Müsli - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Ta mieszanka płatków zbożowych, suszonych owoców i orzechów uchodzi za idealny produkt śniadaniowy. Dowiedz się, dlaczego i jak jeść müsli, by poszło ci na zdrowie.

3 FAKTY

Pochodzenie. Słowo müsli pochodzi z jęz. niemieckiego i oznacza mieszankę. Stworzył je ponad 100 lat temu szwajcarski lekarz M.O. Bircher-Benner. Pierwotna receptura zawierała płatki owsiane, tarte jabłko i orzechy laskowe lub migdały, z dodatkiem soku z cytryny i śmietanki. Twórca reklamował je jako produkt zapobiegający wszelkim chorobom.

Skład. Podstawą współczesnego müsli są pełnoziarniste płatki zbożowe (sprasowane ziarna): owsiane, żytnie, jęczmienne, z gryki, amarantusa. Płatki pszenne i kukurydziane zwykle robi się z mąki z tych ziaren, z dodatkiem cukru i soli. Klasyczne dodatki to suszone owoce, migdały, orzechy i pestki. Wersje "wypasione" - i bardziej kaloryczne! - zawierają słodkie dodatki: kandyzowane owoce, miód, syrop słodowy, polewy z dodatkiem glukozy lub fruktozy.

Wzorowa porcja müsli wynosi ok. 40 g, czyli 4 łyżki (ok. 1/2 szklanki). Tradycyjna receptura dostarcza w tej porcji ok. 200 kcal, w tym 30 g węglowodanów, 4 g białka, 2 g tłuszczu (w zdrowej wersji) oraz 3 g błonnika. Po dodaniu szklanki mleka 0,5% tłuszczu powstaje pełnowartościowy posiłek dostarczający ok. 300 kcal, idealny na lunch. W porze śniadania (jedz je w ciągu godziny po przebudzeniu) możesz podwoić ww. składniki.

3 ZALETY

Pomaga zachować linię. Obfitość zawartego w müsli błonnika zapewnia długotrwałe uczucie sytości i stabilizuje poziom cukru we krwi, co zapobiega napadom głodu. Zapobiega zaparciom. Błonnik pobudza też perystaltykę jelit.

Zmniejsza ryzyko chorób krążenia i nowotworów. To również zasługa błonnika, który wiąże potencjalnie rakotwórcze związki i nadmiar cholesterolu. Inne prozdrowotne składniki müsli to witaminy, minerały oraz kwasy omega-3.

Poprawia pamięć, nastrój i jakość snu. Już po 4 tygodniach regularnego jedzenia müsli - co wykazali naukowcy z walijskiego Uniwersytetu Cardiff.

3 UWAGI Możesz zrobić je sama. Zmieszaj ulubione składniki - müsli wyjdzie smaczniejsze i tańsze, a często też zdrowsze.

Jedz z umiarem. Duża dawka błonnika zmniejsza przyswajalność wapnia (dlatego najlepszym dodatkiem do müsli jest mleko i fermentowane napoje mleczne), może też obniżyć skuteczność leków, w tym pigułek antykoncepcyjnych.

Nie daj się nabrać! Odmiany müsli obfitujące w cukier i sól (czytaj i porównuj skład na opakowaniach) nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem! Niezdrowe opcje znajdziesz nawet w paczkach reklamowanych jako "fitness".

Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o:
Copyright © Agora SA