Czarna porzeczka - samo zdrowie

Czarna porzeczka to roślina, której właściwości zdrowotne odkryto już w XVII wieku. Mimo to wciąż jest niedoceniana przez Polaków, a to wielki błąd - posiada bowiem dużo witamin i poprawia funkcjonowanie naszego organizmu. Jest polecana również osobom odchudzającym się, ponieważ pozytywnie wpływa na układ trawienny. Co o niej wiemy?

Kilka informacji o czarnej porzeczce

Czarna porzeczka to gatunek rośliny należącej do rodziny agrestowatych, która pochodzi z obszarów Europy oraz Azji. Lubi klimat umiarkowany i w stanie dzikim występuje również w Polsce. To także niezwykle popularna roślina uprawna - wieloletnia, która kwitnie od kwietnia do maja.

Krzew wzrasta do wysokości nawet 2 metrów, posiada duże liście oraz małe, ciemne owoce, o słodkawym smaku. Czarna porzeczka wydziela również charakterystyczny, przyjemny i orzeźwiający zapach. Z uwagi na liczne zalety jest hodowana zarówno w ogrodach - w celach ozdobnych - jak też jako roślina lecznicza. Z czarnej porzeczki można wykonywać także znakomite przetwory!

Owoce a kalorie: porzeczki

Święta od dwóch lat są bezglutenowe". Jak wyglądają święta u Lewandowskich?

Właściwości czarnej porzeczki

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ile zdrowia tkwi w czarnej porzeczce. Witaminy, które się w niej znajdują, zaspokajają ludzkie zapotrzebowanie na nie - a nawet je przekraczają! Już w 100 gramach owoców znajdziemy bowiem aż 260% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Choć wielu osobom wyda się to dziwne, ilość ta jest 4 razy większa, niż w pomarańczy! Towarzyszy jej również duża zawartość witaminy P, która pomaga w przyswajaniu witaminy C w naszym organizmie.

Ponadto znajdziemy w niej: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk, witaminę A, witaminę B6, witaminę E, niacynę, ryboflawinę oraz tiaminę.

Roślina jest źródłem wielu przeciwutleniaczy - dbających o zdrową skórę, opóźniających procesy jej starzenia, a także hamujących rozwój nowotworów. Czarna porzeczka poprawia również wzrok i jest świetnym lekarstwem na przeziębienia, grypę oraz wszelkie stany osłabienia odporności. Hamuje rozwój bakterii i grzybów, działa przeciwzapalnie, a także przeciwzawałowo i przeciwzakrzepowo. Warto stosować tą roślinę również wtedy, gdy mamy problemy z układem moczowym, trawiennym, bądź też w sytuacji, gdy posiadamy na ciele trudno gojące się rany, albo uporczywe ugryzienia owadów. Na pewno pomoże!

Owoce egzotyczne - które odchudzają?

Czarna porzeczka a kalorie

Czarna porzeczka nie tylko poprawia nasze zdrowie, ale przyczynia się także do spadku wagi. W porzeczkach odnajdziemy bardzo dużo błonnika pokarmowego, który pęcznieje w żołądku, zapewniając uczucie sytości na długi czas. W ten sposób można uchronić się przed podjadaniem w ciągu dnia, co przekłada się na mniejszą ilość pokarmu. Ale to nie wszystko - w czarnych porzeczkach znajdują się flawonoidy, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także pomagają oczyścić organizm z toksyn. Już samo pozbycie się szkodliwych substancji z naszego ciała to minimum kilogram mniej!

Ponadto zawarte w czarnych porzeczkach olejki eteryczne wspomagają wydzielanie soków trawiennych. Antyoksydanty kontrolują za to poziom trójglicerydów oraz cukru we krwi. Pektyny zapobiegają wchłanianiu przez organizm "złych tłuszczów", a także cukru. To zatem doskonała kuracja wspomagająca odchudzanie! Przy tym w 100 gramach produktu znajdziemy jedynie 63 kalorie.

Jedz i sadź dereń. Dietetyczny hit

Przepisy z czarną porzeczką

Z czarnej porzeczki można wykonywać doskonałe przetwory - dżemy, soki, galaretki, czy wina. Pyszna jest również nalewka z tej rośliny. Jak ją przygotować? Przepis jest bardzo prosty!

Wystarczy dokładnie wypłukać, rozgnieść, wrzucić do słoika, zalać spirytusem i posłodzić 1,5 kilograma czarnych owoców. W ten sposób powinny stać przez 2 tygodnie. Gdy upłynie wskazany czas, powstały płyn przelewamy do innego naczynia, a pozostałe na dnie owoce zalewamy wódką i odstawiamy na kolejne 4 tygodnie. Oba płyny należy przefiltrować, a następnie ze sobą zmieszać i tak powstałą nalewkę pozostawić w zamkniętych słoikach (butelkach) jeszcze na pół roku, aby nabrała właściwego smaku!

Ananasy odchudzają? Prawda czy mit

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.