryczne produkty, to jesteś w błędzie! Oto 7 produktów, których powinnaś unikać, aby cieszyć się wymarzoną figurą.
 Fot. BBS

1. Białe pieczywo

Choć od dziecka z pewnością jedliśmy dużo białego pieczywa, dziś nie możemy uznać pszenicy za zdrową. Nawet ta pochodząca z upraw ekologicznych jest zmodyfikowana. Zawiera dużo glutenu, który może podrażniać jelita, a zawartość cennych minerałów (w tym błonnika), z roku na rok jest coraz mniejsza.

Okazuje się również, że białe pieczywo zawiera dużo soli i cukru. Jedna bagietka może zawierać aż 4,7 g soli, co stanowi nasze dzienne zapotrzebowanie. Natomiast zawarty w pieczywie cukier zawiera wysoki indeks glikemiczny, który gwałtownie podwyższa poziom cukru we krwi. Może to prowadzić do otyłości, a nawet cukrzycy.

ZOBACZ: 4 popularne mity dotyczące odżywiania

Chipsy Chipsy Fot. 123rf.com

2. Słone przekąski

Chipsy, orzeszki w panierce czy paluszki, to najbardziej zdradliwe produkty, których należy unikać! Gdy tylko po nie sięgniemy ciężko jest się nam od nich oderwać. Zazwyczaj możemy zjeść od razu całą paczkę, która pełna jest soli, cukru, niezdrowego tłuszczu i chemicznych dodatków. Niestety zatrzymują wodę w organizmie sprawiając, że przybieramy na wadze. Gdy najdzie cię ochota na przekąskę w ciągu dnia, lepiej sięgnij po suszone owoce czy orzechy włoskie.

ZOBACZ: szpinak bogactwo antyoksydantów i witamin

fast food fast food fast food

3. Fast foody

To największe zagrożenie dla osób, które dużo pracują i nie mają czasu na przygotowanie posiłku. Frytki, hamburgery, hot dogi, aby zostały ci szybko dostarczone, muszą być równie szybko przyrządzone. Oznacza to, że bardzo często robione są z gotowych wysokoprzetworzonych składników czy smażone na głębokim tłuszczu. W związku z tym, że zawierają cukier i tłuszcz mogą prowadzić do otyłości, a nawet chorób serca. Powodują również wahania poziomu insuliny we krwi, co przyczynia się do odczuwania stresu.

POZNAJ: zdrowe tłuszcze, które pomagają schudnąć

słodycze słodycze słodycze

4. Słodycze

Jedzenie słodyczy ma negatywny wpływ na pracę wielu narządów w organizmie człowieka. Wpływają na system hormonalny regulujący poziom glukozy we krwi, w konsekwencji przyczyniając się do cukrzycy. Tłuszcze, kwasy tłuszczowe trans i kwasy nasycone, wpływają na wzrost poziomu cholesterolu. Słodycze takie, jak: cukierki, lizaki czy landrynki, to również puste kalorie, które poza walorami smakowymi nie dostarczają żadnych wartości. Niestety są również wrogiem dla naszych zębów, ponieważ przyczyniają się do powstawania próchnicy. Przylepiając się do zębów są pożywką dla bakterii, produkujących kwas mlekowy, który niszczy ich szkliwo.

POZNAJ: dietę na cellulit

5. Produkty instant

Podobnie jak fast foody, produkty instant to szybkie, wysokoprzetworzone dania. Są proste w przygotowaniu i nie zawierają wartości odżywczych. To, co możemy w nich znaleźć, to m.in. glutaminian sodu, który może prowadzić do zawrotów głowy, podrażnienie śluzówki żołądka czy nadmiernej potliwości. Duża zawartość soli powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, co w konsekwencji przyczynia się do otyłości.

SPRAWDŹ: zdrowe obiady w 30 minut

nabiał nabiał nabiał

6. Produkty mleczne

Choć każdy trener prowadzący aktywny tryb życia wie, że bez białka nie zbudujemy tkanki mięśniowej, to należy pamiętać, że przetwory krowie nie są najzdrowsze dla organizmu. Obecnie dostępne produkty mleczne: mleko, twaróg czy jogurty zdecydowanie różnią się od tych, które spożywali nasi rodzice. Niestety krowie mleko zawiera dużo hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu), które mają negatywny wpływ na organizm np. powodując raka prostaty u mężczyzn i jajników u kobiet. Okazuje się również, że mleko ma działanie zakwaszające, co wpływa na kruchość kości. Warto zatem spożywać przetwory pochodzące z mleka koziego.

POZNAJ: przekąski, które dodają energię

Słodkie napoje są pełne pustych kalorii. Słodkie napoje są pełne pustych kalorii. iStock

7. Słodkie napoje

Są bogactwem cukru, konserwantów i ulepszaczy smaku, przy minimalnej zawartości składników odżywczych. Wpływają nie tylko na choroby serca i cukrzycy, ale również zwiększają ryzyko zachorowania na Alzheimera. Regularne spożywanie słodkich napoi prowadzi do otłuszczenia i poważnych uszkodzeń wątroby. Zawarte w nich fosforany przyspieszają proces starzenia się, poprzez zmniejszenie elastyczności skóry oraz starcze choroby, jak np. kamienie na nerkach. Regularne spożycie słodkich napoi zdecydowanie przyczynia się do otyłości.

ZOBACZ: 12 produktów na płaski brzuch

Więcej o:
Copyright © Agora SA