Dieta na płaski brzuch - jaki wpływ ma insulina?

Dieta na płaski brzuch to podstawa! Nawet jeśli ćwiczysz regularnie. Zanim wyeliminujesz ze swojego menu produkty sprzyjające odkładaniu się tkanki tłuszczowej, zobacz jaki udział w odchudzaniu ma insulina. Tę zależność tłumaczy Sebastian Obirek z SOHO Body Spirit.

Dieta na płaski brzuch i indeks glikemiczny - przeczytaj więcej!

Powszechnie wiadomo, że tłuszcz jest bardzo ważną składową naszego organizmu - warunkuje bowiem odpowiednie przyswajanie witamin i jest materiałem budulcowym. Jego niedobór, ale także nadmiar może być niezwykle szkodliwy dla naszego organizmu. Jednym z miejsc, gdzie najczęściej odkłada się niechciana tkanka tłuszczowa jest brzuch. Na ten proces ma wpływ wiele czynników takich jak np. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, nieodpowiedni tryb życia czy też uwarunkowania genetyczne (w mniejszym stopniu). O ile na geny większego wpływu nie mamy, to styl życia oraz pokonanie naszego lenistwa leży w naszej gestii i zawsze możemy mu zapobiegać.

Glukoza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek. Spożywana jest wraz z pokarmem, przenika do krwioobiegu, stamtąd do trzustki pobudzając ja do wytwarzania insuliny. Insulina jest hormonem, którego zadaniem jest regulowanie poziomu cukru we krwi. W sytuacji kiedy spożywamy pokarmy zawierające dużo węglowodanów prostych (cukrów) trzustka musi wyprodukować dużo insuliny. W momencie kiedy spożywamy dużo słodyczy, produktów mącznych we krwi pojawia sie dużo cukru przez co trzustka musi wytworzyć większą ilość insuliny. Kiedy spożywamy te produkty często, tak samo często skacze nam poziom insuliny, a kiedy insulina skacze często, komórki organizmu zmniejszają ilość receptorów insuliny i co z tym związane czułość na insulinę. W związku z tym następuje przecukrzenie krwi, zmniejszone zaopatrzenie komórek w glukozę, która wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie, glukoza z krwi trafia głównie do tkanki tłuszczowej, gdzie jest odkładana i magazynowana w postaci tłuszczu. Mózg wtedy wysyła sygnał, informujący o tym, że mamy ochotę na słodycze.

Fast foody i dania gotowe

Produkty, które powodują skoki insuliny to tak na prawdę wszystko, co słodkie czy przetworzone (albo słodkie i przetworzone). Należą do nich fast foody i dania gotowe. Jeśli chcemy mieć piękny, płaskich brzuch, powinniśmy kategorycznie zaprzestać ich spożywania. Zawierają one bowiem tzw. tłuszcze trans, które przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Zastąp je "prawdziwym jedzeniem" - świeżymy warzywami, chudym mięsem i nabiałem, pełnoziarnistymi produktami, kaszami i zdrowymi tłuszczami (np. olej lniany, z pestek winogron, oliwa z oliwek, znajdziesz je także w awokado, ziarnach sezamu i słonecznika). Naukowcy dowiedli, że kontrola liczby spożywanych kalorii w połączeniu z dietą bogatą w produkty pełnoziarniste skuteczniej wyszczupla talię niż samo kontrolowanie kaloryczności. Poza tym w tych produktach znajdziesz także błonnik, a skuteczna walka z problemem nieestetycznej "oponki" to przede wszystkim spożywanie produktów bogatych w błonnik.

Alkohol

Określenie "piwny brzuszek" ma w sobie wiele prawdy - 1 g spożytego alkoholu to tyle samo kalorii co 1 g tłuszczu, przez co wątroba zajęta metabolizowaniem alkoholu, nie ma czasu na efektywne metabolizowanie tłuszczu. Jeśli chcesz mieć płaski brzuch, zalecam unikania spożywania alkoholu." "Często podczas okazji, gdzie alkohol jest elementem spotkań towarzyskich tracimy kontrolę nad tym co jemy, co w prosty sposób przekłada się na niechciane centymetry i dodatkowe kilogramy.

Dlaczego "oponka" jest groźna?

Nagromadzona w okolicach brzucha tkanka tłuszczowa jest o wiele bardziej groźna dla naszego zdrowia i może być przyczyną wielu groźnych schorzeń tj. chorób serca, udaru, cukrzycy typu II, demencji, Alzheimera, raka jelita grubego, syndromu metabolicznego czy nadciśnienia. Żeby zapobiegać pojawianiu się tłuszczu w okolicy brzucha, konieczne są też ćwiczenia, które pomogą uporać się z uporczywym problemem. By pozbyć się zakrywającej mięśnie warstwy tłuszczu zaleca się stosowanie treningu aerobowego średniej intensywności takiego jak np. bieganie czy jazda na rowerze, polegającego na pracy w warunkach tlenowych (tętno powinno mieścić się w granicach 65-75 % tętna maksymalnego). Dobrym wyjściem jest także zastosowanie interwału, polegającego na stałym, zmiennym poziomie intensywności. To wszystko w połączeniu z odpowiednim treningiem siłowym sprawi, że nagromadzona tkanka tłuszczowa w tej okolicy zniknie i będziemy mogli pochwalić się upragnionym "sześciopakiem".

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA