Bezdech senny - groźny, choć często bagatelizowany

Bezdech senny często bywa bagatelizowany, możemy więc usłyszeć, że jest to schorzenie uciążliwe, ale niegroźne. Niestety, tak optymistyczne założenia często nie znajdują potwierdzenia w praktyce, a brak odpowiedniego leczenia sprawia, że bezdech może stanowić poważne zagrożenie dla życia pacjenta.

Najczęstsze objawy bezdechu sennego

Bezdech podczas snu nie musi niepokoić tak długo, jak długo jego okresy zdarzają się rzadko, a on sam nie trwa długo. Okresy bezdechu zdarzają się każdemu z nas. Pierwszym powodem do niepokoju powinien być zatem nie tyle sam bezdech ile chrapanie, bezdech senny jako choroba zawsze bowiem idzie z nim w parze. Co ciekawe, osoby z bezdechem można rozpoznać również po ich nienaturalnym zachowaniu, śpią bowiem wyjątkowo niespokojnie, przekładają poduszkę i nie mogą sobie znaleźć miejsca w łóżku. Bywa, że uskarżają się na niewyspanie i to nawet pomimo tego, że śpią wystarczającą ilość godzin.

Co jest zdrowsze: jogurt czy serek wiejski?

Ruch naprawdę odmładza

Jakie są przyczyny bezdechu sennego?

Trudno mówić o jednej tylko przyczynie bezdechu sennego, lekarze zwracają więc uwagę przede wszystkim na palenie papierosów, skłonność do nadużywania alkoholu, objadanie się przed snem oraz otyłość. W takim przypadku leczenie choroby nie jest zbyt skomplikowane i wymaga przede wszystkim zmiany reżimu żywieniowego, a w dalszej kolejności również niezdrowego trybu życia.

Niestety, bardzo często choroba ma znacznie poważniejszą genezę. Odpowiadać mogą za nią między innymi: polipy, skrzywiona przegroda nosowa, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia, a nawet niewłaściwa budowa żuchwy. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem i zastosowanie się do jego zaleceń zwłaszcza, że ignorowanie objawów nie przyczyni się w żaden sposób do ich ograniczenia.

Cholesterol - 4 sposoby na obniżenie

Badanie bezdechu sennego

Choć obserwując swój organizm dość łatwo można dojść do wniosku, że zachowuje się on w sposób niepożądany, leczenie bezdechów nocnych nie może odbyć się bez badania bezdechu sennego. Tu kluczową rolę odgrywa tak zwany sen farmakologiczny, w czasie którego można odkryć, w jakiej części układu oddechowego znajduje się polip lub inna przeszkoda. Bardzo pomocny okazuje się również portret dróg oddechowych będący rodzajem tomografii komputerowej.

11 powodów dlaczego jest ci zimno

Jak leczyć bezdechy nocne?

Leczenie bezdechu nocnego nie jest łatwym zadaniem, pierwszym krokiem prowadzącym do tego celu powinno być zatem określenie, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. W przypadku bezdechu obwodowego nie może obejść się bez konsultacji z lekarzem, walka z chorobą jest bowiem efektywna przede wszystkim wówczas, gdy usunięta zostanie przeszkoda utrudniająca powietrzu przemieszczanie się. Znacznie bardziej skomplikowane jest leczenie bezdechu mieszanego, w przypadku którego przeszkoda ograniczająca dostęp powietrza idzie w parze z zaburzeniami neurologicznymi, a także bezdechu ośrodkowego wywoływanego przez problemy o charakterze neurologicznym. Na szczęście, dwa ostatnie jego rodzaju pojawiają się dość rzadko.

Przemęczenie. Może być oznaką choroby?

Dlaczego należy leczyć bezdech?

Osoby, które zmagają się z bezdechem sennym uważają często, że nie jest to schorzenie wymagające starannego leczenia. Niestety, podejście takie jest w stanie przynieść ogromne straty. Bezdech prowadzi do zwiększenia ryzyka wystąpienia zawału i udaru mózgu, a osoby, które się z nim zmagają często cierpią z powodu spowolnionych reakcji, co może być groźne między innymi dla kierowców.

Zespół niespokojnych nóg nie daje spać. Winne ciało czy umysł? Jak sobie pomóc

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.