HIIT, regeneracja, trening online. Jak będziemy ćwiczyć w 2015 roku?

Jakie są nadchodzące trendy w fitessie? Które spośród już obowiązujących zyskują na popularności? Kiedy Ty układasz sobie plan treningów na zaczynający się rok, eksperci branży fitness już wiedzą, co się w nim znajdzie.
http://housewifeglamour.com/travel/idea-blogfest-2014-day-two/ http://housewifeglamour.com/travel/idea-blogfest-2014-day-two/ http://housewifeglamour.com/travel/idea-blogfest-2014-day-two/

IDEA World Fitness Conference: spotkanie branży fitness

rusz się

Jeśli na horyzoncie pojawia się jakiś trend fitnessowy, na pewno będzie on omawiany podczas IDEA World Fitness Conference w USA. Konferencja ta przyciąga wielu ekspertów i profesjonalistów z całego świata, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. To jedno z największych wydarzeń branży fitness, gdzie zapoznać się można z najnowszymi trendami z dziedziny treningu, sprzętów, technologii itp. Jest to również okazja dla właścicieli i menedżerów klubów fitness, aby udoskonalić strategie przyciągania klientów.

Podczas IDEA World Fitness Conference można spotkać również wielu trenerów personalnych. Jednym z nich jest Brett Klika, dyrektor programu SpiderFitkids.com, który walczy z otyłością dzieci w USA. Brett zdradza, jakie trendy fitnessowe będą jego zdaniem królować w 2015 roku.

Rusz się kanał na YouTube Rusz się kanał na YouTube Rusz się kanał na YouTube

Trening online

Filmy treningowe z najlepszymi ekspertami znajdziesz na kanale Rusz się na YouTube!

rusz się

Trening online to coraz bardziej popularna metoda na ćwiczenie w domu. Ogromna liczba osób podejmuje internetowe wyzwania fitness i ćwiczy z filmikami na YouTube. Czasy treningów na DVD już przemijają.

Brett Klika docenia jednak tradycyjny sposób ćwiczenia na siłowni, czy zajęciach fitness, gdzie spotyka się prawdziwych ludzi, z którymi można porozmawiać, czy poradzić się. Uważa, że miejsca takie jak kluby fitness pomagają ludziom pozostać wytrwałymi, w czym nie zawsze pomoże nam komputer. Mimo tego, trening online ma coraz więcej miłośników. Może dzięki temu, że możemy ćwiczyć z największymi gwiazdami fitnessowymi?

HIIT HIIT fotolia

HIIT, czyli trening interwałowy o zwiększonej intensywności

Jak wykonać trening HIIT? Radzi trener

Trening interwałowy nie jest zupełnie nowym trendem, jednak jego popularność wciąż rośnie. Jeśli kiedykolwiek robiliście ćwiczenia w stylu boot camp, uczestniczyliście w zajęciach ze spinningu rowerowego lub ćwiczyliście Tabatę, to mieliście do czynienia z HIIT (High Intensity Interval Training). Polega on na przeplataniu intensywnych ćwiczeń z odpoczynkiem przez określony odcinek czasu.

Powód, dla którego wciąż wzrasta zainteresowanie treningiem interwałowym, to jego oddziaływanie na wszystkie partie mięśniowe. Ponadto tego typu trening przynosi efekty i jest urozmaicony. Można podczas niego używać różnorodnych sprzętów: ergometru wioślarskiego, hantli, kettlebells, piłki gimnastycznej czy bosu.

Yoga woman meditating Yoga woman meditating fotolia.pl

Regeneracja: joga i SMR

Joga: jak ćwiczyć, jaką matę wybrać, w co się ubrać?

HIIT, Tabata, cross fit... intensywne treningi stają się coraz bardziej popularne. Niektóre osoby wręcz przesadzają z intensywnością ćwiczeń, przez co narażają się na kontuzje i ból. Dlatego nadchodzący trend 2015 roku to regeneracja. Brett Klika twierdzi, że ponieważ ludzie coraz intensywniej trenują, powinni też intensywnie regenerować swoje mięśnie. W tym celu można wypróbować różne metody.

Coraz popularniejsze stają się zajęcia w stylu regenerującej jogi, polegającej na głębokim relaksie i odpoczynku. Ten typ jogi skupia się głównie na rozciąganiu i ruchu kręgosłupa w każdą stronę. Ciało układa się w odpowiednich pozycjach podpieranych i utrzymywanych przez różne pomoce do jogi np. koce czy paski.

Popularne stają się również ćwiczenia typu SMR (Self Myofascial Release), czyli techniki masażu powięziowego, znane również jako rolowanie. Ćwiczenia SMR polegają na samoczynnym wykonywaniu masażu, który ma rozluźnić napięte mięśnie. Sprzęty SMR, takie jak piankowy roller, były przez lata używane przez fizjoterapeutów czy lekkoatletów, teraz coraz częściej można je spotkać w klubach fitness. Należą do nich, oprócz piankowego rollera, specjalne piłki do masażu, a także może taką rolę pełnić także piłka tenisowa.

Wałki różnią się od siebie pod względem twardości, która jest związana z poziomem zaawansowania ćwiczącego. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Najpopularniejszy jest biały, najmniejszy i polecany osobom zaczynającym przygodę z rolowaniem, zaś czarny, najtwardszy, przeznaczony jest dla zaawansowanych. Model w kolorze niebieskim charakteryzuje się średnią twardością. Wałki mogą być gładkie lub wzbogacone dodatkowymi wypustkami, poprawiającymi ukrwienie tkanek mięśniowych. Te drugie polecane są szczególnie osobom pragnącym zredukować cellulit i ujędrnić skórę.

opaska mierzaca efekt opaska mierzaca efekt fotolia

Urządzenia do pomiaru aktywności fizycznej

Opaski, zegarki czy wisiorki to wszelkiego rodzaju urządzenia służące do pomiaru ruchu, jakości snu, pracy serca podczas treningu, spalanych kalorii czy przebiegniętych kilometrów. Należą do nich m.in. opaski na rękę np. Nike Fuel Band czy Fitbit Flex.

Mierzenie osiągnięć podczas treningu to coraz częściej kwestia rywalizacji z innymi uczestnikami zajęć. Jak stwierdza trenerka gwiazd Amy Dixon, popularne stają się zajęcia ze spinningu, gdzie pomiary i wyniki ćwiczących wyświetlane są na ekranie w sali.

Urządzenia takie jak inteligentne opaski, również umożliwiają nam rywalizowanie z innymi użytkownikami, z którymi możemy porównywać się za pomocą odpowiednich aplikacji. Istnieją również aplikacje na iPhona czy smartfona, nie potrzebujemy więc specjalnej opaski, aby śledzić swoją aktywność fizyczną.

Brett Klika przewiduje, że branża tego typu będzie się jeszcze bardziej rozwijać w przeciągu następnych pięciu lat. Według niego połączenie jednostkowych danych na temat zdrowia (rytmu serca, aktywności fizycznej, cyklów snu itp.) z odpowiednimi aplikacjami, zachęci więcej osób do zdrowego stylu życia.

trening obwodowy trening obwodowy fotolia

Krótkie treningi obwodowe

Sprawdź naszą propozycję treningu 7 minutowego [ZDJĘCIA]

Czasami mniej oznacza więcej. Brett Klika, współautor 7-minutowego treningu HICT (High Intensity Circuit Trainting, trening obwodowy o zwiększonej intensywności), podkreśla jego zalety. Ilu z nas w dzisiejszych czasach ma czas wygospodarować w ciągu dnia godzinę na trening? Coraz częściej więc spotykamy się z treningami 30, 20, a nawet 7-minutowymi. Okazuje się, że osoby, które mają do wykonania trening krótszy niż godzina, robią go chętniej, intensywniej i częściej. Krótkie treningi obwodowe można wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni przy użyciu nawet minimalnej liczby urządzeń.

trening na bieżni trening na bieżni fotolia.pl

Trening na bieżni

"Fitness powraca do swoich korzeni. A bieganie to jedna z najstarszych form ćwiczeń. W tym roku będziemy wybierać nieskomplikowane rozwiązania. Stąd popularność treningu na bieżni mechanicznej" mówi Andia Winslow, ekspert branży fitness i coach w Mile High Running Club, gdzie trening na bieżni nazywany jest nowym "it training".

Dzięki niemu możesz popracować nad szybkością i sprawdzić się w wybranych przez ciebie warunkach: zmieniać prędkość i nachylenie. Duży plus to to, że nie jesteś ograniczony przez warunki pogodowe.

Więcej o:
Copyright © Agora SA