Kasza pęczak - składnik diety sportowca [PRZEPISY]

Kasza pęczak jest uznawana za jedną z najzdrowszych kasz - zawiera mnóstwo składników mineralnych oraz witamin. To kasza jęczmienna, w postaci całych, wypolerowanych ziaren bez łuski. Dietetycy wskazują, iż ten rodzaj kaszy powinien być stosowany w diecie odchudzającej, z uwagi na jej dobry wpływ na nasz układ pokarmowy. Co kryje w sobie kasza pęczak i jak ją właściwie przygotować?

Kasza pęczak - wartości odżywcze

Kasza pęczak jest kaszą jęczmienną, która zawiera najwięcej witamin i minerałów spośród wszystkich kasz wykonanych z ziaren jęczmienia. Odnajdziemy w niej następujące składniki:

- białko (w dużej ilości)

- kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

- błonnik pokarmowy

- potas

- magnez

- wapń

- żelazo

- cynk

- selen

- miedź

- mangan

- witaminę A

- witaminę E

- witaminę K

- witaminę B1, B2, B3 (PP) i B6

- kwas foliowy

- kwas pantotenowy

Interesujący z punktu widzenia treningów i diety jest w szczególności błonnik pokarmowy oraz duża ilość białka, która występuje w kaszy . Zamiast zajadać się różnymi odżywkami białkowymi, sportowiec może po prostu wprowadzić do swojego menu dania z kaszą - pożywną i sycącą, a do tego zdrową!

Kasza pęczak - właściwości

Specjaliści twierdzą, że kasza pęczak wykazuje działanie antynowotworowe! Ponadto pozytywnie wpływa na wątrobę i cały układ pokarmowy - hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie i wskazana jest przy problemach z trzustką oraz śledzioną.

Kaszę pęczak powinny spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie oraz posiadające problemy z układem krążenia. Pozytywnie wpływa na serce, poprawiając jego kondycję. Kasza może działać przeczyszczająco, dlatego warto ją uprażyć, jeśli nie chcemy osiągnąć podobnego efektu. Wywar z uprażonej kaszy leczy bowiem rozwolnienie. Kasza pęczak doskonale zatem reguluje procesy trawienne i można korzystać z jej wielkiej mocy w wielu sytuacjach. Polecane jest na przykład jej dodanie do zupy, gdy ktoś ma wysoką temperaturę - potrafi wspomóc jej obniżenie. Należy tylko pamiętać, że kasza jęczmienna - w przeciwieństwie do kaszy jaglanej - zawiera gluten.

Kasza pęczak a odchudzanie

Kasza pęczak polecana jest osobom, które dbają o swoją kondycję i odchudzają się - dzięki zawartości błonnika pęcznieje bowiem w żołądku, zapewniając uczucie sytości i odwlekając moment ponownego sięgnięcia po coś do jedzenia. Dzięki zawartości węglowodanów złożonych, kasza posiada niski indeks i ładunek glikemiczny. Zapobiega tym samym wahaniom poziomu glukozy we krwi, co jest najczęstszą przyczyną podjadania i chęci zjedzenia czegoś słodkiego.

Ponadto kasza zmniejsza wchłanianie tłuszczu i cholesterolu w jelitach - tym samym ogranicza przyrost wagi i odkładanie się tkanki tłuszczowej w organizmie. To wymarzony posiłek dla każdego sportowca!

Kasza jaglana. Zdrowie i odkwaszanie na talerzu

Kasza pęczak - przepisy

Jak ugotować kaszę pęczak? Należy zacząć od przepłukania jej w zimnej wodzie. Następnie dobieramy odpowiednią ilość wody do ilości kaszy, którą pragniemy ugotować (1 szklanka kaszy na 2,5 szklanki wody). Kaszę wrzucamy do gotującej się wody z dodatkiem soli i gotujemy przez około 18-20 minut.

Kasza pęczak wybornie smakuje na przykład z warzywami, bądź też w formie placków, albo jako dodatek do zupy. Oto pomysły na pyszne dania z jej udziałem:

1. Kasza jęczmienna pęczak z warzywami: Kaszę przygotowujemy tak, jak opisano wyżej. Następnie kroimy cebulę i podsmażamy lekko na patelni, a po chwili dodajemy do niej pokrojoną paprykę oraz marchewkę. Do ugotowanej kaszy wsypujemy kurkumę, curry, zioła prowansalskie (po około łyżeczce wszystkiego) i szczyptę pieprzu. Całość należy ze sobą wymieszać, dodając groszek. Danie wygląda pięknie ułożone w formie kopczyka na talerzu.

2. Kasza pęczak - sałatka: Kaszę należy ugotować z kurkumą, papryką oraz solą. Trzeba ją przestudzić, dodać pokrojone w kostkę warzywa (pomidor, ogórek, kalarepa) oraz nasiona słonecznika i dyni. Do sałatki można dodać puszkę tuńczyka i pół owocu granatu. Do tego 4 łyżki jogurtu, sól oraz pieprz do smaku.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.