Jak prawidłowo rozpisać swój trening? Podpowiadamy jak to zrobić, żeby był efektywny i bezpieczny

Niestety, tak jak nie ma diety cud, tak też nie ma uniwersalnego programu treningowego, który sprawdzi się dla wszystkich. O czym warto pomyśleć, kiedy chcemy zacząć trenować na serio i widzieć efekty? Spytaliśmy o to trenera personalnego.

Jak zaplanować swój trening? Na to pytanie nie dostaniemy jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ma inne ciało, cele, możliwości, jednak warto myśleć o tym, co robimy na siłowni, by nie stanąć w miejscu, tylko nieustannie się rozwijać. O tym, co warto wziąć pod uwagę, kiedy planujemy nasz trening, rozmawiamy z trenerem osobistym, Michałem Ficoniem.

Odchudzanie brzucha: 3 ćwiczenia, które pozwolą schudnąć z brzucha i pięknie wyrzeźbić mięśnie

Fotolia

Jaki jest pierwszy rodzaj treningu, od którego powinniśmy zacząć naszą przygodę z siłownią?

Michał Ficoń: Trening dla początkujących to trening ogólnorozwojowy, obwodowy. Zazwyczaj wykonuje się go w formie stacyjnej (od jednego ćwiczenia, przechodzimy do kolejnego) - wówczas, można go dodatkowo potraktować jako trening na redukcję tkanki tłuszczowej. Jest to także dobry pomysł na rzeźbę, siłę, masę wytrzymałość. Wiadomo, że kolejne fazy dadzą Ci dużo więcej jeśli np. zależy Ci na sile albo na masie, ale taki rodzaj jest dobry na ogólny rozruch i lekkie podciągnięcie się we wszystkich wymienionych punktach.

5 ćwiczeń spalających tkankę tłuszczową, dla tych którzy nie lubią biegać

Fotolia

Czy oprócz formy stacyjnej, można wybrać jakąś inną?

M.F.: Jak najbardziej, popularne są np. serie łączone, super-serie, lub takie ze zmiennym obciążeniem. Może tez to być trening antagonistyczny, gdzie trenujemy naprzemiennie mięśnie przeciwstawne itd. Jak widać treningów, ich rodzaju i ćwiczeń jest nieskończenie wiele. Moim zdaniem liczy się indywidualne podejście trenera, układamy plan pod konkretna osobę, która ma określone cele i zadania do wykonania, gdzie końcowy efekt ma nastąpić w określonym czasie. Dzielimy plan, który jest makro-cyklem na mikro i mezocykle, planujemy zmiany treningu i przerwy.

Trening Spartakusa - na czym polegają ćwiczenia i jakie dają efekty?

Fotolia

Na jakiej podstawie układa się taki trening?

M.F.: Przychodzi do mnie młody sportowiec i mówi, że chce plan treningowy. Zbieram informacje: uprawia gry zespołowe, piłkę nożną. Pytam o pozycję na boisku i zadnia, jakie ma do wykonania, czego oczekuje jego trener, dlaczego? Inaczej ułożę trening dla napastnika, którego zadaniem jest urwanie się obrońcy na kilku metrach i zupełnie inaczej pomocnikowi, biegającemu cały mecz po skrzydle. Zwykły trening na spalanie i redukcję tkanki tłuszczowej będzie się różnił w zależności od tego, jaka osoba się zgłosi. Wszyscy jesteśmy różni od siebie i zdolni do podejmowania określonego wysiłku czy pracy, dlatego indywidualne podejście jest kluczem do sukcesu.

Trening pleców w domu - efektywne ćwiczenia na drążku i z hantlami

Fotolia

Idziemy na siłownię, zapisujemy się i pierwsza faza to ten trening ogólnorozwojowy. Co robić dalej? Po kolei: jaki rodzaj treningu zastosować później?

M.F.: Trening ogólnorozwojowy ma za zadanie wprowadzić nas i przygotować do podejmowania wysiłku w formie ćwiczeń siłowych ze zmiennym obciążeniem. Przeszliśmy pierwszą fazę, nasz aparat ruchu, mięśnie, ścięgna i więzadła są gotowe do dalszej pracy to najpierw ustalamy sobie priorytety. Co jest dla mnie ważne, co chcę uzyskać trenując na siłowni, co jest moim celem. Mając gotowe odpowiedzi, udaj się do trenera po poradę lub sam zaplanuj właściwy trening dla siebie, trzymając się wyznaczonych priorytetów.

30 dni do jędrnych pośladków. Plan treningowy na CAŁY miesiąc, dzięki któremu ujędrnisz i podniesiesz swoje pośladki

Jak często powinniśmy zmieniać plan treningowy?

M.F.: Wszystko zależy od celu i planu, wcześniejszych założeń. Przykładowo jeżeli chcemy nabrać masy mięśniowej i się wyrzeźbić, najpierw budujemy nasze mięśnie, gdy obwody nas satysfakcjonują zmieniamy trening, celem pokreślenia definicji i separacji naszych mięśni, robimy tak zwaną "rzeźbę". Moja odpowiedź: zmieniamy trening wtedy, kiedy powinniśmy, kiedy czujemy, że już wszystko przychodzi nam łatwo i nie jest dla nas wyzwaniem. Jak zrealizowaliśmy wcześniejsze założenia i przyszedł czas na następny krok. Skakanie z jednego planu treningowego w drugi nie przynosi efektów, cierpliwość i ciężka praca na pewno.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.