Wszystko, co trzeba wiedzieć o spa

Czym jest spa? Na myśl przychodzą z miejsca zagraniczne kurorty oferujące wypoczynek nad brzegiem morza połączony z relaksacyjnymi i pielęgnacyjnymi zabiegami. Skąd jednak wzięła się idea spa i na czym dokładnie polega?

Moda na spa wydaje się zjawiskiem całkiem młodym. Tak naprawdę jednak lecznicze właściwości wody znane są człowiekowi od tysięcy lat. Grecy w pobliżu rzek tworzyli ośrodki rekreacyjne, a Rzymianie budowali swoje słynne łaźnie. Podnieśli oni kąpiele niemal do rangi sztuki, a ich łaźnie były tego odzwierciedleniem - kąpiele w łaźni rzymskiej stanowiły o wiele bardziej złożony rytuał niż proste zanurzenie się w wodzie! Poszczególne części tego rytuału, czyli rozbieranie, kąpanie, pocenie się, masaż i odpoczynek, wymagały oddzielnych pomieszczeń, które Rzymianie budowali i dostosowywali do tych właśnie funkcji. Zresztą, wbrew powszechnym opiniom, nie były to wyłącznie łaźnie, lecz obiekty składające się z pomieszczeń związanych z wodą, ale też z sal gimnastycznych, stadionów oraz sal dla wypoczywających i chcących podyskutować. W termach znajdowały się także biblioteki, pokoje muzyczne, sale do gier i tym podobne.

Skąd pochodzi nazwa spa? Jedna z teorii doszukuje się w owym wyrazie akronimu łacińskiej sentencji "salus per aquam" - zdrowie przez wodę - albo "sanus per aquam" -zdrowy przez wodę. Druga teoria odnosi się do belgijskiego miasta Spa, od czasów rzymskich znanego ze swych leczniczych gorących źródeł. Możliwe, że obie teorie są po części prawdziwe. Samo słowo obecnie może dotyczyć zabiegów pielęgnacyjnych, przy których istotną rolę pełni woda, może również oznaczać ośrodek oferujący takie zabiegi. Mianem "spa" można także obdarzyć po prostu wannę z hydromasażem. Tak czy inaczej, słowo to zrobiło zawrotną karierę - ba, mówi się nawet o "filozofii spa", która najogólniej rzecz ujmując głosi konieczność uzyskania harmonii pomiędzy duszą a ciałem, co polega na jednoczesnym zadbaniu o relaks i zdrowie. Oczywiście, przy pomocy wody!

Owa "filozofia spa" w dużej mierze pokrywa się ze stylem życia zwanym wellness, które oznacza połączenie zdrowia, przyjemności, dobrego samopoczucia oraz harmonii duszy i ciała. Spa jest właściwie jego częścią. Zabiegi na bazie wody morskiej, gorące kąpiele, bicze wodne - to metody służące poprawie zdrowia w przyjemny sposób znane już od dawna, choć z czasem ewoluowały. Na przełomie XVIII i XIX w. zwrócono uwagę na powiązanie pomiędzy brakiem higieny a złym stanem zdrowia. To wtedy zaczęły powstawać uzdrowiska wykorzystujące różne zabiegi wodne. Działanie lecznicze wód mineralnych zostało zauważone i udowodnione, najpierw empirycznie, a w miarę postępu nauki - za pomocą specjalistycznych badań. Coraz częściej słyszy się też o tym, jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody w ciągu doby, i jak istotne jest to, co jaka ta woda jest. Wiadomo też, że kontakt z wodą wycisza, uspokaja, a szum morza ma na ludzi kojący wpływ.

Jaka jest obecna oferta ośrodków spa? Przede wszystkim wypoczynek i relaks, a więc ośrodki takie muszą być położone w atrakcyjnych miejscach, najczęściej w pobliżu dużych zbiorników wodnych, np. nad morzem. Jadąc do takiego ośrodka możesz spodziewać się wnętrz o harmonijnym wystroju spowitych w kojącą ciszę lub spokojną relaksującą muzykę. Oraz, oczywiście, szerokiej gamy zabiegów, na które składają się różne rodzaje masaży, kąpieli oraz rytuałów pielęgnacyjnych.

Można też zrobić sobie domowe spa - a jakie ono konkretnie będzie, to zależy od twojej fantazji oraz potrzeb. Najistotniejsze, by ten czas był przeznaczony tylko dla ciebie. Najlepiej wyłącz telefon, by nikt ci nie przeszkadzał. Przygotuj sobie odpowiednio łazienkę: doprowadź ja do ładu, tak by nic cię nie denerwowało ani nie rozpraszało, włącz ulubioną muzykę, zapal świeczki. Weź relaksującą kąpiel - możesz dolać do wody ok. 2 litrów maślanki lub mleka (ew. rozpuszczając wcześniej w mleku nieco miodu). Zrób sobie peeling całego ciała - wybierz swoje ulubione kosmetyki lub spróbuj domowych metod. Najprostszy peeling sporządzisz z mieszanki zwykłego cukru z wodą, a jeszcze lepiej - z brązowego cukru, oliwy z oliwek i owoców. Zamiast cukru możesz też użyć drobno zmielonej kawy. Inna propozycja to peeling z płatków owsianych, miodu oraz soku z cytryny.

Po kąpieli wytrzyj ciało ręcznikiem i jak najszybciej wmasuj w skórę balsam nawilżający. Kolej na maseczkę na twarz - zamiast tej z drogerii możesz użyć rozgniecionych ciemnych winogron. Nie zapomnij o włosach: im również należy się odżywcza maseczka. Po jej nałożeniu owiń włosy ręcznikiem. Zamiast toniku do twarzy możesz wykorzystać rumianek - zalej jego ususzone kwiaty ciepłym mlekiem, a gdy ostygnie, przemyj nim twarz. Pamiętaj o pedicure: namocz stopy w gorącej wodzie, co najmniej na 15 minut. Do wody możesz dodać parę kropel olejku z drzewa herbacianego. Tarką lub pumeksem usuń zrogowaciały naskórek na piętach. Stopy również powinnaś nawilżyć odpowiednim kremem.

Relaksującą kąpiel w stylu spa najlepiej zafundować sobie wieczorem, przed pójściem spać. W takim przypadku również sypialni warto nadać odpowiedni nastrój - zadbaj więc o porządek, porządnie ją wywietrz i zapal świeczki, które zgasisz tuż przed zaśnięciem. Po takiej kąpieli dobry sen gwarantowany!

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA