Jak jeść siemię lniane

Siemię lniane jest niedocenianym produktem, a szkoda. Ma niezwykłe wartości odżywcze i lecznicze. Działa osłaniająco i regenerująco. Jest bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i witaminę E. Sprawdź, w jakiej postaci spożywać je jest najlepiej.
Siemię lniane Siemię lniane mat. prasowe

Jakie siemię lniane wybrać?

Artykuł pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie. Do kupienia w środy z Gazetą Wyborczą.

 

Tylko Zdrowie

Męczy mnie zgaga. Słyszałem, że pomaga na to siemię lniane. Ale nie wiem, jak je przygotować. Zalać wrzątkiem czy zimną wodą? Zjeść same ziarenka czy tę żelową mieszaninę? - pyta nasz czytelnik.

Na pewno najlepiej kupować siemię lniane w całych ziarenkach ze względu na to, że jest to tłuszcz, który szybko się utlenia, jełczeje i traci swoje wartości. Takie ziarenka można przechowywać w temperaturze pokojowej.

W sklepie możemy znaleźć żółte, brązowe i złote siemię lniane. Kolor jednak nie ma znaczenia. Każdy rodzaj można kupować i spożywać, skład odżywczy jest niezmienny.

Zobacz: Len mielony działa ochronnie na żołądek i reguluje poziom cholesterolu

Siemię lniane Siemię lniane Fot. Shutterstock

Siemię lniane - w jakiej postaci je jeść?

To, w jakiej postaci warto kupować siemię lniane, to jedno, ale najważniejsze jest to, w jakiej postaci powinniśmy je jeść. I tu wszystko zależy od tego, na jakie dolegliwości cierpimy.

Przy zapaleniu błony śluzowej, wrzodach, zgadze lub niestrawności najlepiej jest zrobić kleik z siemienia lnianego. Przygotowanie jest bardzo proste: zalewamy siemię lniane ciepłą lub zimną wodą i czekamy, aż powstanie kisiel. Im mniej wody, tym gęstszy będzie kisiel. Proporcja wody i siemienia lnianego jest dowolna, wszystko zależy od naszych upodobań. Ziarna przed zalaniem wodą można zmiksować, by później w kleiku były łatwiejsze do zjedzenia, ale można również spożyć je w całości. Przy wyżej wymienionych dolegliwościach najważniejszy jest sam kleik. Należy go spożywać raz, dwa razy dziennie i najlepiej na czczo, czyli przed głównym posiłkiem. Wstajemy więc rano i zabieramy się do robienia kleiku, by zjeść go przed śniadaniem. Niestety dla wielu pacjentów jest on niesmaczny. Jednak to właśnie taki sposób przygotowania pozwala oblepić błonę śluzową żołądka i w ten sposób ją chronić.

Zobacz: Woda z cytryną, len mielony, a może ocet jabłkowy? Od czego najlepiej zacząć dzień

Siemię lniane Siemię lniane Fot. ANNA_PUSTYNNIKOVA, SHUTTERSTOCK

Kiedy spożywać całe nasiona a kiedy mielone?

Jeśli chcemy sobie pomóc przy zaparciach, powinniśmy jeść siemię lniane w całych pestkach, dzięki czemu nie trawimy go szybko. Możemy porównać to do kukurydzy: owszem, przelatuje ona przez nas, ale jednocześnie podrażnia jelito, a następnie powoduje ulgę w zaparciach. Ziarenka siemienia można dodać do chleba lub podprażone do sałatki. Pamiętajmy, że podprażamy je tylko chwilę i nie w 100 st. C.

Zmielone siemię lniane można dodawać do potraw (nie bardzo gorących), takie jest łatwiej przyswajalne przez organizm.

Zobacz: Dietetyk radzi: Dieta dla urody

Sprawdź: Detoks - domowy sposób na jednodniowe oczyszczanie

siemię lniane siemię lniane www.stressfree.pl

Siemię lniane - dlaczego warto je jeść?

A powodów, dla których warto spożywać siemię lniane, jest wiele. Przeciwdziała otyłości, ponieważ daje nam poczucie sytości, usuwa toksyny z organizmu, ważne jest w profilaktyce chorób układu krążenia i działa przeciwzapalnie (spożywanie siemienia jest zalecane np. przy reumatoidalnym zapaleniu stawów lub zapaleniu oskrzeli).

Ze względu na to, że jest to tłuszcz i zawiera witaminę A i E, powoduje zatrzymywanie się wody w komórkach, a to korzystnie wpływa na nawilżenie skóry. Siemię lniane warto stosować również wtedy, gdy mamy wypryski, ponieważ odblokowuje pory. Pomaga także w utrzymaniu zdrowych włosów i paznokci. Jeśli te dwa ostatnie powody zachęcają nas do spożywania siemienia lnianego, a ono nam nie smakuje, możemy spróbować okładów z siemienia lnianego.

Jednak warto pamiętać, że siemię lniane nie ma charakterystycznego smaku i możemy je dodawać do każdej potrawy, np. do jogurtu z owocami i płatkami. Jest także roślinnym zamiennikiem jajka i zagęszcza potrawy. Jedna łyżka zmielonego siemienia i dwie łyżki ciepłej wody to dokładnie jedno jajko, tylko bez cholesterolu i białka zwierzęcego. Dobrze zachowuje się w wypiekach, pomaga w wiązaniu kotletów lub zagęszczaniu zup.

Zobacz: 25 produktów, które ułatwią odchudzanie

len len www.bialczynski.wordpress.com

Jak często jadać siemię lniane?

Jak często jadać siemię lniane? To zależy od tego, czy ktoś spożywa także inne produkty bogate w kwasy omega-3, jak np. ryby lub wodorosty. Jako dietetyczka zajmująca się dietą roślinną myślę, że najlepiej spożywać siemię lniane przynajmniej raz dziennie. A tak naprawdę im częściej, tym lepiej. Jest to nasze takie polskie superfood!

Siemię lniane dostępne jest także w tabletkach, ale myślę, że tak spożywać go nie warto. Jeżeli już tak bardzo nam nie smakuje, to spróbujmy zacząć jeść inne potrawy zawierające kwasy omega-3, np. wodorosty, orzechy włoskie, produkty sojowe. Witamina A plus E jest także w każdym tłuszczu, dlatego również łatwo ją zastąpić.

Zobacz: Dieta długowieczności. Co jeść, żeby dożyć setki

Sprawdź: Kokos dobry na odchudzanie. Dlaczego warto stosować go w diecie

Olej lniany to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej lniany to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Shutterstock

Olej lniany - źródło omega-3

Warto pamiętać, że mamy także olej lniany powstały przez tłoczenie nasion lnu zwyczajnego. On także zawiera kwasy omega-3. Nie nadaje się do obróbki termicznej, należy go przechowywać w lodówce i spożyć jak najszybciej po otwarciu.

Siemienia lnianego nie zalecałabym jedynie osobom mającym biegunki, gdyż może ono wtedy podrażnić przewód pokarmowy. I warto jeszcze sprostować pojawiające się czasem opinie, że siemię lniane jest trujące dla dzieci. To mit!

Rozmowa z dietetyczką Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, Hanną Stolińską-Fiedorowicz

Zobacz: Olej lniany - doskonałe źródło omega-3 [4 PRZEPISY]

Więcej o:
Copyright © Agora SA