Sos czosnkowy zdrowym i smacznym dodatkiem do potraw

Sos czosnkowy zwykle dodaje się do pizzy, sałatek oraz potraw z grilla. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że gotowy sos do pizzy niekoniecznie jest zdrowy, natomiast bardzo kaloryczny. Spróbujemy zatem podpowiedzieć, jak zrobić sos samodzielnie, który będzie całkowicie naturalny i naprawdę lekki.

Sos czosnkowy - prosty przepis

Zanim odpowiemy na pytanie jak zrobić sos czosnkowy, najpierw zastanowimy się w jaki sposób obniżyć jego kaloryczność. Jest to bardzo proste - wystarczy zamiast majonezu dodać jogurt naturalny . Zawiera on nie tylko mniej kalorii, ale zarazem jest znacznie zdrowszy, gdyż wpływa pozytywnie na florę bakteryjną wspomagając trawienie .

Bazowym składnikiem jest jednak oczywiście sam czosnek . Zanim dodamy go do sosu, konieczne będzie wcześniejsze pokrojenie ząbków na niewielkie kawałki. Dzięki temu wydobędziemy z czosnku silny aromat, a także wszelkie prozdrowotne składniki. Można uczynić to także w łatwy sposób przy pomocy wyciskarki do czosnku.

Pyszny sos do pizzy z ziołami

Nieodłącznym składnikiem sosu czosnkowego powinny być następnie aromatyczne zioła . Świetnie sprawdzi się między innymi bazylia i oregano, które sprawią, iż sos do pizzy nabierze nieco pikantnego posmaku.

Przepis na sos czosnkowy może ponadto uwzględniać dodanie soli oraz pieprzu. W przypadku pierwszej przyprawy warto przy tym wybierać zdrowsze zamienniki dla białej przetworzonej soli, a mianowicie sól morską lub różową himalajską. Dla wzmocnienia smaku nie zaszkodzi jeszcze dodać nieco świeżego koperku.

Sos do pizzy a nieprzyjemny zapach czosnku

Z przygotowywania sosu czosnkowego często rezygnujemy z obawy o nieprzyjemny zapach z ust, który wydziela się po jego spożyciu. Okazuje się jednak, że w bardzo łatwy sposób możemy zneutralizować silny zapach czosnku. Wystarczy, że przepis na sos czosnkowy będzie uwzględniał dodanie listka mięty, naci pietruszki lub odrobinę soku z cytryny. Jeżeli natomiast nie chcemy zmieniać smaku sosu, wówczas można także bezpośrednio po jego spożyciu przegryźć kilka goździków.

Spirulina i chlorella - szpinak, brokuły i natka pietruszki

Do czego można dodać sos czosnkowy?

Wykorzystując podany wyżej przepis na sos czosnkowy, można zyskać wiele możliwości jego wykorzystania. Warto wzbogacać sosem pizzę, hamburgery, sałatki, potrawy z grilla,  ryby , a także w zasadzie każdego rodzaju mięsa. Tym samym dania te zyskają wyśmienity smak, a ich spożywanie nie będzie się wiązało z jakimkolwiek ryzykiem przytycia.

Czosnkowy sos do pizzy to samo zdrowie!

Dodawanie sosu czosnkowego do potraw wiąże się dodatkowo z szeregiem korzyści prozdrowotnych, jakie zapewnia czosnek. Jest on nie bez powodów nazywany naturalnym antybiotykiem , gdyż bardzo skutecznie zwalcza wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne oraz wirusowe. Ponadto czosnek zauważalnie wzmacnia odporność, a spożywany w rozsądnym ilościach poprawia trawienie.

Badania naukowe dowiodły ponadto, iż jedzenie dwóch ząbków czosnku każdego dnia zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory, a także wyraźnie obniża poziom złego cholesterolu. Warto zatem przygotowywać sos czosnkowy zgodnie z podanym w artykule przepisem, aby uniknąć w przyszłości choroby miażdżycowej oraz innych schorzeń układu krwionośnego.

Cholesterol - 8 sposobów na kontrolowanie jego poziomu

Więcej o:
Copyright © Agora SA