Mleko migdałowe - mleko roślinne, które jest dobrą alternatywą dla mleka krowiego

Mleko migdałowe nie zawiera laktozy, dlatego może być spożywane przez osoby, które jej nie tolerują. Mogą je także pić osoby uczulone na gluten oraz soję. Poza tym posiada wiele zdrowotnych właściwości i jest bardzo pomocne w odchudzaniu. Co dokładnie to mleko roślinne zawiera i jak można je przygotować w domu?

Mleko migdałowe - skład

W mleku migdałowym znajdziemy następuje składniki:

białko; tłuszcze nienasycone; błonnik; sód; wapń; żelazo; magnez; selen; mangan; cynk; fosfor; potas; tryptofan; ryboflawinę; witaminę A; witaminę D; witaminę E; flawonoidy i antyoksydanty.

Mleko migdałowe - właściwości

Mleko migdałowe ma cenne wartości odżywcze. Kwasy tłuszczowe omega-3 dbają o naszą odporność, witamina A poprawia wzrok, witamina D stymuluje tworzenie nowych komórek, zaś wapń zapobiega rozwojowi osteoporozy. Antyoksydanty , które są w nim zawarte, oczyszczają organizm człowieka i zabezpieczają go przed powstaniem nowotworu. Flawonoidy działają przeciwzapalnie, zaś potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.

Mleko z migdałów pozytywnie wpływa na układ trawienny człowieka, łagodząc objawy choroby wrzodowej, nadkwasoty oraz refluksu żołądkowo-jelitowego. Tryptofan ułatwia zasypianie i redukuje stres.

Warto często pić mleczko migdałowe, ponieważ dba o zdrowie skóry i spowalnia procesy starzenia. Uważa się także, iż pomaga redukować chorobę Alzheimera. Nie zawiera też ciężkostrawnej kazeiny, która jest obecna w mleku krowim i która odpowiada za wiele problemów zdrowotnych, między innymi choroby serca oraz zespół chronicznego zmęczenia.

Po treningu szklanka mleka? Zobacz, czy to dobry pomysł

Mleko migdałowe - kalorie

Mleczko migdałowe polecane jest nie tylko osobom z nietolerancją laktozy, ale i wszystkim odchudzającym się. Posiada bowiem naprawdę mało kalorii, a przy tym jest pyszne. Pozwala zatem w smaczny sposób dbać o piękną, szczupłą sylwetkę. W szklance mleka migdałowego znajdziemy jedynie 30 kalorii. Tyle można spalić w 3 minuty, wykonując kilka energicznych ćwiczeń z rana.

Mleko nie zawiera tłuszczów nasyconych i ma zdecydowanie mniej cukru niż mleko krowie, dlatego też jego spożycie jest bezpieczne nawet dla osób chorujących na cukrzycę. Nie należy się również bać, że pijąc go przytyjemy. Nie zawiera cholesterolu, a zatem na pewno nie odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej w organizmie. Działa wręcz oczyszczająco na tętnice. Jednocześnie jego wartość energetyczna jest na tyle duża, że szklanka mleka dodana do płatków, czy wypita w czasie śniadania zapewni nam chęć do działania, jakiej potrzebujemy na rozpoczęcie dnia.

Kefir. Czy warto go włączyć do diety?

Jak zrobić mleko migdałowe?

Jeśli chodzi o mleko migdałowe, cena za ten napój w sklepach jest dosyć wysoka - za litrowy karton trzeba zapłacić około 15 złotych. Dlatego też wiele osób decyduje się na własnoręczne jego przygotowanie.

Domowe mleko migdałowe jest równie pyszne i zawiera tyle samo składników odżywczych. Jest też stosunkowo proste w przygotowaniu. Wystarczy mieć w domu blender i migdały, które zalewamy wodą na noc w proporcji 1 szklanka wody na 1 szklankę migdałów.

Następnie:

1. Zalane wodą migdały należy odstawić na całą noc.

2. Następnego dnia migdały w wodzie trzeba delikatnie podgrzać, dolewając do nich jeszcze 1 szklankę wody.

3. Po podgrzaniu, całość należy zmiksować blenderem.

4. Tak powstałe mleko trzeba przelać przez gazę i dobrze wycisnąć masę, aby żadne kawałki migdałów nie dostały się do środka.

5. Masę można ponownie zalać wodą, zmiksować i odcisnąć. Czynność możemy powtórzyć czasem nawet 3 razy - za każdym razem uzyskując trochę pysznego mleka.

6. Gdy już napój będzie gotowy, przelewamy go do słoika lub butelki i dokładnie zakręcamy. W ten sposób mleko można przechowywać w lodówce do 3 dni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.