Refleksologia - masaż twarzy i głowy

Stres, nieustanny pośpiech oraz jesienna atmosfera, wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale często sprzyjają rozwijaniu się chorób układu nerwowego czy depresji. Nie wiesz jak radzić sobie z ciągłym stresem, wypróbuj refleksologię - wywodzący się z tradycji chińskiej masaż twarzy i głowy.

Wszystko o masażu. Zobacz

Meridiany - istota masażu refleksologicznego

Refleksologia podobnie jak akupresura ma swoje korzenie w chińskiej medycynie tradycyjnej, która sięga ponad 3 tysiące lat wstecz. Wprowadza ona w głęboki stan relaksu i pozwala się wyciszyć - poprzez poruszenie receptorów doznajemy ukojenia zarówno ciała, jak i umysłu. Skuteczny masaż polega na uciskaniu, masowaniu i stymulowaniu meridianów - odpowiednich punktów znajdujących się na naszej twarzy i głowie, które za pomocą kanałów energetycznych łączą się z odpowiednimi układami w naszym organizmie.

W ciele człowieka znajduje się 12 kanałów energetycznych rozłożonych w sposób parzysty po obu jego stronach. Każdy z nich ma swój początek w danym organie i poprzez drogi energetyczne wychodzi na powierzchnię skóry. Na twarzy i głowie znajduje się ponad 500 meridianów, jednak podczas masażu terapeuta-refleksolog skupia się na ucisku strategicznych receptorów połączonych z układem pokarmowym, hormonalnym czy układem krążenia. Jeśli podczas ucisku danego punktu odczuwamy ból, oznacza to nieprawidłowe funkcjonowanie danego narządu.

Refleksologia - efekty i korzyści

Terapeuci-refleksolodzy przekonują, że masaż ma wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów w organizmie. Masaż refleksologiczny koncentruje się nie tylko na odprężeniu ciała, ale poprawia również kondycję i pracę naszych organów wewnętrznych. Wpływa m.in. na swobodny przepływ krwi doprowadzając w ten sposób składniki odżywcze oraz tlen do narządów, a także usuwając toksyny i produkty przemiany materii. Eksperci podkreślają również jego pozytywny wpływ na układ immunologiczny. Dodatkowo masaż twarzy korzystnie wpływa na wygląd i kondycję skóry, wpływa na jej ukrwienie, a także pomaga redukować opuchlizny i wygładzić skórę. Jednym z najistotniejszych efektów masażu refleksologicznego jest wydzielanie przez organizm endorfin i serotoniny - nazywanych hormonami szczęścia - a także dopaminy odpowiedzialnej m.in. za procesy emocjonalne. Masaż szczególnie polecany jest osobom cierpiącym na depresję, bezsenność, a także migreny. Warto więc wypróbować refleksologię, aby poprawić swoje samopoczucie w te pochmurne jesienne dni.

Masaż dostępny jest w Poradni Dietetycznej ?hälsa?.

Więcej o: