Korzeń maca na płodność i energię

Korzeń maca, zwany także korzeń maki (z łac. Lepidium Meyenii) jest rośliną uprawianą od ponad 2 tysięcy lat. Pochodzi z peruwiańskich Andów, gdzie spotykana jest nawet na wysokości ok. 4500 m n.p.m. Zapytaliśmy eksperta o to, czy korzeń maca poprawia płodność.

Maca korzeń nautralizuje przetworzoną żywność

Maca korzeń charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na warunki zewnętrzne. Dobrze znosi silny wiatr, jak i zmieniającą się temperaturę, co sprawia, że może rozwijać się w warunkach niedostępnych dla innych roślin.

Mieszkańcy Peru już przed wiekami odkryli jej zdumiewające właściwości, czyniąc ją podstawowym składnikiem wyżywienia, warunkującym przetrwanie na ekstremalnych wysokościach całych pokoleń miejscowej ludności.

Do popularyzacji rośliny także poza obszarami Ameryki Południowej doszło zaś dopiero w latach 90-tych minionego wieku, kiedy to Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) uwzględniła ją na liście produktów zalecanych do spożycia w ramach walki z negatywnymi konsekwencjami diety zawierającej produkty przetworzone i słodzone napoje.

Maca została dostrzeżona także przez NASA. Znalazła się w wykazie produktów przeznaczonych do spożycia przez załogi statków kosmicznych. Stale rosnące zainteresowanie było podyktowane przede wszystkim wysokimi walorami odżywczymi rośliny.

Korzeń maca właściwości

Macę powszechnie określa się mianem superpokarmu (superfood). Terminem tym zwykło się nazywać żywność nie tylko dostarczającą cennych składników odżywczych, antyoksydantów , lecz także wspomagającą walkę z niektórymi schorzeniami. Jak dowiodły badania, roślina wykazuje znaczący, pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję.

Przejawia się to przede wszystkim poprzez podnoszenie sprawności umysłowej, zwiększanie odporności na stres , regulację procesów trawiennych, podnoszenie libido i płodności, a także zapobieganie osteoporozie. Stosowana zewnętrznie może dodatkowo wspomagać prawidłowe gojenie ran i łagodzić objawy chorób skórnych. Znane są także jej właściwości spowalniające proces starzenia. Maca dostarcza organizmowi cennych witamin: A, C, E oraz z grupy B, a także składników mineralnych: miedzi, cynku, manganu, żelaza, boru i selenu. Obfituje w wysokiej jakości węglowodany (59%) oraz łatwo przyswajalne białko (10,2%), co czyni ją doskonałym uzupełnieniem diety osób aktywnych fizycznie.

Maca obniża cholesterol

Kwasy tłuszczowe występujące w korzeniu rośliny pochodzą przede wszystkim z frakcji kwasów nienasyconych, a ich stosunek względem kwasów tłuszczowych nasyconych jest bardzo korzystny. Udowodniono ponadto, iż jest ona dobrym źródłem niemalże wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych. Ze względu na ich zawartość, jest porównywalna do soi, soczewicy, czy fasoli, tak więc jej spożycie zaleca się również osobom przebywającym na diecie eliminującej białko zwierzęce. Maca obfituje ponadto w sterole , a więc substancje wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego we krwi.

Maca na płodność

Kolejną, niezwykle istotną zaletą korzenia macy jest zdolność do normalizowania funkcji układu hormonalnego. Stymulując pracę podwzgórza i przysadki mózgowej, wpływa na funkcję pozostałych gruczołów od nich zależnych: tarczycy, jajników, jąder, trzustki i nadnerczy.

Suplementacja może zatem wykazywać korzystny wpływ na libido, płodność i potencję, a także funkcje rozrodcze, co przejawiać się będzie ustąpieniem zaburzeń miesiączkowania, łagodzeniem stanu napięcia przedmiesiączkowego oraz objawów towarzyszących menopauzie. Regularne spożycie macy może ponadto wpłynąć na obniżenie poziomu hormonu stresu, poprawę jakości snu , niwelować objawy trądziku, a także wspomagać leczenie osteoporozy u kobiet w wieku przekwitania.

Maca ma też właściwości energetyzujące, tak więc jej stosowanie jest zalecane w okresie rekonwalescencji, leczeniu przewlekłego zmęczenia, stanach wycieńczenia organizmu, a także przewlekłego wysiłku umysłowego. Ponieważ przypisuje jej się zdolność poprawy nastroju, zastosowanie znajdzie także w profilaktyce i leczeniu depresji .

Jak jeść korzeń maca?

W celach użytkowych, korzeń maca wykorzystywana jest pod różnymi postaciami. Stosuje się świeże, wysuszone i sproszkowane fragmenty roślin, a także maceraty przyrządzone z korzeni. Świeże korzenie, dostępne w sprzedaży przede wszystkim w krajach Ameryki Południowej, smakiem przypominają cukierki toffi. W Peru stanowią popularny dodatek do zup i dań głównych, przyrządza się z nich dżemy, a także chicha de maca, tj. popularny napój alkoholowy.

Korzeń maca proszek

Zebrane korzenie maca, znacznie częściej są jednak poddawane suszeniu, gdyż ta forma obróbki gwarantuje łatwość przechowywania rośliny przez długi okres. Przy zachowaniu odpowiednich warunków składowania, przydatność do spożycia może wynosić nawet kilka lat, a utrata właściwości odżywczych jest w tym czasie nieznaczna.

W Polsce, maca jest obecna na rynku przede wszystkim w wersji sproszkowanej, sprzedawanej w sklepach oraz na stoiskach ze zdrową żywnością. Mąka, a więc główny produkt eksportowy może być wykorzystana do przygotowania owsianki , dodawana do jogurtów i koktajli, sałatek, czy herbaty. Dostępna w Europie maca żelatynizowana cechuje się większą rozpuszczalnością w wodzie, co sprawia, że może być wykorzystywana do produkcji wielu potraw, nie wpływając na pogorszenie nie tylko jej smaku, ale także konsystencji.

Lepidium Meyenii obecna jest także na rynku farmaceutycznym, pod postacią tabletek i kapsułek. Eksperci nie wykryli w jej składzie żadnych substancji, które przyczyniałyby się do wystąpienia objawów niepożądanych, tak więc jej stosowanie jest całkowicie bezpieczne.

Maca cena

Korzeń maca w kapsułkach kosztuje ok. 25 zł, 500 g macy w proszku to ok. 100 zł.

Ekspert: Anna Cudna, dietetyk Wygodnadieta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.