Glukoza - czyli właściwy poziom cukru we krwi a zdrowie

Glukoza jest cukrem prostym, który gromadzi się w organizmie człowieka na skutek spożywania niektórych pokarmów, na przykład owoców czy warzyw. Poziom glukozy we krwi wiele mówi o naszym zdrowiu. Ile wynosi norma glukozy i od czego zależy jej wysokość?

Karczochy. Pomoc w detoksie i odchudzaniu

Glukoza podstawowe informacje

Glukoza występuje w przyrodzie w wielu produktach, spożywanych przez człowieka. Wszystkie przyjmowane przez nas węglowodany są rozkładane w organizmie na cukry proste - między innymi właśnie na glukozę.

Dlaczego glukoza jest tak ważna? Ponieważ to jedyny cukier, który wraz z krwią krąży po naszym organizmie. Posiada wysoką wartość energetyczną, dlatego słusznie mówi się, że w przypadku braku energii do pracy i nauki, warto zjeść owoc lub batonika. Uwolniona energia z pewnością doda nam zapału do dalszych działań. Ale to nie wszystkie jej funkcje. Glukoza odpowiada również za utrzymanie ciepłoty ciała oraz za pracę wielu organów wewnętrznych i mięśni.

Mózg oraz czerwone krwinki nie potrafią uzyskać energii w inny sposób - potrzebują do tego glukozy. Dlatego też, choć we współczesnym świecie nieco przesadzamy i dostarczamy zwykle do organizmu zbyt dużą dawkę węglowodanów, nie wolno również radykalnie ich ograniczać. Utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi to podstawa zachowania zdrowia.

Od czego zależy poziom cukru we krwi?

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może oznaczać cukrzycę, bądź też zagrożenie nią. Konieczne wówczas staje się szybkie działanie, zmiana diety oraz trybu życia. Prawidłowy poziom cukru wskazuje na to, iż nasz organizm funkcjonuje prawidłowo. Wszelkie poważne odchylenia od przyjętej normy mogą wiązać się z istnieniem stanu chorobowego - na przykład chorób trzustki, która nie jest zdolna wytwarzać odpowiedniej ilości insuliny (hormonu). To insulina bowiem odpowiada za przedostawanie się glukozy z krwi do komórek naszego organizmu.

Jeśli funkcjonowanie trzustki zostanie w jakiś sposób zaburzone, może to doprowadzić do:

- hiperglikemii (podwyższony poziom glukozy)

- hipoglikemii (obniżony poziom glukozy)

- cukrzycy

Norma cukru we krwi

Do przeprowadzenia badania konieczne jest pobranie próbki krwi - glukoza może być mierzona na czczo lub w dowolnym momencie, choć wyniki w obu przypadkach z oczywistych względów będą różne. Krew może zostać pobrana przy pomocy glukometru lub bezpośrednio z żyły z ręki.

Różne laboratoria posługują się różnymi normami cukru we krwi. Najczęściej zatem po przeprowadzonych badaniach możemy porównać otrzymany wynik z normami danego laboratorium, które umieszczone są na wręczanym nam dokumencie.

Przyjmuje się, że właściwe stężenie glukozy dla danego człowieka jest uzależnione od jego wieku oraz trybu życia, jaki prowadzi. Na przykład sportowcy potrzebują o wiele więcej energii, a przy tym więcej cukru jest przez nich spalane w trakcie wykonywania ćwiczeń. Ogólnie przyjęta norma dla badania przeprowadzonego z krwi żylnej, prezentuje się następująco:

- NOWORODKI: 2,8-4,4 mmol/l (50-115 mg/dl)

- DZIECI: 3,9-5,8 mmol/l (70-105 mg/dl)

- OSOBY DOROSŁE: 3,9-6,4 mmol/l (70-115 mg/dl)

Tłuszcz w diecie - wróg czy przyjaciel?

Podwyższony cukier. Z jakiego powodu?

Podwyższony poziom cukru może wskazywać na rozwijający się stan chorobowy. Odnotowywany jest zarówno w cukrzycy pierwszego, jak i drugiego typu, a także na przykład w przypadku, gdy chory ma zespół Cushinga. Nie należy jednakże wpadać zaraz w panikę - wysoki poziom glukozy we krwi może być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków (warto poinformować o tym lekarza), albo też na przykład zwykłego przeziębienia połączonego z gorączką.

Często obserwuje się podwyższenie poziomu cukru u ciężarnych - dlatego też przeprowadzany jest tak zwany test obciążenia glukozą, mający na celu sprawdzenie, czy nie rozwinie się ona u pacjentki w kolejnych miesiącach trwania ciąży. Wyniki kwalifikują pacjentkę do jednej z trzech grup ryzyka - najwyższa grupa oznacza duże zagrożenie i wymaga stałej kontroli lekarskiej.

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Agora SA