Sony SmartBand 2. Krokomierz, który zmierzy każdą aktywność [TEST]

Sony SmartBand2 to monitor pulsu z funkcją śledzenia aktywności dla osób, które regularnie ćwiczą i chcą świadomie monitorować codzienne wyniki. Przetestowaliśmy opaskę, by sprawdzić, czy to tylko kolejny gadżet sportowy czy niezbędny element każdego treningu.

Jako instruktorka fitness na bieżąco śledzę nowe gadżety, które umożliwiają monitorowanie swoich codziennych aktywności, takich jak: bieganie czy trening w pomieszczeniu zamkniętym. Dotychczas korzystałam z pulsometru z funkcją gps (zegarka, który za pomocą specjalnego paska umieszczonego w okolicach klatki piersiowej bada pracę serca oraz posiada funkcję mierzenia odległości w terenie). Opaska Sony SmartBand 2 ma podobne funkcje jak pulsometr, z tą różnicą, że nie posiada wyświetlacza. Dodatkowo rejestruje liczbę wykonanych kroków w ciągu dnia czy liczbę spalonych kalorii.

SmartBand 2SmartBand 2 SmartBand 2 SmartBand 2

Sony SmartBand 2: walory techniczne

Pierwsze wrażenie było bardzo pozytywne. Nie ściągałam opaski przez całą dobę po jej założeniu. Z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom, które uwielbiają gadżety. Jest wykonana z bardzo przyjemnego silikonu, który nie powoduje otarć na skórze (również podczas wysiłku fizycznego czy podczas snu).

ZOBACZ: 7 błędów w treningu na mięśnie brzucha

Ciekawym rozwiązaniem jest główny mechanizm SmartBand 2, który nie jest przytwierdzony na stałe do opaski. Wyglądem przypomina pendrive. Posiada trzy diody, które informują o trybie pracy. Dzięki temu, że jest wyjmowany, w każdej chwili możemy wymienić opaskę na nową (do wyboru mamy 4 warianty kolorystyczne). Testowałam biały kolor opaski i przyznam, że nie zauważyłam, aby się pobrudziła pomimo, że w ogóle jej nie ściągałam.

Sony SmartBand 2: aplikacja mobilna

Do opaski SmartBand 2 firma Sony przygotowała specjalną aplikację mobilną, którą bezpłatnie możemy pobrać na telefon komórkowy. Dzięki niej na bieżąco monitorujemy m.in. swoją aktywność. Aplikacja posiada również wiele innych funkcji, jak na przykład poziom naładowania naszego urządzenia, ponieważ tak jak inne urządzenia elektroniczne, SmartBand 2 również wymaga naładowania. Wystarczy wyciągnąć urządzenie z opaski i podłączyć do komputera. Minusem jest krótki kabel USB, który łączy się z komputerem. Niestety, producent nie dołączył do opaski ładowarki do kontaktu.

Za plus można uważać żywotność baterii w urządzeniu. Przy stałym noszeniu baterię wystarczy ładować maksymalnie co trzy dni (choć może opaść entuzjazm, gdy weźmiemy po uwagę standardowe pulsometry, których bateria wytrzymuje ok. 2 tygodnie).

SPRAWDŹ: jak urozmaicić trening

Sony SmartBand 2 monitoruje długość i jakość snu

W aplikacji możemy również ustawić alarm, dzięki czemu nie potrzebujmy już mieć na stoliku nocnym telefonu lub budzika. Przyjemnymi wibracjami obudzi nas opaska. Dzięki temu nie przeszkadzamy innym domownikom głośnym sygnałem, że pora już wstawać. Producent zapewnia, że aplikacja wskazuje dokładny czas trwania snu oraz jego jakość. Na wykresie możemy sprawdzić, w jakich godzinach nasz sen był płytki oraz głęboki. Nie mam przekonania, co do mierzenia jakości snu, ponieważ nie wiemy na jakiej podstawie opaska to sprawdza (czy po wykonywanych ruchach podczas snu czy po wzroście lub spadku tętna). Natomiast myślę, że warto przyjrzeć się temu jak śpimy, dzięki zapisanym danym w naszej aplikacji. Im bardziej głębokim snem śpimy w nocy, tym większa pewność, że rano będziemy wypoczęci. Ważne, że opaska dzięki monitorowaniu faz snu wybudza nas wtedy, gdy sen nie jest głęboki.

Zobacz wideo

Sony SmartBand 2: Lifelog

Oprócz podstawowej aplikacji do opaski SmartBand 2 firma Sony przygotowała aplikację Lifelog. Jest ona bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Dzięki niej jeszcze dokładniej możemy sprawdzać naszą codzienną aktywność. Po jej zainstalowaniu na telefonie, szczegółowo ją personalizujemy. Podajemy swój wiek, masę ciała czy wzrost, tak aby określać sobie cele odnośnie spalanych kalorii czy kroków, które powinniśmy wykonać w ciągu dnia. Aplikacja na bieżąco sprawdza tętno i za pomocą wykresu godzinnego określa, czy byliśmy na przykład w dużym stresie. Warto zaznaczyć, że tętno nie podnosi się jedynie podczas wysiłku, tylko w różnych stresujących sytuacjach. Aplikacja pokazuje dzienny wykres tętna, ale nie określa, czy był to wysiłek fizyczny czy też nie.

SmartBand 2SmartBand 2 SmartBand 2 SmartBand 2

Lifelog sprawdza również liczbę spalonych kalorii. Określa pasywne spalanie kalorii oraz spalanie kalorii podczas ćwiczeń. W moim przypadku aplikacja wskazała, że pasywnie spalam 56 kalorii na godzinę. Pozostałe spalane kalorie wynikały z różnorodnych aktywności fizycznych: biegania, treningu fitness czy spacerowania.

Kolejnym parametrem mierzonym przez aplikację Lifelog jest liczba kroków. O każdej godzinie dokładnie widzimy liczbę wykonanych kroków. Są one rejestrowane zarówno podczas ćwiczeń (jeżeli nie wykonywaliśmy w danym czasie biegu, ponieważ wtedy opaska mierzy wykonywany ruch za pomocą innego parametru) oraz każdy krok zrobiony w ciągu dnia. Oczywiście musimy pamiętać, że opaska założona jest na nadgarstek nie kostkę stopy, więc spodziewajmy się pewnego marginesu błędu.

ZOBACZ: obalamy mity treningu siłowego dla dziewcząt

Kolejny parametr łączy się z poprzednim mierzeniem kroków, gdyż dotyczy spacerowania. O ile poprzednio aplikacja wskazywała liczbę korków, o tyle ten parametr wskazuje przebyty dystans. Przedstawia również liczbę spalonych kalorii podczas spaceru. Podobne parametry zostaną zmierzone podczas jazdy na rowerze

Kolejny parametr, czyli bieganie. Lifelog pokazuje wykonany dystans w kilometrach oraz liczbę spalonych kalorii. Opaska mierzy dystans biegania nie tylko podczas joggingu, ale podczas każdej innej aktywności, jeżeli faktycznie mieliśmy w niej elementy biegania.

Marlena Ciborowska fitness.sport.plMarlena Ciborowska fitness.sport.pl Marlena Ciborowska fitness.sport.pl Marlena Ciborowska fitness.sport.pl

Pozostałe elementy, które możemy monitorować to: korzystanie z samochodu lub komunikacji miejskiej, liczba zdjęć zrobionych w ciągu dnia, komunikacja w sieci, korzystanie z muzyki, filmów, gier, czytanie książek czy przeglądanie Internetu.

SPRAWDŹ: jak przełamać niechęć do siłowni

Wszystkie zmierzone parametry są automatycznie zapisane i zapamiętane przez aplikację. Możemy oglądać dzienne, tygodniowe, miesięczne lub roczne zestawienie. Mamy możliwość ustawiania dziennych celów, które chcemy osiągnąć na danym parametrze, np. spalanie 2500 kalorii dziennie. Dzięki temu na bieżąco mamy wskazany procent zrealizowanego celu.

Sony SmartBand 2: podsumowanie

Polecam opaskę Sony SmartBand 2 wszystkim, którzy żyją aktywnie, a szczególnie tym, którzy biegają. Bardzo dobrze sprawdziła się podczas tej formy aktywności, ponieważ wskazała liczbę spalonych kalorii, przebyty dystans oraz czas, w jakim odbył się trening biegowy.

Marlena Ciborowska fitness.sport.plMarlena Ciborowska fitness.sport.pl Marlena Ciborowska fitness.sport.pl Marlena Ciborowska fitness.sport.pl

Dużym plusem jest wykonanie SmartBand 2. Jest ładna, a tworzywo z którego jest wykonana nie podrażnia skóry. Silikonowa opaska pomimo ciągłego użytkowania nie uległa uszkodzeniu czy pobrudzeniu. Jest na tyle wygodna, że nie przeszkadza w codziennej pracy i bardzo dobrze się z nią śpi. Do tego jest wodoodporna, dzięki temu można z nią pływać lub po prostu się kąpać. Warto zauważyć, że aplikacja mobilna z którą synchronizuje się opaska działa również na innych telefonach niż tylko Sony. To duży plus dla producenta, bo nie zmusza nas do ewentualnej zmiany telefonu. Aplikacja Lifelog jest prosta w obsłudze i dodatkowo ma przyjemną animowaną oś czasu.

Największym minusem Sony SmartBand 2 jest brak wyświetlacza. Oczywiście możemy na bieżącą sprawdzać naszą aktywność za pomocą aplikacji mobilnej, to jednak bez użycia telefonu nie jesteśmy w stanie w pełni skorzystać z opaski. Przy stale działającej opasce i na bieżąco monitorowanej aktywności, bateria w telefonie niestety szybko pada i trzeba go ładować codziennie. Brak wyświetlacza to również minus dla osób, które nie rozstają się z zegarkiem, tak jak w moim przypadku. W związku z tym na jednym nadgarstku noszę zegarek, na drugim opaskę Sony SmartBand 2. Nie ukrywam, że to stanowczo za dużo gadżetów.

ZOBACZ: jak urządzić siłownię w domu

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA