Kondycja na karnawał - szykuj ją już dziś!

Może się wydawać, że do Sylwestra i karnawału pozostało sporo czasu. Gwarantujemy jednak, że nawet nie zdążysz się obejrzeć, a przyjdzie moment, by wskoczyć w wieczorową sukienkę i czy elegancki garnitur i przetańczyć całą noc. Dlatego już dziś warto zacząć pracować nad kondycją!

Dołącz do nas na Facebooku

Na odpowiednim treningu skorzystasz podwójnie: nie dość, że wpłynie to korzystnie na twoją sprawność, to przy okazji może uda ci się zrzucić zbędne kilogramy, a o tym warto pomyśleć przed świąteczną wyżerką. Trener osobisty, Michał Ficoń radzi, co zrobić, żeby przygotować się do karnawałowego szaleństwa na parkiecie .

1. Jak ćwiczyć, żeby poprawić kondycję?

Chcąc poprawić kondycję, czyli wydolność i wytrzymałość naszego organizmu, zwiększyć sprawność ruchową do podejmowania wysiłku, układamy najlepiej trening mieszany. Siłowo-wytrzymałościowy gdzie w ćwiczeniach na siłowni angażujemy wszystkie grupy mięśniowe w trzech, czterech seriach po 10-12 powtórzeń, starczy dwa razy w tygodniu. Dodatkowo chodzimy na mocny fitness, ewentualnie biegamy, lub jeździmy na rowerze, gramy w gry zespołowe, czy sporty indywidualne, gdzie liczy się dobra kondycja. Takie połączenie dwóch rodzajów treningu gwarantuje ogólną, wysoką sprawność na co dzień. Oznacza to, że jadąc na narty czy windsurfing, jesteśmy gotowi do dobrej zabawy i kondycja nie jest problemem.

2. Jak zaplanować trening?

Trening planuj tak, żeby nie trenować tak samo dzień po dniu. Dzisiaj trening na siłowni, jutro bieganie po parku lub fitness. Dzień odpoczynku i gram w tenisa, następnie na siłownię. Dobrze, gdy w tygodniu odpoczniemy dwa dni z rzędu, gdzie zregenerujmy w pełni nasz organizm, będziemy gotowi do kolejnego tygodnia zmagań.

3. Czyli najlepiej, jeśli to będzie: pływanie, bieganie, tenis i trening siłowy?

Sportowiec uprawiający jakąś dyscyplinę sportu, dajmy na to piłkę nożną, nie biega jedynie za piłką po boisku. Jest to jego podstawowy trening, jednak chodzi na siłownię i wykonuje określone ćwiczenia wzmacniające, dzięki temu unika kontuzji poprawiając sprawność i wytrzymałość ruchową. Udaje się na basen czy saunę, masaż traktując to jako odnowę biologiczną czy zwykły relaks. Ustal swoje priorytety i więcej czasu poświęcaj na ich realizację, nie zapominając o podejmowaniu aktywności uzupełniającej. Połączenie wszystkiego razem to klucz do sukcesu.

4. Na których mięśniach się skupić?

Zdecydowanie wszystkich! Tańcząc, angażujesz wszystkie grupy mięśniowe, pracują: tułów, kończyny górne i dolne, całe ciało jest w ruchu. Potrzebujesz mocnych i wytrzymałych nóg, które poniosą cię przez całą noc na parkiecie, tułowia dla prostej i atrakcyjnej sylwetki oraz mięśni ramion do kręcenia obrotów i trzymania drinków przez całą noc. Wniosek prosty, trening ogólnorozwojowy dla wszystkich części ciała, dodatkowo postaraj się o redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej, dzięki temu podniesiesz sprawność i kondycję, odkryjesz więcej ciała w szałowej kreacji. Do dzieła, ruszajcie na trening.

5. Jak często ćwiczyć?

Wystarczy dwa, trzy razy w tygodniu. Najważniejszą rzeczą jest konsekwencja i wytrwałość. Podejmując wysiłek każdego dnia na przestrzeni tygodnia i nie trenując następne dwa, nic nie osiągniesz. Lepiej powoli zacząć i chodzić regularnie. Nie zapominajcie o właściwym odżywianiu, które ma ogromne znaczenie przy jakimkolwiek treningu. Bez odpowiedniej ilości białka nie zregenerujesz się i nie zbudujesz mięśni, nie zredukujesz tkanki tłuszczowej. Węglowodany to energia jakiej potrzebujesz do treningu więc postaraj się o te złożone ,dobrej jakości (owsianka, brązowy ryż, wieloziarniste pieczywo), a unikaj cukrów prostych. Nie zapominaj o dobrych tłuszczach, bez których nie przyswoisz większości witamin. Pamiętaj, gdy pot zalewa ci oczy na treningu i nie masz siły złapać oddechu, to jesteś w połowie drogi. Jak dobrze zjesz i zadbasz o odpoczynek i odpowiedni czas snu, wtedy zmierzasz we właściwym kierunku. Sukces to tylko kwestia czasu i konsekwencja działania.

Szukasz idealnego treningu rozwijającego wszystkie partie ciała?

Więcej o:
Copyright © Agora SA