Dieta na jesień - co jeść, żeby nie przytyć?

Na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a my mamy coraz mniej energii. Czy to oznacza, że powinniśmy zmienić nasz sposób żywienia? Jak skomponować nasze codzienne menu, by nie być głodnym, ale też nie przytyć? Na te i inne pytania odpowiada Aneta Łańcuchowska - dietetyk z Poradni Dietetycznej halsa.
dieta na jesień dieta na jesień fotolia.pl

Dieta na jesień. Jak dostarczyć sobie energii?

rusz sie

Czy jesienią i zimą mamy większe zapotrzebowanie na energię? Czy powinniśmy jeść więcej?

Wbrew powszechnej opinii zapotrzebowanie energetyczne jesienią i zimą nie zmienia się. Gdy jest zimno, większość ludzi mniej się rusza, rzadziej wychodzi na spacery, a więcej czasu spędza w domach, dlatego potrzeby energetyczne w tym czasie mogą być wręcz niższe niż wiosną czy latem. Wiele osób jesienią i zimą przybiera na wadze i tłumaczy to sobie w ten sposób, że organizm widać tego potrzebuje.

Hiszpania, owoce z Ebro na targu Hiszpania, owoce z Ebro na targu Hiszpania, owoce z Ebro na targu /fot. Shutterstock

Wybierzmy warzywa i owoce

Późną jesienią i zimą nie ma zbyt dużego wyboru warzyw oraz owoców. Co powinniśmy jeść w tym czasie, żeby ciągle dostarczać sobie dawki witamin?

Dobrym wyjściem są mrożonki. Wbrew obiegowej opinii, mrożone warzywa są zupełnie zdrowe i niemal równie wartościowe jak świeże. Jeśli chodzi o owoce, to jesienią i zimą nie ma problemu z wyborem. Możemy jeść jabłka i gruszki, a także owoce egzotyczne jak pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, banany, ananasy, mango czy granaty.

5 posiłków dziennie to obowiązujące zalecenia dietetyczne 5 posiłków dziennie to obowiązujące zalecenia dietetyczne fot. Archiwum

Dieta na jesień

Jak jeść, by w tych miesiącach nie utyć?

Tak samo, jak w pozostałych miesiącach, podstawowe zasady zdrowego żywienia są uniwersalne dla wszystkich pór roku.

5 posiłków dziennie, pół kilograma warzyw i owoców dziennie, dużo chudego nabiału, przede wszystkim fermentowane napoje jak jogurty, kefiry czy zsiadłe mleko, regularnie jeść ryby, produkty zbożowe tylko pełnoziarniste, jak najmniej słonych, słodkich i tłustych dań i przekąsek.

Zielona herbata Zielona herbata Fot. Shutterstock

Napoje też się liczą

Co najlepiej pić w tym czasie?

Wszystkie niesłodkie napoje, średniozmineralizowana woda, herbatki owocowe, herbata czarna, zielona, czerwona, soki warzywne bez ograniczeń. Jedna, dwie filiżanki kawy dziennie nie zaszkodzą. Słodkie soki z kartonów zawierają tyle samo cukru co napoje typu cola, dlatego lepiej je pić lekko rozcieńczone i nie za często. Z wszystkich produktów, które mają w nazwie słowo napój lepiej w ogóle zrezygnować, ponieważ z powodu wysokiej zawartości cukru bardzo słabo nawadniają i dostarczają znacznych ilości kalorii z cukru.

Suplementy diety nie leczą Suplementy diety nie leczą Shutterstock

Suplementy na jesień

Czy powinniśmy zażywać jakieś suplementy i witaminy, ponieważ czegoś może nam zabraknąć?

Gdy jest zimno, mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu i rzadko wystawiamy skórę na działanie słońca. Dlatego w okresie jesienno-zimowym warto rozważyć suplementację witaminy D, której głównym źródłem dla człowieka jest synteza skórna. Dotyczy to w szczególności dzieci (ponieważ dla nich niedobory witaminy D są szczególnie niebezpieczne) oraz osób starszych (z wiekiem pogarsza się przyswajanie witaminy D). Trzeba jednak pamiętać, że witaminę D łatwo przedawkować, a jej nadmiar jest bardzo niebezpieczny, witamina ta jest dostępna tylko i wyłącznie na receptę.

Więcej o: