Judo - sport dla każdego

Judo jest dosyć popularną sztuką walki. Zwłaszcza gorliwi rodzice coraz częściej posyłają swoje pociechy na treningi tego sportu. Ale jakie mogą być korzyści z trenowania judo?

Jeśli słyszeliście o jiu-jitsu, powinniście wiedzieć, że judo od tego właśnie sportu się wywodzi. Jego twórcą był Japończyk - Jigoro Kano - żyjący w drugiej połowie XIX wieku. Przez wiele lat trenując jiu-jitsu, postanowił udoskonalić znane już techniki, a także opracować nowe. Założył własną szkołę walki. Na początku XX wieku szkolenia z judo przeszły rosyjskie wojsko oraz policja. Rosjanin Oszczepkow, który rozpropagował judo w Rosji, stał się także współtwórcą nowego sportu walki, sambo. Ta sztuka oprócz technik judo, łączy w sobie regionalne odmiany zapasów z różnych krajów, m.in. Gruzji, Chin, Azerbejdżanu.

Nazwę "judo" można by przetłumaczyć jako "łagodną drogę", "łagodny sposób", czy "szlachetną drogę". Kano usunął z jiu-jitsu techniki, które mogły okazać się bezpośrednio niebezpieczne dla zdrowia lub życia przeciwnika. Pierwszą zasadą judo jest ustępowanie, czyli działanie tak, by wykorzystać siłę przeciwnika przeciwko niemu samemu. Zasadą drugą jest osiągnięcie maksimum efektu, lecz przy minimalnym wysiłku, czyli stosowanie racjonalnych i odpowiednich do sytuacji technik. Trzecią zasadą jest ciągłe dążenie do doskonalenia się, ale i dbanie o dobro innych.

W judo sportowym stosuje się tylko rzuty i chwyty, zabronione są natomiast uderzenia. Rzuty służą wytrąceniu przeciwnika z równowagi. Oprócz tego stosuje się trzymania, dźwignie i duszenia. Walkę wygrywa się m.in. utrzymując przeciwnika w chwycie na macie przez dwadzieścia pięć sekund.

Co zyskujemy, trenując judo? Początki są zawsze najtrudniejsze, więc kształtuje się przede wszystkim wytrzymałość i samodyscyplinę. Podstawą jest koncentracja i precyzja. Trzeba dobrze znać swoje ciało i umieć utrzymać je w równowadze. Judo uczy, jak bezpiecznie upadać na matę, co daje możliwość zapobiegania ewentualnym urazom. Podczas ćwiczeń pracuje całe ciało, więc treningi sprzyjają rozwojowi ogólnej kondycji fizycznej, poprawiają szybkość, koordynację ruchową i siłę mięśni. Biorąc pod uwagę, że jest to mało brutalny sport walki, trudno się dziwić, że cieszy się tak dużą popularnością także wśród najmłodszych.

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA