Powstrzymaj wypadanie włosów

Wypadanie włosów dotyka ludzi na całym świecie i nie dotyczy wyłącznie mężczyzn oraz kobiet w okresie menopauzy. Dlaczego włosy zaczynają wypadać? Powodów może być wiele.

Ponad jedna trzecia kobiet w wieku 25 - 35 lat ma problemy z nadmiernie wypadającymi włosami. Głównym powodem jest zwiększająca się po 21 roku życia liczba napięć i stresów. Dziś kobiety prowadzą coraz bardziej stresujący tryb życia. Presja otoczenia oraz coraz większa liczba obowiązków odbija się na stanie zdrowia oraz kondycji włosów i skóry. Organizm reaguje na stres zwiększoną produkcją wolnych rodników, które sprzyjają szybszemu starzeniu się skóry, a w niektórych przypadkach prowadzą do uszkodzeń włosów, przez które zaczynają wypadać. Nie jest to rzecz jasna jedyny powód. Zła dieta, trudne doświadczenia życiowe, zmiany hormonalne, niski poziom żelaza, cynku, uwarunkowania genetyczne, a nawet niektóre leki - również mogą być przyczyną wypadania włosów.

Często powodem przerzedzania się czupryny może być nieprawidłowy sposób odżywiania. Wiele z tak zwanych "cudownych" diet powoduje niedobory białka (brak mięsa w diecie), aminokwasów, witamin i składników mineralnych (np. żelaza, cynku). Inną przyczyną może być łupież, czyli łojotokowe zapalenie skóry głowy (zwiększona aktywność gruczołów łojowych powoduje nadmierny rozwój mikroorganizmów na skórze głowy; występuje często u osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach). Nierzadko również zabiegi fryzjerskie, typu farbowanie, trwała ondulacja oraz prostowanie włosów, suszenie gorącym powietrzem suszarki i zbyt ścisłe spinanie włosów może wzmagać problem wypadania włosów. Żyjemy w czasach, w których zdrowe, lśniące włosy są ściśle związane z pojęciem kobiecości i atrakcyjności, a wygląd często staje się jednym z najważniejszych czynników przyczyniających się do lepszego lub gorszego poczucia własnej wartości. Wypadające "garściami" włosy mogą stać się nie lada problemem.

Każdy traci od 50 do 100 włosów każdego dnia. Kiedy powinnyśmy zacząć się martwić i poszukać pomocy? Jeżeli zauważasz, że wypada ci więcej włosów niż zwykle i stan ten utrzymuje się dłużej niż jeden miesiąc - należy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Niewielu lekarzy jest w pełni przygotowanych do doradzenia w kwestii nadmiernego wypadania włosów. Można jednak przeprowadzić specjalne trichologiczne badanie włosów. Możemy wówczas sprawdzić, czy problem nie ma podłoża hormonalnego. Jest to najlepszy sposób, by ustalić prawidłowe leczenie.

Sposoby zapobiegania i zwalczania problemu wypadania włosów Po pierwsze, warto rozpocząć odżywianie włosów od środka, dostarczając mieszkom włosowym odpowiednich witamin i minerałów. Warto zaopatrzyć się w apteczne suplementy diety, zawierające skrzyp (cenna krzemionka, budulec włosa), pokrzywę, drożdże (witaminy z grupy B) oraz biotynę (witamina H). Wartymi polecenia są preparaty: Skrzyp Polny z Witaminami, MerzSpecial i Revalid. Niedobór żelaza, którego znaczne ilości ucieka z organizmu kobiet podczas miesiączki również może być powodem wypadania włosów. Skutecznym preparatem, uzupełniającym ten składnik jest Falvit, zaś naturalnym źródłem żelaza są m.in. wołowina, wątroba, brokuły i suszone figi. Największe jednak znaczenie ma zrównoważona dieta. Tabletki uzupełnią niedobory tylko przejściowo. Spożywanie mięsa, ryb, roślin strączkowych dostarcza niezbędnych białek i aminokwasów, których pigułki nie zastąpią.

Jeśli występuje problem z nawracającym łupieżem , warto stosować profilaktycznie apteczne szampony przeciwłupieżowe, np. Nizoral czy jego tańsze odpowiedniki - Nizoxin, Zoxin. Wykazują działanie znacznie bardziej skuteczne, aniżeli szampony kosmetyczne, dostępne w drogeriach.

Nie zapominaj o odpowiedniej pielęgnacji Przy problemie zniszczonych włosów i ich wypadaniu, dobrze sprawdzają się maseczki WAX, dostępne w aptekach. Są one stosowane nawet przez osoby po chemioterapii, dla pobudzenia wzrostu włosów. Cena za opakowanie to ok. 18 zł. Warto postawić na terapię skrzypem polnym. Godnymi polecenia są skrzypowy szampon Radical (ok. 9 zł) i płukanki ze skrzypu: 3 łyżki skrzypu zalewamy 4 szklankami wody i gotujemy do czasu, aż pozostanie połowa płynu. Potem studzimy i płuczemy włosy po umyciu.

Gdy, mimo usilnych prób problem nie ustępuje, należy wybrać się do lekarza dermatologa, który zdiagnozuje przyczyny wypadania włosów. Lekarz zaleca często stosowanie płynu Loxon, który skutecznie redukuje wypadanie włosów, lepiej jednak nie stosować go bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Jak wspomniano, można również wykonać badania zwane trichogramem. Polega ono na mikroskopowej ocenie około 100 włosów, pobranych z czterech lub pięciu okolic głowy. Oceniane są mieszki włosowe oraz łodygi włosa. Wnioski wynikające z badania są bardzo cenne dla ustalenia przyczyny wypadania włosów i doboru leczenia. Badanie można wykonać m.in. w gabinetach dermatologicznych lub medycyny estetycznej. Cena takiej analizy wynosi około 150 zł.

Więcej o:
Copyright © Agora SA