Owoc kaki - egzotyczny przysmak o leczniczych właściwościach

Owoc kaki może zmylić swoim niepozornym wyglądem: na pierwszy rzut oka przypomina pomidor, a po pierwszym ugryzieniu smakuje jak znana wszystkim śliwka. W rzeczywistości jest zupełnie odrębnym owocem, który przybył z Chin aż do polskich sklepów. Poznaj jego zdrowotne właściwości i dowiedz się, w jaki sposób włączyć go swojej codziennej diety!

myfitness.pl

Kaki: co to za owoc?

Kaki - inaczej persymona, rzadziej: szaron, ale też hurma, hebanowiec - to egzotyczny owoc wywodzący się z Chin. Stamtąd - przez Japonię - dotarł aż do Kalifornii; dziś spożywa się go niemal na całym świecie, a uprawia się m.in. niedaleko nas, bo w południowej Europie. Persymona występuje w różnych odmianach: niektóre są bardzo cierpkie i trzeba poczekać, aż dojrzeją i zmiękną, żeby je spożyć. Pomarańczowe owoce kaki obrastają drzewo hurmy; takie rośliny potrafią sięgać do 8 metrów.

16 powodów dla których warto jeść gruszki

Owoc kaki - właściwości odżywcze i lecznicze

Owoc kaki jest źródłem witaminy A, witaminy C oraz błonnika . Ponadto jest bogaty w karoteny i wapń oraz zawiera potas i żelazo. Przez obecność przeciwutleniaczy (m.in. proantocyjanidyny. Epikatechiny i kwasów: galusowego oraz p-kumarynowego) znalazł zastosowanie do leczenia przeróżnych schorzeń. Chińska medycyna wykorzystuje persymonę do sporządzania gorących okładów, które przykłada się na podrażnioną skórę czy w miejsca wężowego ukąszenia. Ponadto z gotowanych liści owoców kaki przyrządza się napój, który ma zmniejszać krzepliwość krwi, obniżać ciśnienie i leczyć nowotwory (to z uwagi na zawartość przeciwrakowych fitozwiązków).

Owoce kaki są szczególnie cenne w walce z białaczką - według badań wyciąg z sharonu może przyczynić się do zahamowania rozwoju złośliwych komórek i ich zaprogramowanej śmierci (apoptozy). Rzeczywiście - w zależności od dawki po trzech dniach kuracji badacze obserwowali wyraźne uszkodzenia w komórkach nowotworowych oraz ich obumieranie.

Jeszcze jedną zaletą persymony jest obniżanie ogólnego poziomu cholesterolu , stężenia złego cholesterolu LDL w organizmie, a także nadtlenków lipidowych i trójglicerydów. Stąd, jeśli tylko borykasz się z podwyższonym cholesterolem, powinieneś się nią poważnie zainteresować i zastanowić się nad włączeniem jej do jadłospisu.

Owoce kaki: jak jeść, które wybierać?

Najlepsze owoce kaki to takie, które są mięsiste, mają wyraźnie pomarańczowoczerwoną barwę i połyskującą, idealnie gładką skórkę. Nie kupuj tych owoców, których wierzchołki są pozbawione zielonych liści! Kiedy następnym razem przysiądziesz do przyrządzania deseru, rozważ użycie persymony: może i jest słodka i kaloryczna, ale podaruje Ci potrzebne wartości odżywcze. Owoce kaki można jeść na surowo, w wersji kandyzowanej lub suszonej. Nadają się także na dżem lub galaretkę i sprawdzają się jako dodatek do różnych sałatek i deserów. Jeśli tylko masz ochotę, możesz szybko przyrządzić z nich zdrowe, dietetyczne muffinki .

Dietetyczne przepisy na pyszne potrawy. Sprawdź!

Przepis na zdrowe muffiny z owocem kaki:

Jeśli zaintrygowała Cię moc owocu kaki, spróbuj przyrządzić muffinki z persymoną. To idealny pomysł na zdrowy podwieczorek, uzupełniający Twoją dietę o kilka dobroczynnych składników. Będziesz potrzebował:

240 g świeżej persymony

1 szklankę pszennej mąki z pełnego przemiału

1 szklankę mąki niebielonej wzbogaconej

1/4 szklanki żółtych rodzynek

1/4 szklanki kalifornijskich rodzynek bez pestek

1/4 szklanki oleju rzepakowego

1/4 szklanki wody

1/3 szklanki syropu z agawy

120 g prażonych, niesolonych orzeszków pekan

2 całe, duże jajka

1 łyżeczkę proszku do pieczenia

1 łyżeczkę oczyszczonej sody

odrobinę mielonych przypraw: ziela angielskiego, cynamonu i goździków.

Zacznij od namoczenia rodzynek w wodzie. Zmieszaj mikserem persymonę, syrop z agawy, olej, jajka, proszek do pieczenia, sodę i przyprawy - kontynuuj czynność aż do otrzymania gładkiej konsystencji. Przelej wszystko do miski, dosyp mąkę i utrzyj. Wodę z rodzynek dodaj co ciasta, a odcedzone rodzynki i orzechy wymieszaj (niezbyt długo) z powstałą masą. Piecz w 190C przez około 12-14 minut, najlepiej w foremkach. Ciesz się dobrym i zdrowym przysmakiem, który pomoże Ci zadbać o Twoje ciało!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.