Nie nudź się, boksuj!

Nudzi cię żmudne wykonywanie tych samych ćwiczeń? Nie umiesz się zmobilizować do codziennego treningu, lecz nie chcesz rezygnować z dbania o swoją sprawność fizyczną? A może po prostu masz chęć na spróbowanie czegoś nowego? Dlaczego nie spróbujesz  treningu bokserskiego?

Kobiety obawiają się, że boks to sport typowo męski. Niektórzy myślą, że dla nich jest za późno na rozpoczynanie takiej przygody. Nie ma się czego bać -  większość szkół walki oferuje zajęcia dla osób z każdej grupy wiekowej, całkiem początkujących, także dla kobiet. Nie musisz przecież uprawiać tego sportu wyczynowo, ale taki trening może przynieść ci nieocenione korzyści.

Nie tylko wzmocnisz mięśnie i zwiększysz wytrzymałość, lecz także poprawisz swoją koordynację, równowagę, szybkość i zwinność. Boks jest znakomitym ćwiczeniem, bo oprócz treningu siłowego, poprawia funkcjonowanie układu krążenia. To samo można osiągnąć podczas jazdy na rowerze czy biegania, lecz nie wzmocnisz wtedy mięśni górnych partii ciała. Z kolei tradycyjny sposób podnoszenia ciężarów czy wykonywania pompek nie będzie miał tak znakomitego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Boksowanie wymaga bycia w ciągłym ruchu, bardzo ważna jest praca nóg i podskoki, co powoduje, że uruchamiasz niemal wszystkie partie ciała. Ruchy powtarzające się w boksie pomagają uzyskać większą siłę nóg i rąk, pozwalają spalić nawet do sześciuset kalorii w godzinę i przyspieszają akcję serca, tym samym wzmacniając je oraz polepszając twoją ogólną kondycję.

Wysiłek fizyczny spowoduje, że poczujesz się bardziej odprężony, a zdobyta z czasem umiejętność walki i obrony przed ciosami sprawią, że nabierzesz pewności siebie. Kilka uderzeń w worek może pomóc ci w odreagowaniu stresu.

Boks zapewnia wiele korzyści pod warunkiem, że zachowana jest odpowiednia technika. Stosowanie nieprawidłowych uderzeń, czy po prostu nieznajomość pewnych zasad, mogą doprowadzić do kontuzji. Rękami wykonujesz ciosy w worek bokserski lub w przeciwnika - jeśli wykonasz je nieprawidłowo, może się okazać, że naderwałeś sobie ścięgno, mięsień, czy nawet złamałeś rękę. W najlepszym wypadku możesz nadwerężyć różne partie ciała, co będzie bolesne i z pewnością spowoduje przerwę w treningu, a przecież nie o to chodzi! Dlatego nawet, jeśli planujesz trenować boks sam w domu (co może pomóc ci poprawić kondycję, ale z pewnością nie nauczy cię techniki), powinieneś najpierw udać się po wskazówki do specjalisty, lub po prostu odbyć choć kilka zajęć z trenerem. W internecie znajdziesz bogatą ofertę szkół walki, możesz więc wybrać odpowiednią dla siebie pod kątem odległości od twojego miejsca zamieszkania, ceny, czy renomy szkoły. Na treningach nie tylko nauczysz się prawidłowej techniki, ale też uzyskasz fachową pomoc w doborze najlepszego dla ciebie sprzętu do trenowania. Twój instruktor będzie miał na ciebie oko i dopilnuje, byś pił odpowiednio dużo wody, nie przeforsował się, nie doprowadził do kontuzji. Będzie mógł także ocenić, jakie są twoje słabe i mocne strony, służyć konstruktywną krytyką i zachętą  w zależności od twoich postępów.

Podsumowując, trenowanie boksu może zapewnić ci wytrzymałość, kondycję, siłę i większą wiarę w siebie. Jeśli tylko będziesz trenować "z głową", boksowanie przyniesie ci same korzyści.

Więcej o:
Copyright © Agora SA