Ćwiczenia rozciągające relaksują i rozluźniają mięśnie. Pokochaj stretching

Ćwiczenia rozciągające to strata czasu? Po ciężkim treningu najzwyczajniej w świecie nie chce ci się tego robić? Niestety, trzeba się przemóc i choć kilka minut poświęcić na stretching. Dzięki temu będziesz bardziej wytrzymała, poprawisz zakres ruchu w stawach i elastyczność mięśni.

Stretching, czyli ćwiczenia na rozciąganie. Na czym polegają?

Stretching jest metodą ćwiczeń, która polega na rozciąganiu i rozluźnianiu całego ciała. Podczas stretchingu rozciągamy mięśnie szyi, ramion, pleców, tułowia, pośladków, nóg oraz stóp. Nim rozpoczniemy stretching należy dobrze się rozgrzać, tak aby mięśnie były bardziej elastyczne i podatne na rozciąganie.

Ćwiczenia na rozciąganie - dla kogo są?

Stretching to zajęcia dla wszystkich i w każdym wieku. Przede wszystkim jest polecanym osobą, które wiele czasu spędzają w jednej pozycji np. osoby pracujące przy biurku lub pracują na stojąco. Równie ważny jest dla tych, którzy wiele godzin poświęcają na trening. Dzięki stretchingowi nie tylko się zrelaksują, ale uchronią się przed niebezpiecznymi kontuzjami.

Ćwiczenia rozciągające mają wiele korzyści

Ćwiczenia rozciągające mogą być bardzo przyjemne. Po ciężkim treningu każdy chętnie się położy na materacu i przyniesie ulgę napiętym mięśniom. Jednak często jest to też bolesna sprawa. Poza tym po treningu jak najszybciej chcielibyśmy wziąć prysznic i iść do domu. Warto jednak uświadomić sobie jedną rzecz: stretching jest konieczny dla zachowania równowagi napięć mięśniowych. To skuteczna metoda zwiększenia zakresu ruchomości w stawach i poprawienia elastyczności mięśni.

Dzięki regularnemu stretchingowi twoje ciało będzie lepiej wyglądać. Ale nie tylko! Osiągniesz lepsze wyniki w bieganiu, uniesiesz cięższą sztangę. Stretching stosowany jest także jako forma rehabilitacji oraz profilaktyki przykurczy. Regularne rozciąganie jest świetnym sposobem poprawienia i zachowania sprawności ruchowej. Mimo tego ciężko jest ci znaleźć motywację ? Po każdym treningu wykonaj stretching przez kilka minut, a do tego raz lub najlepiej dwa razy w tygodniu wybierz się na stretching grupowy, gdzie w czasie od 30 do 60 minut będziesz mieć okazję dokładnie rozciągnąć mięśnie całego ciała pod okiem instruktora.

Zobacz wideo

- Jego główna rola to powiększenie zakresu ruchu w stawach, wzmocnienie ścięgien, polepszenie ukrwienia mięśni, zwiększenie ich tolerancji na ból podczas ćwiczeń, przyspieszenie przemiany materii mięśni, stawów i ich części miękkich. Dzięki regularnemu stosowaniu ćwiczeń rozciągających zmniejszymy podatność na urazy i przeciążenia, zredukujemy napięcie mięśniowe i psychiczne, szybciej zregenerujemy się po treningu - mówi Olga Kowalska, instruktorka fitness w Holmes Place .

Stretching powinien być poprzedzony rozgrzewką i dobrze jakby stanowił stały element każdego treningu, szczególnie wzmacniającego. Polecany jest wszystkim, bez względu na wiek czy poziom zaawansowania.

Zobacz wideo

Ćwiczenia rozciągające należy wykonywać powoli, nie przekraczając granicy bólu. - Najlepsze rezultaty osiąga się w połączeniu z odpowiednim oddychaniem, gdyż wolny i głęboki oddech ułatwia mięśniom rozluźnienie się i rozciągnięcie - wyjaśnia instruktorka. Najbezpieczniejszą i najczęściej stosowaną dla początkujących metodą stretchingu jest metoda statyczna, która polega na stopniowym rozciąganiu mięśnia do momentu jego maksymalnego oporu.

Gdy uda nam się regularnie robić stretching statyczny, można wypróbować inne rodzaje rozciągania. Jest jeszcze metoda aktywna, pasywna, balistyczną i PNF. Wybór innej techniki uzależniony jest od stopnia zaawansowania, rodzaju uprawianego sportu, dostępności sprzętu pomocniczego lub partnera, oraz efektu jaki chcemy osiągnąć - wyjaśnia instruktorka.

Zajęcia zwykle odbywają się wieczorem w zaciemnionej sali z nastrojową muzyką. To idealny sposób na uwieńczenie ciężkiego dnia. Można się nie tylko rozciągnąć, ale przede wszystkim wyciszyć i zrelaksować.

 
Więcej o:
Copyright © Agora SA