Chcesz wiedzieć, czy grozi ci depresja? Sprawdź, jak korzystasz z Internetu!

Jesteś przygnębiony? Nic ci się nie chce? Jest mało rzeczy, które cię cieszą? Zobacz, jak korzystasz z sieci, bo na tej podstawie możesz rozpoznać, czy grozi ci depresja, jeszcze zanim rozwinie się na dobre - twierdzą naukowcy z Missouri University of Science.

Dołącz do nas na Facebooku

Co do tego, że czynności, jakie wykonujemy w sieci, mają wpływ na nasze samopoczucie, nie mamy żadnych wątpliwości. Wszystko ma znaczenie: od tego, jak skomentują nasze zdjęcie znajomi na serwisach społecznościowych, przez maile od przełożonych, po sprawdzanie stanu konta bankowego. Okazuje się jednak, że osoby z tendencją do depresji inaczej korzystają z Internetu niż pozostałe.

Wszystko ma znaczenie

W IEEE Technology and Society Magazine opublikowano ciekawy artykuł. Przez dłuższy czas przyglądano się temu, jak 216 studentów korzysta w sieci. Przez cały czas ich aktywność była monitorowana. Okazało się, że osoby z tendencją do stanów depresyjnych (zaburzenia nastroju, rozdrażnienie, niepokój, brak umiejętności skupienia uwagi, złe samopoczucie) inaczej korzystają z sieci niż ich koledzy, którzy nie mają takich problemów.

Istotne różnice można dostrzec między innymi w: częstotliwości sprawdzania poczty elektronicznej, ilości czasu spędzonego na graniu w różnego rodzaju gry czy korzystaniu z aplikacji, ilości i tematyce rozmów na czatach.

Nerwowe skakanie ze strony na stronę

Osoby, które są bardziej zagrożone depresją, nerwowo zaglądają na skrzynkę, często "skaczą" ze strony na stronę, ponieważ nie są w stanie na dłużej skupić uwagi na jednej czynności.

To dopiero pierwsze kroki w szukaniu tego typu zależności, ale już teraz możemy obserwować nasze zachowanie i wysnuć pierwsze wnioski.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.