Melasa ogranicza wchłanianie kalorii

Uboczny produkt wytwarzania cukru, do tego w połowie składający się ze słodkiej sacharozy, okazał się być efektywnym odchudzaczem!

Melasa to ciemnobrunatny, niekiedy czarny jak smoła gęsty syrop, który powstaje podczas rafinacji cukru z trzciny lub buraków. Zyskał miano naturalnego produktu dietetycznego ze względu na bogactwo związków mineralnych (zwłaszcza żelaza, chromu i wapnia), witamin (np. B5), aminokwasów oraz biologicznie czynnych związków, m.in. beta-glukanu i polifenoli. Eksperci żywieniowi sugerują, by sięgać po nią zamiast białego cukru, od którego jest co prawda o połowę mniej słodka, ale rekompensuje to niepowtarzalnym ciekawym aromatem. Niedawne doniesienia dotyczące melasy przedstawiają ją jednak w jeszcze korzystniejszym świetle.  

Zespół naukowców z La Trobe University przeprowadził eksperyment, który wykazał, że dodanie melasy do jadłospisu pozwala ograniczyć szkody wyrządzane organizmowi przez  dietę o wysokiej zawartości tłuszczu i - uwaga! - prowadzi do spadku wagi. Badania przeprowadzono na zwierzętach, ale ich wyniki okazały się tak obiecujące, że zaplanowano już testy kliniczne z udziałem ludzi.

Użyte w ww. eksperymencie myszy podzielono na trzy grupy. Tym z grupy kontrolnej podawano zwykłą wysokotłuszczową paszę, a gryzoniom z dwóch pozostałych grup dodawano do niej 2- i 4-procentowy ekstrakt melasy (wybrano ją ze względu na wysoka zawartość działających przeciwutleniająco polifenoli). Każda grupa spożywała podobną ilość pokarmu. Po 12 tygodniach, co stanowi znaczną część życia laboratoryjnych myszy, gryzonie z grupy karmionej 4-procentową melasą ważyły mniej, a w ich organizmach było mniej tkanki tłuszczowej. Naukowcy stwierdzili również, że w ich krwi jest mniej leptyny: hormonu mającego istotny udział w poziomie odczuwanego głodu.

Warto więc włączyć melasę do codziennej diety i dodawać ją m.in. do wypieków (również chleba) i deserów oraz używać do smarowania kanapek. Można nią też polać - jak miodem - kawałek twarogu albo dosmaczyć nią herbatę lub kawę. Tym bardziej że, ze względu na obecność ww. biologicznie czynnych związków, melasa pobudza też działanie układu odpornościowego, obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi. Poza tym, pozytywnie wpływa na stan kości i stawów. Melasę kupisz w sklepach z tzw. zdrową żywnością, delikatesach i sklepach internetowych.

Źródło: Society for the Study of Ingestive Behavior

SUPERsylwetka w 3 miesiące! >>

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.