Zdrowe przekąski na noc [5 PROPOZYCJI]

Przekąski na noc wybieraj z głową! Żeby nie odłożyły się w postaci zbędnych kilogramów, zrezygnuj z cukrów prostych i wybierz białko i węglowodany. Zazwyczaj dopada cię ochota na coś słodkiego? Mamy też taką propozycję!
hummus z pitą hummus z pitą shutterstock

Hummus z pitą

Pełnoziarnistą pitę posmaruj hummusem i złóż na pół. Pokrój na trójkąty. Taka pita idealnie zaspokoi wieczorny głód i nie dostarczy niepotrzebnym, pustych kalorii. Hummus robiony jest z ciecierzycy, która ma sporo błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pełnoziarnistą pitą zastąp tę zrobioną z mąki pszennej.

Twarożek i miód / shutterstock Twarożek i miód / shutterstock Twarożek i miód / shutterstock

Serek wiejski z owocami

Na pewno wiele razy słyszałaś o serku wiejskim jako wieczornej przekąsce, drugim śniadaniu, podwieczorku czy w ogóle najlepszej przekąsce. To dlatego, że ma mało kalorii i tłuszczu, a sporo białka (nawet 30 gramów). Najlepiej wybierać serek light, ale zwrócić uwagę, czy jego skład to tylko twaróg, śmietanka i sól. Niektóre serki light mają gumę guar czy substancje zagęszczające (jak karagen czy mączka chleba świętojańskiego), a wtedy lepiej zjeść zwykły serek. Jeśli znudził ci się smak tradycyjnego serka, dodaj do niego owoce: kilka malin, jagód, truskawek, plasterek ananasa czy pół brzoskwini.

Czekolada - dobra na stres Czekolada - dobra na stres shutterstock

Gorzka czekolada

Ona zaspokoi ochotę na słodycze, która dopada cię w najmniej spodziewanym momencie (na przykład w środku nocy!). Zadbaj o to, żeby czekolada miała min. 70 procent kakao (im więcej tym lepiej!) i na pierwszych miejscach miała kakao, miazgę kakaową, tłuszcz kakaowy (albo masło kakaowe) i cukier. Nie powinno być w niej syropu glukozowo-fruktozowego i tłuszczu utwardzonego. W niektórych delikatesach i sklepach ze zdrową żywnością znajdziesz czekoladę słodzoną stewią. Gorzka czekolada to dobry pomysł na przekąskę, ma magnez, antyoksydanty, opóźniające proces starzenia, czekolada obniża także ciśnienie krwi. Tylko pamiętaj o tym, żeby zjeść 2 kostki, a nie całą tabliczkę!

Klopsiki z orzechami Klopsiki z orzechami Fot. Łukasz Kozyra

Klopsiki

Jeśli wieczorem masz ochotę na pizzę (znasz to uczucie?) w lodówce powinny czekać zdrowe i niskokaloryczne klopsiki. Żeby przypominały chociaż trochę pizzę: kurczaka lub chudą, mieloną wołowinę dopraw czosnkiem, oregano, posiekaną cebulką, słodką i pikantną papryką. Te składniki wymieszaj i uformuj małe klopsiki. Podgrzej w garnku sos pomidorowy, wrzuć do niego klopsiki i gotuj przez 20 minut na średnim ogniu. Wieczorny głód zaspokoją 2 klopsiki z sosem. Jeśli bardzo brakuje ci sera w tym daniu, zetrzyj odrobinę parmezanu albo dodaj kawałek mozzarelli.

Warto sięgać po wysokiej jakości fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty naturalne, kefir, maślanka. Warto sięgać po wysokiej jakości fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty naturalne, kefir, maślanka. Fot. Shutterstock.com / Carmen Steiner

Jogurt grecki

Jogurt grecki jest zdrowy, ma więcej białka i mniej cukru niż tradycyjne jogurty. Zawarte w nim bakterie kwasu mlekowego zamieniają laktozę (znajdującą się w mleku) na kwas mlekowy. Bez przeszkód pokonują barierę soków żołądkowych, bezpiecznie docierając do jelit. Tam obniżają pH przewodu pokarmowego, jednocześnie go zakwaszając. To z kolei nie tylko sprzyja wchłanianiu się wapnia i żelaza, ale  uniemożliwia rozwój szkodliwych bakterii, które powodują choroby. Jogurt grecki jest gęsty i kremowy, dzięki czemu może stanowić bazę do deserów. Wystarczy wymieszać go z ulubionymi owocami albo zmiksować z rozpuszczoną gorzką czekoladą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA