Mezomorfik, endomorfik czy ektomorfik - jaki masz typ sylwetki?

Mezomorfik, ektomorfik, endomorfin - czy te pojęcia są Ci znane? Jeśli nie to powinieneś wiedzieć, że reprezentujesz jedną z tych grup. Określają one typ sylwetki, a ich znajomość pomaga dobrać odpowiednią dietę.

Mezomorficy to ludzie, których charakteryzuje muskularna budowa ciała. Oznacza to, że w ich organizmach mięśnie znacznie przeważają nad tłuszczem. W przypadku kobiet sylwetka ma wówczas kształt klepsydry, a u mężczyzn jest prostokątna. Mezomorfik chcący utrzymać prawidłową sylwetkę powinien przestrzegać diety opartej na białku i węglowodanach. Te składniki zapobiegną spalaniu mięśni, a nawet przyczynią się do ich rozbudowy.

Typ mezomorficzny występuje najrzadziej spośród typów sylwetki. Ludzie o takiej budowie mogą uznać się za prawdziwych szczęściarzy, ponieważ mają bardzo proporcjonalną budowę, a kiedy chcą nieco poprawić wygląd ciała szybciej osiągają zamierzone efekty. Mezomorfik to wręcz urodzony sportowiec - taka osoba może naprawdę ciężko trenować, a jej organizm i tak szybko się zregeneruje. Oczywiście kluczem do sukcesu jest ciężka praca. To, że szybko osiągamy efekty i jesteśmy odpowiednio zbudowani nie oznacza, że możemy jeść wszystko i trenować tylko sporadycznie. Niekonsekwencja sprawia, że nawet najlepsze geny nie są w stanie pomóc. Kto wśród znanych osób jest mezomorfikiem? Oczywiście Arnold Schwarzenegger. Miał on idealne predyspozycje do uprawiania kulturystyki, a przez ciężką pracę jego sylwetka w latach świetności naprawdę imponowała i była przykładem dla wielu ćwiczących mężczyzn.

Co robić przez cały dzień, żeby schudnąć [GODZINA PO GODZINIE]

Kolejnym typem jest ektomorfik . Osoby reprezentujące ten rodzaj sylwetki są zazwyczaj drobne i szczupłe - nie oznacza to oczywiście, że osoba wysoka nie może być ektomorfikiem. Typ sylwetki nie dotyczy raczej wzrostu, a ogólnej budowy ciała. Charakteryzuje ich mały obwód kości, z czego wynika drobna budowa.

Z jednej strony mogą oni cieszyć się z tego, że zostali obdarowani takimi genami - mają szybki metabolizm , który pozwala im utrzymać szczupłą sylwetkę. Dzięki temu spożywanie niezdrowego jedzenia częściej niż osoby o innej budowie nie powoduje gwałtownego przyrostu masy. Jednak to, że pod ubraniem nie widać tłuszczu nie oznacza, że go nie ma. U ektomorfików często występuje efekt "skinny fat", który w wolnym tłumaczeniu oznacza chude grubasy. Ektomorficy uprawiający niezdrowy tryb życia często mimo drobnej budowy nie mają idealnej sylwetki. Jednak w ich przypadku może być to widoczne dopiero po zdjęciu ubrań. Osoby reprezentujące ten rodzaj sylwetki wolniej niż mezomorficy osiągają zaplanowane efekty. Jeśli pojawią się u nich widoczne mięśnie również mogą utrzymywać się znacznie krócej, jeśli zaprzestaną uprawiania sportu i trzymania się diety.

Jak zgubić brzuch. Radzą lekarz, dietetyczka i trenerka

Ostatni z trzech podstawowych typów sylwetki to endomorfizm . Osoby te mają zdecydowanie najtrudniej - nie posiadają tak atletycznej budowy jak mezomorficy i nie mogą ukryć niedoskonałości pod ubraniem jak w przypadku ektomorfików. Endomorficy charakteryzują się grubymi kośćmi i idącą za tym masywną budową. Metabolizm endomorfików jest znacznie wolniejszy niż ektomorfików, co sprawia, że mają ni dużą tendencję do tycia.

"Endo-" oznacza wewnątrz i ma to uzasadnienie równie ż w przypadku budowy ciała. U endomorfików tłuszcz odkłada się bowiem wokół wewnętrznych narządów, najczęściej wokół brzucha. Sprawia to, że są oni szczególnie narażeni na choroby, takie jak cukrzyca lub choroby serca. Endomorficy to osoby, które najczęściej zmagają się z nadwagą. To oni są również ofiarami nieszczęsnego efektu jo - jo. Jednak nieprzychylne geny nie muszą sprawiać, że osiągnięcie wymarzonej sportowej sylwetki będzie niemożliwe. Endomorfizm jest tylko przeszkodą, którą można pokonać przy samozaparciu, ciężkich i systematycznych treningach oraz trzymaniu się diety. Do znanych endomorfików należy Vin Diesel, a nawet Mariusz Pudzianowski.

Większość z nas charakteryzuje mieszany typ sylwetki

Bardzo trudno spotkać "czystych" mezo-, czy ektomorfików. Jednak w każdym przypadku warto pamiętać o tym, że uwarunkowania genetyczne to sprawa drugorzędowa. Najważniejszą kwestią jest zdrowy tryb życia, który powinien dotyczyć przedstawicieli każdego z wymienionych typów sylwetki.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA