O czym mówi analiza składu ciała?

Obsesyjnie się ważymy i obliczamy BMI, ale nie uświadamiamy sobie, że więcej powie nam badanie procentu tłuszczu w ciele, wody, mięśni i masy kostnej. Jak wygląda takie badanie i co mwi o naszym ciele? Gdzie możemy je zrobić? Odpowiada Milena Nosek, dietetyk z Holmes Place.

Chcesz mieć szczupłą sylwetkę przed urlopem? Ściągnij indywidualny plan treningowy!

Magda Derewecka: Dlaczego teraz odchodzi się klasycznego ważenia i robi się pomiary procentu tkanki tłuszczowej czy procentu poziomu wody w organizmie?

Milena Nosek, Holmes Place: Zbadanie samej masy ciała za pomocą tradycyjnej wagi nie wystarczy do monitorowania tego, co dzieje się w organizmie. Jest to szczególnie niezbędne przy indywidualnym dostosowaniu sposobu żywienia. Tylko dzięki zbadaniu poszczególnych komponentów ciała można dokładnie monitorować efektywność zastosowanego leczenia dietetycznego wraz z aktywnością fizyczną.

Poza tym przykładowa grupa pacjentów może mieć tą samą masę ciała, przy czym jeden będzie niedożywiony, drugi z otyłością wisceralną (okołonarządową), a trzeci na przykład przewodniony. Przy prawidłowym jadłospisie i ćwiczeniach zmienia się proporcja w ciele, wzrasta tkanka mięśniowa, maleje tłuszczowa, a masa ciała ogólna nawet zwiększa się. Badając tylko ją, można mieć złudne wrażenie "tycia". Dlatego właśnie warto robić badania BIA.

Jak wygląda takie badanie?

Analiza bio-impedancji ciała (BIA - Body Impedance Analysis) opiera się na zasadzie, która mówi, że tkanka mięśniowa, kości i woda, przewodzą elektryczność znacznie lepiej niż tkanka tłuszczowa, która ma dużo mniej wody niż one. Podczas badania przez ciał przepływa prąd o niskim natężeniu. Tłuszcz stawia większy opór niż mięśnie czy kości i łatwo można go odróżnić od nich.

Jakie są rodzaje tych specjalnych wag? Gdzie można taki pomiar zrobić?

Analizator do pomiaru składu ciała może być domowy lub tzw. profesjonalny. One różnią się budową, ilością funkcji no i ... ceną. Pomiar można zrobić w wybranych klubach sportowych i w poradniach dietetycznych.

Najlepsze są wagi, które mierzą całe ciało, czyli takie na których stajesz i dodatkowo trzymasz w rękach elektrody. Wtedy badanie jest miarodajne. Są wagi domowe z możliwością pomiaru poziomu tłuszczu, ale one mierzą tak naprawdę dolną część ciała, są też wagi, które mierzą z kolei tylko górną część ciała.

pomiar składu ciała holmes place

Jak często się powinno robić takie pomiary? Czy jeśli ktoś na poważnie myśli o odchudzaniu/budowaniu masy to często powinien robić takie pomiary?

To zależy od celu, jaki ustala się we współpracy. Pomiar zaleca się robić nawet raz w tygodniu.

Co się dzieje, kiedy narządy są otłuszczone?

Wysoki poziom tłuszczu okołonarządowego zwiększa ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i cukrzycy typu II. Co ciekawe budowa sylwetki typu "jabłko" ma tendencję do dużego otłuszczenia narządów. Zresztą otłuszczenie serca, trzustki czy wątroby jest spotykane także u osób szczupłych. To jest ukryta nadwaga.

Co jeśli procent wody jest wysoki? Jak się wtedy czujemy i wyglądamy/ co robić, żeby go zmniejszyć?

Zawartość wody w organizmie jest uwarunkowana różnymi czynnikami czynnikami. U kobiet ściśle wiąże się z cyklem miesiączkowym. I w takiej sytuacji jest to fizjologiczne zjawisko. W przypadku gdy pojawia się bez związku z powyższym, może świadczyć np. o zaburzeniach w funkcjonowaniu nerek lub nieprawidłowych nawykach żywieniowych: spożywania prostych węglowodanów, alkoholu czy środków przeciwbólowych w porze wieczornej. Pojawiają się obrzeki rąk, nóg, twarzy.

Żeby obniżyć procent tłuszczu w ciele wystarczy ćwiczyć?

Nie wystarczą ćwiczenia. Przede wszystkim należy zanalizować swoje codzienne menu i poddać je kontroli dietetyka, który pomoże ustalić indywidualny tor działań na tym polu. Czasami drobna zmiana nawyków pomagają zwalczyć zbędne zapasy tłuszczowe.

Waga mierzy także podstawową przeminę materii? Na ile jej obliczenia są wiarygodne?

Niestety te obliczenia są intuicyjne. Wiek metaboliczny wskazuje średni wiek charakterystyczny dla tempa metabolizmu. BMR (Podstawowa Przemiana Materii) zaczyna się obniżać od 16/17 roku życia. Często wskaźnik takiego wieku cieszy pacjenta, który ćwicząc i prawidłowo jedząc "młodnieje", z drugiej strony, kiedy diagnoza pokazuje wiek wyższy niż biologiczny - motywuje go do podjęcia zmian w stylu życia.

Pomiary, które możesz uzyskać dzięki BIA:

Zawartość tkanki tłuszczowej w ciele pozwala zdiagnozować nadwagę i otyłość, a co się z tym wiąże ustalić odpowiedni program dietetyczny i treningowy. Dla mężczyzn norma to 15-18%, dla kobiet 16-20 %.

Procent wody - to ogólna zawartość wody w organizmie. On obniżania się wraz ze wzrostem zawartości tkanki tłuszczowej. Zawartość wody powinna wahać się w granicach 45-60% dla obu płci, jednak mężczyźni będą mieć ten parametr wyższy z uwagi na większą masę mięśniową.

Masa mięśniowa - mięśnie są cięższe niż tkanka tłuszczowa. Kontrola masy mięśniowej daje bardzo dokładny obraz składu i zmian ogólnej masy ciała. Normy są dostosowane do stopnia aktywności fizycznej.

Stopień otłuszczenia narządów - wskaźnik tłuszczu, który otacza narządy wewnętrzne w części brzusznej. Im wyższy, tym poważniejsze ryzyko cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego czy podwyższony poziom cholesterolu i/lub trójglicerydów. 1-12 - prawidłowy poziom, 13-59 - nadmiar tłuszczu wisceralnego.

Odpowiedzi udzieliła Milena Nosek, dietetyk Holmes Place Hilton w Warszawie. Pomiar MIA można wykonać w Holmes Place Hilton

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.