Surówka z marchewki - dlaczego warto ją polubić?

Surówka z marchewki to niezwykle prosty i szybki w przygotowaniu posiłek, którego spożywanie jest niezwykle cenne, głównie z uwagi na właściwości zdrowotne marchwi. Zarazem komponuje się ona doskonale z wieloma posiłkami, stanowiąc ciekawe i zdrowe urozmaicenie zwłaszcza do obiadu.

Surówka z marchwi na zdrowie

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż zgodnie z wynikami badań naukowych, marchew zjadana w postaci surowej wykazuje znacznie więcej właściwości zdrowotnych w porównaniu do marchewki gotowanej . Przede wszystkim zdecydowanie skuteczniej obniża poziom złego cholesterolu , a zarazem zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych. Dodatkowo regularnie spożywana surówka z marchewki wspiera redukcję masy ciała , a także zauważalnie obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Korzystne działanie marchwi na zdrowie wiąże się przede wszystkim z zawartymi w niej ogromnymi pokładami witamin. Na przykład witamina C obficie znajdująca się w sałatce z marchewki, pozwala skutecznie wzmocnić odporność organizmu na wszelkiego rodzaju infekcje. Marchewka zawiera zarazem w swoim składzie witaminę A, K, P, kwas foliowy , a także witaminy z grupy B. Za jej właściwości przeciwnowotworowe odpowiedzialne są natomiast duże ilości cennych flawonoidów.

Olej z oregano naturalnym antybiotykiem

Surówka z marchwi karotenem stoi!

Marchewka jest jednak najbardziej ceniona z uwagi na zawartość niezwykłej prowitaminy, noszącej nazwę Beta-karoten . Jest ona odpowiedzialna między innymi za prawidłowe i ostre widzenie (zwłaszcza po zmroku), a także wpływa wyjątkowo pozytywnie na koloryt oraz zdrowie skóry . Spożywaniem surówek z marchewki powinny zainteresować się więc przede wszystkim osoby pracujące długotrwale przy komputerze, a także narażone na silne działanie promieni słonecznych.

Jakby tego było jeszcze mało, marchewka do obiadu to doskonałe rozwiązanie w przypadku uporczywych problemów z trawieniem. Za sprawą sporych ilości błonnika , nadzwyczaj skutecznie reguluje ona bowiem pracę układu trawiennego. Pomaga zarazem w pozbywaniu się zaparć, oczyszczaniu organizmu z nagromadzonych toksyn, a także niweluje uporczywe gazy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby surową marchew jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs.

Udowodniono ponadto pozytywne działanie marchwi w przypadku leczenia trądziku , zaburzeń przemiany materii, anemii, astmy, reumatyzmu oraz wrzodów dwunastnicy i żołądka. Oprócz tego bywa jeszcze pomocna w zwalczaniu wstępnych dolegliwości cukrzycowych i miażdżycowych. Spożywanie surówek z marchewki przynosi także zauważalną ulgę w stanach zapalnych układu moczowego.

Marchewka do obiadu w formie surówki z jabłkiem nie wiążę się w najmniejszym stopniu z ryzykiem przytycia. Surówka z marchwi zawiera bowiem w 100 gramach jedynie około 107 kalorii. Warto pamiętać jeszcze o tym, że spożywanie marchewki w postaci surowej pozwala zachować wszystkie cenne witaminy oraz sole mineralne w niej zawarte.

Jak jeść jarmuż? [6 PRZEPISÓW]

Jak przygotować surówkę z marchwi?

Marchewka do obiadu w formie surówki pasuje doskonale niemal do wszelkiego rodzaju głównych posiłków, a zwłaszcza dań mięsnych . Świetnie smakuje przede wszystkim z dodatkiem jabłka , gdyż dzięki temu nabiera przyjemnego słodkiego posmaku. Warto przy tym pamiętać o dodaniu do surówki z marchewki i jabłka kilku kropel cytryny, dzięki czemu owoc nie straci swojego atrakcyjnego koloru.

Sałatka z marchewki i jabłka to doskonałe uzupełnienie diety zwłaszcza wszystkich osób aktywnych, uprawiających regularnie fitness . Sport ten jak niemal żaden inny wymaga bowiem dużego stopnia witalności, którego dzięki spożywaniu surówki z marchwi na pewno nie zabraknie.

Aby przygotować pyszną surówkę, wystarczy zakupić co najmniej cztery duże marchewki, a także jedno duże jabłko. Następnie zetrzeć marchew i owoc za pomocą tarki, a kolejno pokropić odrobiną soku z cytryny . Dla dekoracji można jeszcze dodać do sałatki z marchwi zielony groszek. Prosto, szybko i zdrowo - przygotuj już dziś pyszną surówkę z marchewki i jabłka!

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA