Mleko sojowe, ryżowe, migdałowe... Które mleko roślinne wybrać i jak je zrobić? [5 PRZEPISÓW]

Mleko roślinne jest dobrą alternatywą dla mleka krowiego, którego nie trawi prawidłowo blisko 80 proc. osób. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nie posiadamy enzymu rozkładającego laktozę, a objawy nietolerancji są bardzo różne i nie zawsze jesteśmy w stanie je szybko zauważyć. Tutaj z pomocą przychodzi mleko roślinne, które może być zrobione z orzechów, roślin strączkowych, ziaren lub zbóż. Zobacz, po jaki rodzaj warto sięgnąć i jak je przygotować samodzielnie w domu.
Mleko roślinne Mleko roślinne www.godsdirectcontact.org

Mleko sojowe

Mleko sojowe jest najpopularniejszym zamiennikiem mleka krowiego. Zazwyczaj ma nieco gęstszą konsystencję od zwykłego mleka. Jest bogatsze w składniki odżywcze, za to ma mniej cukrów.

Zawartość tłuszczu takiego mleka jest zbliżona do jego zawartości w 2% mleku krowim. W mleku sojowym nie czuć słodyczy i może być ono używane do różnych potraw

Jeżeli kupujesz gotowe mleko sojowe, staraj się wybierać to z certyfikatem ekologicznym, ponieważ soja bardzo często jest modyfikowana genetycznie i może uczulać. Warto spróbować zrobić takie mleko samemu.

Domowe mleko sojowe

Składniki:

- 400 g suchych ziaren soi najlepiej ekologicznej

- woda do moczenia ziarna

- 3 l wody

- 4 łyżki syropu z agawy

Przygotowanie:

Soję zalej wodą i odstaw na noc do napęcznienia.

Rano przecedź ziarna, przepłucz i zmiel je w blenderze dodając do niej 2 szklanki wody.

W garnku zagotuj 2 litry wody i wlej do niej rozdrobnioną pastę sojową, zamieszaj.  W trakcie podgrzewania cały czas mieszaj, aż całość ponownie się zagotuje. Wyłącz gaz i odstaw na 10 minut.

Duże sito wyłóż gazą i ustaw je nad garnkiem, do którego będzie spływało mleko. Przelewaj partiami.

Do gotowego już mleka dodaj syrop z agawy.

Mleko roślinne Mleko roślinne www.bloggang.com

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe warto wybrać, gdyż nie zawiera kazeiny - ciężkostrawnego białka, które występuje w mleku krowim. To właśnie kazeina często jest przyczyną chorób serca, osteoporozy czy zespołu chronicznego zmęczenia.

Mleko migdałowe to idealne rozwiązanie dla osób dbających o szczupłą sylwetkę. Szklanka niesłodzonego mleka migdałowego zawiera około 30 kalorii.  Dodatkowo jest bardzo smaczne - ma lekko orzechowy posmak.

Napój ten pomaga też zachować młody wygląd, dzięki bogactwu witaminy E, chroni ścianki naszych komórek przed wolnymi rodnikami. Zawiera też sporo białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B i PP, magnezu, potasu, fosforu, wapnia, żelaza, manganu, miedzi.

Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny po nie sięgnąć, ponieważ nie zawiera tłuszczów nasyconych i ma mniej cukru oraz węglowodanów niż tradycyjne mleko. Może być także spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę.

Pamiętajmy, że migdały mają działanie alkalizujące, dlatego mleko na ich bazie może pomóc przy wrzodach i nadkwasocie.

Na mleko migdałowe muszą jednak uważać osoby uczulone na orzechy!

Domowe mleko migdałowe

Składniki:

- 150 g migdałów

- 4 szklanki wody

Przygotowanie:

Migdały zalej 1 szklanką wody i odstaw je na całą noc. Następnego dnia podgrzej je lekko, dodając jeszcze jedną szklankę wody i zmiksuj. Następnie przelej mleko przez sito wyłożone gazą i dobrze dobrze odciśnij całą masę.

Masę ponownie przełóż do naczynia i zalej kolejną szklanką wody, po czym jeszcze raz zmiksuj. Przelej mleko przez sito wyłożone gazą i odciśnij.

Gotowe mleko przechowuj w lodówce w zamkniętym słoiku do 3 dni. Przed użyciem pamiętaj, by je wstrząsnąć i dokładnie zamieszać.

Mleko roślinne Mleko roślinne www.livestrong.com

Mleko kokosowe

Mleko kokosowe charakteryzuje się słodkim, kokosowym smakiem. Zawiera więcej tłuszczu niż pozostałe mleka roślinne, przez co jest też bardziej kaloryczne, ale w zamian za to jest bogatsze w witaminy z grupy B oraz C i E. Pomimo iż zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcz z kokosa jest jednym z najzdrowszych na świecie. Ponadto w mleku kokosowym znajdziemy żelazo, magnez, selen, fosfor i wapń.

Ten napój świetnie sprawdzi się jako dodatek do wszystkich słodkich potraw.

Domowe mleko kokosowe

Składniki:

- 1 szklanka wiórek kokosowych

- 2 szklanki ciepłej wody

Przygotowanie:

1 szklankę wiórek kokosowych zalej 2 szklankami ciepłej wody. Odstaw na 2 godziny, a następnie zmiksuj i przeciśnij przez gazę.

Pozostałe wiórki możesz wysuszyć i zmielić na mąkę kokosową lub dodawać do deserów.

Mleko roślinne Mleko roślinne www.sheknows.com

Mleko owsiane

Mleko owsiane smakuje podobnie do mleka sojowego. Chociaż ma lżejszą konsystencję jest dużo bardziej sycące. To doskonała alternatywa dla wegan, osób z nietolerancją laktozy czy uczulonych na soję i orzechy.

Ten rodzaj mleka to źródło błonnika i kwasu foliowego. Zawiera aż 15 różnych witamin i mnóstwo minerałów. Ponadto jedna szklanka mleka owsianego pokrywa aż 36% dziennego zapotrzebowania na wapń.

Mleko owsiane polecane jest osobom odchudzającym się, zmagającym się z anemią i podwyższonym cholesterolem. Udowodniono naukowo, że hamuje rozwój komórek nowotworowych, działa antybakteryjnie, uspokaja i zapobiega chorobom serca.

Mleko owsiane jest niewskazane dla chorób chorych na celiakię. Zawiera ono aveninę - białko o działaniu podobnym do glutenu.

W polskich sklepach nie zawsze dostaniemy ten rodzaj mleka roślinnego, więc warto przygotować je samemu w domu.

Domowe mleko owsiane

Składniki:

- 4 łyżki stołowe płatków owsianych

- 400ml przegotowanej wody

- szczypta soli

Przygotowanie:

Płatki owsiane umieść w naczyniu i zalej wodą. Miksuj przez około minutę.

Następnie przelej ciecz przez gazę do innego naczynia.

Uzyskane płyn to mleko owsiane - wedle własnych preferencji możesz je dosłodzić.

Mleko roślinne Mleko roślinne www.self.com

Mleko ryżowe

Mleko ryżowe to dobry zamiennik dla osób z nietolerancją laktozy oraz alergików i wegan. Zawiera więcej węglowodanów niż mleko krowie, jednak nie ma w nim laktozy ani kazeiny. W smaku przypomina krowie - jest lekko słodkawe.

To mleko pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, a szklanka tego płynu dostarczamy tylko 2 g tłuszczu. Ponadto uważane jest za produkt hipoalergiczny - nie uczula i jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób uczulonych na mleko krowie.

Mleko ryżowe ma jednak też swoje wady - nie zawiera wapnia ani błonnika (chyba, że to kupne jest wzbogacone o te składniki). Osoby zmagające się z cukrzycą powinny wybierać jedynie domowe mleko ryżowe (zrobione z brązowego ryżu!), gdyż to ze sklepu zawiera skrobię, która jest przyczyną wysokiego indeksu glikemicznego.

Domowe mleko ryżowe

Składniki:

- 1 szklanka ryżu brązowego

- 1 litr przegotowanej wody

Przygotowanie:

1 szklankę ryżu namocz na noc w 1 litrze przegotowanej wody. Następnie gotuj przez 2 godziny na wolnym ogniu. Po tym czasie zmiksuj i przecedź. Do gotowego mleka możesz dodać cukier trzcinowy lub syrop z agawy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA